ODPOCZYNEK I DUCHOWE WYTCHNIENIE

grafika do biulatynu
Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
sobota
28 sierpnia 2021
info@terezjanki.org

GRATIA ET PAX CHRISTI!

Drodzy Przyjaciele,
serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym wakacyjnym biuletynem.
Znajdziecie w nim teksty opisujące wydarzenia, które miały miejsce w naszej rodzinie zakonnej, m.in. 85 rocznicę powstania Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz wiele ciekawych informacji związanych ze zbliżającą się beatyfikacją Matki Róży Czackiej i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Szczególnie polecam zainicjowany przez s. Dawidę Prusińską CST cykl wypowiedzi sióstr Terezjanek pod tytułem "Terezjańskie tajemnice wiary" o predykatach, które siostry otrzymały podczas składanych ślubów wieczystych.
Warto przeczytać artykuły diakona Waldemara Rozynkowskiego przybliżające postać Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka oraz felietony "Kierunek - Rodzina" napisane przez Annę Marię Patejuk.
Siostra Krystyna Nowakowska CST przygotowała dla wychowawców i katechetów pomoc dydaktyczną w postaci interaktywnej zabawy dla najmłodszych.
W biuletynie znajdują się dwa nowe przepisy s. Goretti Rogowskiej CST oraz najnowsze terezjańskie perełki, które mogą być dla każdego z nas duchową inspiracją.

Zapraszam do lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

obrazek wyróżniający 7

Misyjne wyzwania

Misyjne szeregi w Boliwii na okres jednego roku zasiliła Aneta Błasiak – studentka teologii z Poznania. Razem z siostrami będzie przeżywała swój wolontariat misyjny, który będzie realizowała poprzez pracę w Centrum Pastoralnym, jako wychowawca i nauczyciel angielskiego.

więcej »
obrazek wyróżniający

Półkolonie w świetlicy

W czasie wakacji świetlica im. Dzieciątka Jezus w Suwałkach zaoferowała swoim podopiecznym możliwość uczestnictwa w półkoloniach. Dzieci miały zapewnioną opiekę i różnorodne atrakcje od 29 czerwca do 9 lipca 2021 roku. Łącznie w zajęciach wzięło udział około 20 dzieci.

więcej »
VI Karmelitańskie Dni Młodych (2)

VI Karmelitańskie Dni Młodych

W dniach 12 - 15 sierpnia 2021 r. w Berdyczowe i Gwozdawie na Ukrainie odbyły się Karmelitańskie Dni Młodych. Tematem przewodnim było hasło: „Szukaliśmy Ciebie” – gdyż patronem tegorocznych dni był św. Józef – ziemski opiekun Jezusa. Organizatorami spotkania byli ojcowie Karmelici i siostry Terezjanki posługujący w Berdyczowie.

więcej »
Św. Józef_Ikona

Oblubieniec i Opiekun

„Ojciec czułości; w posłuszeństwie i w gościnności; ojciec twórczej odwagi, robotnik, zawsze w cieniu” - tymi słowami Papież Franciszek opisuje postać św. Józefa. W pisaniu ikony zawarłam modlitwę prośby, aby św. Józef pomógł mi w codziennym dorastaniu do czułej miłości Boga i trwania w posłuszeństwie.więcej »
Pielgrzymka do Niepokalanowa4

Inspirowane miłością

14 sierpnia 2021r. wyruszyła rowerowa pielgrzymka z Podkowy Leśnej do Niepokalanowa, po to by uczcić 80. rocznicę męczeńskiej śmierci Ojca Maksymiliana Kolbe. Na szlak pielgrzymkowy wyruszyły siostry Terezjanki.

więcej »
grafika na youtubewyróżniający

XIII Zjazd TAU w Werchracie

W tym roku młodzież ze wspólnoty Terezjańskiego Apostolstwa Ufności wybrała się na XIII ZJAZD TAU do Werchraty. W dniach od 24 do 31 lipca wraz z opiekunami podjęli temat: “Uczucia i emocje na małej drodze”.

więcej »
Wniebowzięcie NMP

Wniebowzięcie Maryi Panny

Różne święta maryjne ubogacają rok liturgiczny, dając nam wiele okazji do rozważania życia Maryi. W duchowości terezjańskiej bardzo istotne miejsce zajmuje miłość do Matki Bożej. Dlatego do świat maryjnych przygotowujemy się poprzez odprawianie nowenny dla głębszego wniknięcia w tajemnicę życia Maryi.

więcej »
obrazek-wyrozniajacy-1536x864

Modlitwa w rocznicę założenia

W niedzielę 1 sierpnia 2021 roku przypadała 85. rocznica założenia Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Matka Lucyna Lubińska postawiła przy sarkofagu Sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka bukiet 15 róż. Każda róża symbolizowała jeden dom naszego Zgromadzenia.

więcej »
Jubileusz 25 s-Dawidy-grupowe

Jubileusz s. Dawidy Prusińskiej

29 lipca bieżącego roku w Łomży na zakończenie rekolekcji zakonnych siostra Dawida Prusińska obchodziła Jubileusz 25. lecia profesji zakonnej. Jubileusz to czas szczególnej łaski nie tylko dla samej Jubilatki, ale i dla całego Zgromadzenia, które wspólnie przeżywa dziękczynienie oraz ma udział w duchowych łaskach.

więcej »
85 lat Zgromadzenia

85. rocznica erygowania

W dniu 1 sierpnia przypadała 85. rocznica założenia Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus (1936). Świątobliwy pasterz biskup Adolf Piotr Szelążek dekretem erekcyjnym powołał do istnienia Zgromadzenie, które swój charyzmat realizuje „Szerząc miłość dla Najwyższej Miłości”.

więcej »
matka-boza-szkaplerzna

Nowenna do Matki Bożej

W duchowości terezjańskiej bardzo istotne miejsce zajmuje miłość i pobożność do Matki Bożej. Siostry ze Zgromadzenia św. Teresy od Dzieciątka Jezus, w wyniku przyłączenia do Karmelu, w sposób szczególny czczą Matkę Bożą Szkaplerzną.

więcej »
18

Jubileusz siostry Bernardy

Na zakończenie rekolekcji w Mońkach obchodzony był uroczyście jubileusz 25-lecia ślubów zakonnych siostry Bernardy Karasińskiej. Dla całego Zgromadzenia była to chwila wyjątkowej wdzięczności Panu Bogu za dar ocalenia życia i łaskę powołania s. Bernardy.

więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Rekolekcje z Prymasem

Rekolekcje Beatyfikacja 33

Dnia 6 sierpnia ruszyła I Edycja Ogólnopolskich Rekolekcji BEATYFIKACJA33. Jest to konkretna propozycja duchowego przygotowania do zbliżającej się beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej. Organizatorem rekolekcji jest Fundacja Tota Tua we współpracy z Archidiecezją Warszawską. Rekolekcje noszą tytuł: „Wszystko postawić na Maryję”.
więcej »
Film o Prymasie

Film o kardynale Wyszyńskim

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.
więcej »
Kard_Wyszyński_cuda

Cuda kardynała Wyszyńskiego

Znany jest cud uzdrowienia 19-latki z nowotworu tarczycy, którego uznanie przez Watykan zdecydowało o beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Wstawiennictwo Prymasa „zadziałało” jednak nie tylko ten jeden raz. Wśród wielu świadectw łask są też świadectwa z Gniezna.
więcej »
Lista lektur szkolnych

Polskie dziedzictwo

Minister Edukacji i Nauki zatwierdził 16 sierpnia listę lektur szkolnych na najbliższy rok nauki. Wśród nowych lektur jest aż dziewięć tytułów związanych z Janem Pawłem II oraz dwie, dzięki którym uczniowie poznają postać Prymasa Wyszyńskiego.

więcej »
Serwis internetowy beatyfikacji Wyszyńskiego

120. rocznica urodzin Prymasa

12 września 2021 roku w Warszawie odbędzie się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia. Z racji 120. rocznicy urodzin Prymasa oraz zbliżającej się beatyfikacji Redakcja Internetowa Tygodnika Katolickiego "Niedziela" uruchomiła specjalny serwis internetowy.

więcej »
Kulisy Procesy Prymasa

Kulisy procesu beatyfikacyjnego

Dokładną historię oraz kulisy procesu beatyfikacyjnego Prymasa Tysiąclecia prezentuje w wywiadzie dla KAI ojciec Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

więcej »
Liturgia przedsoborowa

Nowe normy liturgiczne

Od dziś jedynym wyrazem rytu rzymskiego jest liturgia posoborowa. Wydawanie zezwolenia na posługiwanie się Mszałem z 1962 r. powraca do wyłącznych kompetencji biskupa, który ma się upewnić, że grupy, które się nim posługują nie podważają reformy liturgicznej i nauczania papieży.

