„Pracujmy razem dla zbawienia dusz.
Mamy tylko nasze życie – jeden dzień – by je ratować.
Następnym dniem będzie wieczność”.

św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Codzienność jako przestrzeń działania Boga [4]

DZIEŃ CZWARTY – 25 WRZEŚNIA

Codzienność jako przestrzeń działania Boga. Zaufać świętej woli.

Wielcy znawcy duchowości, mistrzowie życia monastycznego mawiali, że Bóg udziela się na tyle, na ile Go pragniemy, i przyzywamy Jego wstawiennictwa. To pokazuje, jak bardzo Bóg szanuje naszą wolność i uzależnia od tej wolności swoje przyjście. Możemy Go przyjąć albo odrzucić. Bóg, gdy przychodzi, zazwyczaj objawia się cicho i niepostrzeżenie, wybiera środki najbardziej niepozorne i nie przykuwające uwagę. Jak trudno w szarej rzeczywistości: w delikatnych znakach, osobach, posługach dostrzec objawiającego się Boga. Św. Teresa od Dzieciątka Jezus jest mistrzynią rozpoznawania Boga w Jego delikatnym działaniu. Dlaczego? Ponieważ ukochała w życiu, to co zwyczajne, niepozorne, odrzucone przez innych. I poprzez takie znaki Bóg zstępował do Teresy, a ona mając łaskę wyczulonej wiary rozpoznawała Jego kroki. Pisała:

„Umartwiałam się raczej tym, że przełamywałam swą wolę, zawsze gotową postawić na swoim, że powstrzymywałam się od opryskliwych odpowiedzi, że nie chwaliłam się drobnymi przysługami, że siedząc nie opierałam się plecami o krzesło, itd., itd., (…) I właśnie przez te nic nie znaczące rzeczy przygotowywałam się do zaręczyn z Jezusem”.

Teresa pokazuje nam, że zaufanie woli Jezusa, jest najprostszą i najkrótszą drogą w osiągnięciu świętości. Aby jednak pełnić wolę Jezusa, trzeba wyrzec się własnej woli, skruszyć ją, przełamać. W jaki sposób? Dokonuje się to poprzez długotrwałą, mozolną pracę nad sobą, poprzez ukochanie codzienności i wszystkich Bożych znaków, którymi Bóg nas obdarza. To nic innego jak ukochanie szczegółów naszego życia i bycia im wiernym. Jeśli zaufamy świętej woli Jezusa, która prowadzi nas w codziennym naszym trudzie, powołaniu, doświadczymy, że nie jest ona ciężarem nie do udźwignięcia, a raczej pewną drogą.

Jezu, zawierzam Tobie moją codzienność, w której chcę odnajdywać Twoją świętą wolę i uczyć się ją wypełniać.

Z wiarą i ufnością odmów Koronkę Dziecięctwa Duchowego wyrzekając się własnej woli, aby pełnić wolę Jezusa.

s. Dawida Prusińska CST

Podziel się: