Wraz z odzyskaniem niepodległości Polski Stolica Apostolska mogła dokonać koniecznych zmian personalnych na terenie poszczególnych diecezji. 29 lipca 1918 r. papież Benedykt XV, doceniając zaangażowanie ks. Szelążka w pracy na rzecz Kościoła, mianował go biskupem tytularnym Barki i sufraganem płockim.
Biskup nominat przyjął sakrę biskupią z rąk ks. bpa A. Nowowiejskiego. Współkonsekratorami byli biskupi z Włocławka – ks. bp Włodzimierz Krynicki i ks. bp Wojciech Owczarek. Dzień konsekracji biskupiej (24 XI 1918) miał ogromne znaczenie nie tylko dla ks. Prałata A. P. Szelążka, ale również dla całej diecezji płockiej. Była to bowiem pierwsza konsekracja biskupia w niepodległej Polsce. Poprzedni biskup pomocniczy był konsekrowany 6 XII 1863. O związku nowomianowanego biskupa z Płockiem nieznany autor napisał: sama osoba elekta, złączona wielorakimi węzłami z całą diecezją naszą w szczególniejszy zaś sposób z naszym miastem, pociągała wielu. W tym czasie ks. szelążek był już człowiekiem dojrzałym, miał 53 lata i posiadał duże doświadczenie w sprawach Kościoła.
Nowy sufragan nie pozostał jednak długo w Płocku. Rzadko wykonywał swoje funkcje w diecezji, ponieważ za zgodą ks. bpa Ordynariusza i Episkopatu Polski został skierowany do prac jako doradca do spraw kościelnych w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Od chwili konsekracji biskupiej, ks. bp Szelążek pojawił się w Płocku dopiero 29 lipca 1919 r., zatrzymując się na kilka dni w letniej rezydencji bpa Nowowiejskiego. Szczególną okazją do jego pobytów w diecezji płockiej stały się również organizowane wówczas Zjazdy Katolickie.
Poza okazjonalnymi przyjazdami do Płocka, ks. bp A. P. Szelążek spotykał się z Ordynariuszem diecezji w czasie zjazdów biskupich. O wzajemnej wymianie poglądów świadczy również zachowana korespondencja. Ze względu na pełnioną przez ks. bpa Szelążka funkcję w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, bp Nowowiejski, za pomocą listów, a czasem telefonicznie, prosił o pomoc w załatwieniu ważnych spraw diecezji. 10 kwietnia 1923 r. obaj biskupi razem udali się do Rzymu, celem dopełnienia obowiązku wizytacji ad limina Apostolorum.
s. Beniamina Karwowska CST
Ks. Bp Adolf Piotr Szelążek. Wierny Świadek Chrystusa.