więcej »
Wniesienie obrazu Matki Bożej

Nie bój się przyjąć Maryi

Uroczystości Matki Bożej Szkaplerznej w Sanktuarium Berdyczowskim zbiegły się ze świętowaniem 30-lecia niepodległości Ukrainy. Wszyscy pielgrzymi zjednoczyli się we wspólnym wołaniu do Pani Berdyczowskiej o pokój oraz odrodzenie duchowe i moralne dla narodu ukraińskiego.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux,
a także innych mistrzów życia duchowego, które mogą być inspiracją
w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

WARTO PRZECZYTAĆ

Biuletyn 2 kolumny
Katolicka Agencja Informacyjna

Matka Boża Częstochowska

26 sierpnia przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Wizerunek Czarnej Madonny z Jasnej Góry na trwale związał się z dziejami naszego narodu. Jednak kult Matki Bożej Częstochowskiej jest znacznie szerszy i obejmuje wiele krajów europejskich, a dzięki polskim emigrantom stał się żywy w Ameryce. Jest również obecny w prawosławiu.

Przeczytaj »
Biuletyn 2 kolumny
o. Szczepan Praśkiewicz OCD

Szkaplerz noś, na różańcu proś!

Sobór Watykański II zachęcił wszystkich „aby szczerze popierali kult Błogosławionej Dziewicy, szczególnie liturgiczny, a praktyki i zbożne ćwiczenia ku Jej czci, zalecane w ciągu wieków przez Urząd Nauczycielski, cenili wysoko”. Ojcowie Soborowi mówiąc o formach pobożności maryjnej mieli na myśli przede wszystkim „różaniec święty i szkaplerz karmelitański”.

Przeczytaj »
Wojna i aresztowanie
Dk. Waldemar Rozynkowski

Wojna i aresztowanie

Trudnym czasem zarówno dla biskupa, jak i diecezji łuckiej był okres II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku Łuck i cała diecezja zostały zajęte przez wojska radzieckie. Nowa władza sowiecka wyrzuciła biskupa z jego siedziby, zamknęła kurię i seminarium duchowne.

Przeczytaj »
Deportacja do Polski i pobyt w Kielcach
Dk. Waldemar Rozynkowski

Deportacja do Polski

Dnia 17 maja 1946 roku biskup Adolf Piotr Szelążek przekroczył granice Ukrainy i znalazł się w Polsce. Na niecałe trzy miesiące gościny udzielił biskupowi jego uczeń z seminarium w Płocku, a od 1938 roku ordynariusz kielecki, biskup Czesław Kaczmarek.

Przeczytaj »
Kierunek-Rodzina-Felieton-zapowiedź
Anna Maria Patejuk

Kierunek - Rodzina

Bronić wartości rodziny i małżeństwa, to wnieść potężny wkład w obronę najwyższych wartości. I tak jak dewizą Wojska Polskiego, stanowiącą ujęcie wierności państwu jest: Bóg, Honor, Ojczyzna, tak dewizą każdego katolika winno być: Bóg, Honor, Rodzina.

Przeczytaj »
Kierunek-Rodzina-Felieton
Anna Maria Patejuk

Jak trudno kochać...

Dużo dziś mówi się o rodzinie. Z jednej strony koncepcja chrześcijańska, a może nawet bardziej katolicka coraz częściej jest wyszydzana, ośmieszana. Niesłusznie jej się zarzuca zamach na wolności osobistą małżonków, a szczególnie kobiety.

