„Nie gardzę głębokimi myślami, które karmią duszę i jednoczą ją z Bogiem, ale dawno już
zrozumiałam, że nie trzeba się na nich opierać i uzależniać doskonałości od wielkiej ilości
otrzymanego światła. Najpiękniejsze myśli są niczym bez uczynków”.
Znajdziesz na tej stronie wiele wartościowych książek, z którymi po które na pewno warto sięgnąć. Dotyczą one nie tylko historii i działalności Zgromadzenia Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, ale również problematyki teologicznej, moralnej i zwyczajnej szarej codzienności. Znajdziesz wśród polecanych tu lektur także interesujące opowiadania oraz skłaniające do refleksji biografie. Prezentowane publikacje możesz czytać online, albo bezpłatnie pobrać. Nie możesz jednak robić z nich komercyjnego użytku. Przygotowaliśmy je tyko dla Ciebie.
W okresie międzywojennym (1918-1939) powstało w Polsce kilka zgromadzeń zakonnych, które ostatecznie uformowały się dopiero po drugiej wojnie światowej. Należy do nich Zgromadzenie sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus, kanonicznie erygowane w roku 1936 w diecezji łuckiej. Niniejsza praca prezentuje genezę i początkowy okres formowania się Zgromadzenia oraz uzyskania przez nie pewnej stabilizacji wewnętrznej (lata 1936-1965). W opracowaniu wykorzystano źródła rękopiśmienne ocalone w czasie wojny i inne wytworzone już po wojnie, zebrane w archiwum Zgromadzenia. Źródła pisane porównane zostały ze wspomnieniami i wyjaśnieniami świadków historii. W ten sposób powstał krótki opis historyczno-prawny prezentujący genezę Zgromadzenia oraz jego organizację i działalność w ciągu początkowych 30 lat istnienia.
Wybór myśli i porad przedstawionych w książce jest zaproszeniem do odkrycia duchowej małej drogi św. Teresy od Dzieciątka Jezu oraz źródeł mądrości biskupa Adolfa Piotra Szelążka. Świętą Teresę od Dzieciątka Jezus i biskupa Adolfa Piotra Szelążka łączyła wierna duchowa przyjaźń. Biskup łucki w duchowości św. Teresy z Lisieux widział środek do moralnej odnowy swojej diecezji oraz przywrócenia w świecie pełnej ufności, dziecięcej postawy wobec Boga Ojca.
Książka prezentuje wybór tekstów biskupa Adolfa Piotra Szelążka świadczących o jego przywiązaniu do duchowości św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Duchowa przyjaźń ze świętą Teresą miała niewątpliwy wpływ na duszpasterską posługę biskupa Szelążka. Świadczy o tym przywoływanie Małej Świętej niemal we wszystkich okolicznościach życia, a zwłaszcza w trudnościach związanych z biskupią posługą na Wołyniu. Święta Teresa jest patronką diecezji łuckiej od roku 1928 i jej popularność na Kresach trwa po dziś dzień, pomimo wielu dziesięcioleci prześladowań za wiarę.
Publikacja przedstawia ostatni okres życia Sługi Bożego nieopodal Torunia. Jest to jedyne opracowanie, które szczegółowo opisuje ostatni okres życia biskupa. Autor często odwołuje się do słów samego biskupa, a także świadectw osób, które go wspominały. Książka pozwala wniknąć w duchowe bogactwo myśli i doświadczeń biskupa Szelążka. Opisuje jego aktywną działalność do kresu życia, chorobę, śmierć i pogrzeb.
Jest to jedna z pierwszych pozycji, która całościowo zaprezentowała życie, posługę i działalność biskupa Adolfa Piotra Szelążka, przypominając tę wielką i zasłużoną dla Kościoła postać. Na szczególną uwagę zasługuje sylwetka duchowa kandydata na ołtarze. Duchowość biskupa może fascynować, skłaniać do refleksji i pociągać w szczególności tych, którzy szukają autorytetów i mistrzów życia duchowego.