Przeczytaj »

WARTO ZOBACZYĆ

Zobacza Posłuchaj

Wyszyński - zemsta czy przebaczenie

Zwiastun filmu "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" w reżyserii Tadeusza Syka, którego premiera zaplanowana jest na 17 września 2021 roku, tuż po beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Zobacz »
Zobacza Posłuchaj (1)

Światowe Dni Młodzieży w Polsce

Reportaż z okazji przypadających w tym roku dwóch rocznic Światowych Dni Młodzieży w Polsce: 5 lat od tych krakowskich oraz 30 lat od tych, które miały miejsce w Częstochowie. Film zawiera wspomnienia uczestników oraz najważniejsze fragmenty z orędzi papieży Jana Pawła II i Franciszka skierowanych do młodych ludzi z całego świata.
Zobacz »
Zobacza Posłuchaj (2)

Biblia na wakacje

Cykl wypowiedzi ks. Macieja Jaszczołt, który w kolejnych nagraniach w czasie wakacji przedstawiał najważniejsze miasta i miejsca związane z Ewangelią oraz przybliżał kolejne fragmenty Ewangelii, mówiące o tym, czego Jezus dokonywał nad Jeziorem Galilejskim.

Zobacz »

WARTO POSŁUCHAĆ

Zobacza Posłuchaj Wyszyński (2)

Kardynał Stefan Wyszyński

Podcast na podstawie książki Mileny Kindziuk "Kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Polski" przygotowany przez Wydawnictwo Esprit, opowiadający o tym, jak wyglądała droga do świętości Prymasa Tysiąclecia.

Posłuchaj »
Zobacza Posłuchaj Róża Czacka

O nasza Matko Elżbieto Różo Czacka

Pieśń beatyfikacyjna przygotowana przez uczniów, nauczycieli i pracowników Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Słowa i muzykę skomponował ks. Rafał Jaworski.

Posłuchaj »
Zobacza Posłuchaj nuty

Soli Deo

Hymn na beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego skomponowany przez znany duet twórców pieśni. Słowa napisał nieżyjący już biskup Józef Zawitkowski, a muzykę skomponował ksiądz prałat Wiesław Kądziela.

Posłuchaj »
Zobacza Posłuchaj

Kochać tak naprawdę

Piosenka zespołu Exodus 15 o przykazaniu miłości, które ofiarował światu Pan Jezus i zachęca do jego wypełniania w codziennym życiu. Autorem słów piosenki jest Michał Kupczyk, a muzykę skomponował Piotr Cichocki i Karolina Kupczyk.

Posłuchaj »

TEREZJAŃSKIE TAJEMNICE WIARY

Terezjańskie tajemnice wiary to cykl wypowiedzi sióstr Terezjanek
o swoich predykatach, które otrzymały podczas składanych ślubów wieczystych.
szablon
s. Dawida Prusińska CST

Zapowiedź

Odpowiadając na wezwanie Pana, który powołał nas do praktykowania rad ewangelicznych oddajemy się Bogu poprzez profesję wieczystą. Przez posługę Kościoła zostajemy konsekrowane i włączone do Zgromadzenia. Podczas ślubów wieczystych obieramy sobie wyjątkowy predykat.

Przeczytaj »
siostra Laura
s. Laura Michalak CST

Miłosierdzie Jezusa

Predykat „od Jezusa Miłosiernego” nie był jedyny, jaki przemawiał do mojego serca. Od zawsze najbliższą tajemnicą była mi Eucharystia. Dlatego początkowo sądziłam, że mój predykat musi być jakoś związany z Eucharystią, z Najświętszym Sakramentem.

Przeczytaj »
siostra Nikodema
s. Nikodema Czerniecka CST

Tajemnica Jezusa Ukrytego

Historia mojego predykatu była bardzo krótka i intensywna! W postulacie, gdy dowiedziałam się, że każda z Sióstr Terezjanek ma tzw. predykat, który mówi o pewnej tajemnicy relacji z Bogiem lub Świętą, zbliżającym do Niego, ja nie chciałam z jego wyborem czekać 8 lat.

Przeczytaj »
siostra Hiacynta
s. Hiacynta Augustynowicz CST

Ufność to dłoń Jezusa

W czasie formacji, gdy już odkryłam, że ufność wobec dobroci i troskliwości Jezusa jest moją tajemnicą życia, jedna z sióstr podarowała mi cytat św. Teresy od Dzieciątka Jezus, który wyrażał wszystko: „Ufność, zawierzenie – to dłoń Jezusa, która prowadzi”.

Przeczytaj »
siostra Mariola
s. Mariola Lewicka CST

W cieniu Szkaplerza Świętego

Najczęściej zwracam się do Matki Bożej: Najświętsza Panienko lub Mamusiu Kochana, to pomaga mi pamiętać o Jej dobroci i wspaniałych cechach dobrej i kochającej mamy. Codziennie rano zawierzam siebie Matce Bożej i wiem, że jest ze mną przez cały dzień.

Przeczytaj »
siostra Bogumiła
s. Bogumiła Ptasińska CST

Upodobnij mnie do siebie!

Chcę każdego dnia ukazywać wszystkim ludziom, a przede wszystkim dzieciom i młodzieży, że Jezus troszczy się o nich i obdarza ich swoją bezinteresowną, darmową, całkowitą i przebaczającą miłością. Miłością Miłosierną, którą jest On sam.

Przeczytaj »
siostra Wioletta
s. Wioletta Pietrewicz CST

Wybieram wszystko!

Na początku były poszukiwania, badanie swego wnętrza i odczytywanie, jaki przymiot Boga jest mi najbliższy, najmilszy. Każdy wydawał mi się wyjątkowy, w każdym widziałam Boga w całej Jego wspaniałości i doskonałości. Myślałam, co wybrać, jaką tajemnicę, która odzwierciedlałaby potrzeby mojego serca.

Przeczytaj »
siostra Dawida
s. Dawida Prusińska CST

Żyć w towarzystwie Jezusa

W praktyce tajemnica ta oznacza dla mnie, życie w nieustannym towarzystwie Jezusa – Człowieka, tak aby widzieć Boga oczami wiary i rozmiłowywać się w Jego Człowieczeństwie. Trzymać się Jego towarzystwa, z Nim rozmawiać i prosić Go o pomoc w swoich potrzebach, cieszyć się z Nim w swoich pociechach.

Przeczytaj »
siostra Monika
s. Monika Siemionko CST

Z Niepokalaną przez życie

Niepokalana Pośredniczka łask jest tą, przez którą możemy iść pewną drogą do Jezusa. Kto Kocha ją całym sercem, całym umysłem i całą duszą, może być pewny nie tylko własnego uświęcenia, ale również innym do uświęcenia i zbawienia dopomoże. Tego również pragnęła św. Teresa - ratowanie dusz przez miłość do Niepokalanej.
Przeczytaj »
siostra Agnieszka
s. Agnieszka Jaworska CST

Do końca mnie umiłował

Przed moim wstąpieniem do Zgromadzenia, podczas przyjmowania Komunii świętej lubiłam modlić się słowami pieśni: „Ja wiem w kogo ja wierzę”. Wtedy jeszcze nie domyślałam się, że za kilka lat podczas mojej profesji wieczystej zostanę obdarowana tajemnicą, która będzie niosła moje myśli do Tabernakulum.

Przeczytaj »

TEREZJAŃSKA KATECHEZA

katecheza 1
s. Krystyna Nowakowska CST

Co lub kto się tu ukrył?

Pomoc dydaktyczna w postaci interaktywnej zabawy w odkrywanie obrazków i zagadywanie nazw ukrytych przedmiotów i osób. Świetnie sprawdzi się jako podsumowanie wiadomości dla uczniów klas młodszych szkoły podstawowej.

Zobacz »

Z KUCHNI SIOSTRY GORETTI

s. Goretti Rogowska CST od ponad dwudziestu lat przebywa we Włoszech i zarządza kuchnią w Domu Generalnym ojców Salwatorianów w Rzymie. Kuchni włoskiej siostra Goretti nauczyła się z biegiem czasu, korzystając z książek, pobierając naukę u mistrza Lorenzo (emerytowanego szefa kuchni w renomowanym rzymskim hotelu), a także pytając i słuchając porad. Dziś dzieli się z nami sekretami ze swojej kuchni.

Rizotto z owocami morza

rizotto_z_owocami_morza-450x300
Zobacz przepis »

Sałatka z kosmy ryżowej

salatka_z_komosy-450x300
Zobacz przepis »
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania bloga kulinarnego siostry Goretti Rogowskiej CST, w którym znajdziecie wiele przypisów kulinarnych zaczerpniętych z włoskiej kuchni. Prezentowane na blogu przepisy pochodzą z książki siostry Goretti pt. "Włoskie smaki na polskim stole" i wszystkie mogą być bez trudu wykorzystane w warunkach polskich.

Subskrybuj nasz biuletyn!

koperta - poprzednia
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook twitter youtube instagram website email 
Email Marketing Powered by MailPoet