BOŻE DZIECIĘCTWO

dziecko-z-balonikami (2)
Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
poniedziałek
28 czerwca 2021
info@terezjanki.org

GRATIA ET PAX!

Drodzy Przyjaciele,
serdecznie zapraszam do lektury naszego terezjańskiego biuletynu, który w tym miesiącu jest bardzo bogaty w liczne artykuły dotyczące wydarzeń zarówno z życia naszego Zgromadzenia, jak również wydarzeń we wspólnocie Kościoła powszechnego.
Szczególnie polecam teksty dotyczące osoby biskupa Adolfa Piotra Szelążka, którego proces beatyfikacyjny został rozpoczęty w diecezji toruńskiej. O niezwykłej postaci i kandydacie na ołtarze opowiada nam w wywiadzie, postulator procesu beatyfikacyjnego, siostra Hiacynta Augustynowicz CST, która z oddaniem i zawierzeniem Bożej Opatrzności realizuje swoje zadanie. Warto również przeczytać o pierwszej rowerowej pielgrzymce z Torunia do Zamku Bierzgłowskiego.
W naszym newsletterze znajdziecie również teksty o Najświętszym Sercu Pana Jezusa. Siostra Judyta Jankowska CST, która od najmłodszych lat związana jest ze czcią Serca Jezusowego, dzieli się z nami swoją osobistą pobożnością, a siostra Dawida Prusińska CST w swoim artykule przypomina nam, że sto lat temu w roku 1921 Episkopat zawierzył naszą Ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
Koniecznie przeczytajcie również tekst siostry Agnieszki Jaworskiej CST, która pisze o dziecięctwie duchowym. Niech postawa Bożego dziecięctwa przenika nasze serca i otwiera nas na miłość Jezusa, którą odkrywaliśmy w czerwcu, zgłębiając tajniki Jego Przenajświętszego Serca.

Zapraszam do lektury biuletynu
oraz życzę wszystkim spokojnego i bezpiecznego wypoczynku,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

Hiacynta-wywiad

O kulisach procesu

O niezwykłej postaci i kandydacie na ołtarze opowiada postulator procesu beatyfikacyjnego siostra Hiacynta Augustynowicz, która z oddaniem i zawierzeniem Bożej Opatrzności realizuje swoje zadanie. Zapraszamy do lektury wywiadu z siostrą Hiacyntą, która opowie nam o kulisach procesu beatyfikacyjnego.

więcej »
Jubileusz 50-lecia kapłaństwa

Dzień imienin Założyciela

Dzień 17 czerwca to dzień imienin Adolfa Piotra Szelążka, biskupa łuckiego, Założyciela sióstr Terezjanek. Biskup Szelążek rozpalony miłością do św. Teresy od Dzieciątka Jezus, jej małą drogą, którą sam tak bardzo ukochał i na którą wstąpił, postanowił powołać do istnienia Zgromadzenie sióstr Terezjanek.

więcej »
obrazek-wyrozniajacy-1536x864

Pielgrzymka do Bierzgłowa

Zamek Bierzgłowski jest wyjątkowym miejscem dla sióstr Terezjanek. W niedzielę 20 czerwca 2021 roku toruńska wspólnota sióstr wyruszyła rowerami z Torunia do Zamku Bierzgłowskiego na pielgrzymkę w intencji rychłej beatyfikacji biskupa Adolfa Piotra Szelążka.

więcej »
obrazek wyróżniający

Rajd rowerowy i ognisko

Schola dziecięca Boże Nutki spotykała się w ciągu roku szkolnego na próbach śpiewu i spotkaniach formacyjno-warsztatowych. Na zakończenie spotkań w sobotę 26 maja 2021 roku dzieci ze scholi wyruszyły na rajd rowerowy pod opieką s. Bogumiły Ptasińskiej i rodziców.

więcej »
Misja w sercu Jezusa

Misja św. Teresy

W czerwcu Kościół podsuwa nam do medytacji słowa litanii do Serca Pana Jezusa. Mogą niektórym wydawać się one takie proste i małe, a jednak ileż w tej modlitwie ludzkiej czułości. Słowa powtarzającej się niejako antyfony: „Zmiłuj się nad nami” po każdym wezwaniu, uświadamiają nam do Kogo należymy.

więcej »
obrazek-wyrozniajacy-1-1536x864

Wyczekiwane spotkanie

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Toruniu nareszcie mogły spotkać się z Jezusem Eucharystycznym. Do pierwszej spowiedzi i przyjęcia Komunii dzieci zostały przygotowane przez s. Bogumiłę Ptasińską CST. Uroczystość odbyła się w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu.

więcej »
Szelążek-przy-portrecie-1536x864

W drodze do chwały ołtarzy

Sługa Boży biskup Adolf Piotr Szelążek, kandydat do chwały ołtarzy jest wzorem dla współczesnego człowieka w jednoznacznej postawie obrony najwyższych wartości. Wiele współczesnych mu osób, zwłaszcza z jego najbliższego otoczenia przekonani byli o sławie jego świętości.

więcej »
wyróżaniający

Warsztaty dla wspólnot TAU

W dniach 4-6 czerwca w Suwałkach i Ostrowi Mazowieckiej odbyły się warsztaty dla młodzieży ze wspólnot Terezjańskiego Apostolstwa Ufności. Celem spotkania było odkrycie własnej wartości i wyjątkowości. Podjęty został także temat wspólnoty.

więcej »
Mobilna procesja

Mobilna procesja

Bogu niech będą dzięki, że pozwala nam oddawać Jemu chwałę w każdym czasie, miejscu, sytuacji. Bo najważniejsze, aby Bóg był uwielbiony, czczony przez swoje stworzenie. Niech będzie Bóg uwielbiony w dziele stworzenia, ludzkiej dobroci i zgromadzonym Ludzie Bożym.

więcej »
Szkoła Modlitwy4

Szkoła Modlitwy

Czwarty i ostatni zjazd Szkoły Modlitwy Karmelitańskiej odbył w Mońkach w dniach 4-6 czerwca br. Uczestniczyły w nim siostry Terezjanki ze wspólnot w Polsce. Spotkanie poprowadził o. Krzysztof Jarosz OCD z Gorzędzieja, znawca duchowości św. Teresy od Jezusa.

więcej »
Logo2

Nowe Logo w Świetlicy

W grudniu 2020 roku zrodziła się myśl, aby opracować identyfikacyjny znak graficzny (Logo) dla placówki Świetlicy im. Dzieciątka Jezus w Suwałkach. Impulsem do podjęcia działań projektowych była praca nad tworzoną nową stroną internetową sióstr Terezjanek.

więcej »
Jubileusz ks. Ludwika (1)

Jubileusz moderatora

W sobotę 29 maja br. w Podkowie Leśnej Misja św. Teresy Modlitwy za Kapłanów świętowała Jubileusz 30-lecia kapłaństwa jej moderatora, ks. dr Ludwika Nowakowskiego. Jubileusz rozpoczął się od uroczystej Eucharystii, której przewodniczył Jubilat.

więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Medjugorje

Fenomen Medziugoria

Osią przesłania z Medziugoria jest wezwanie do nawrócenia, modlitwy o pokój, pokuty, powrotu do praktyk religijnych oraz zaufania Bogu, który jest Panem historii - mówi KAI abp Henryk Hoser, wizytator apostolski w Medziugoriu. Dodaje, że fenomenem jest również „spowiedź, dokonywana tu często po latach i wielu przejściach”.

więcej »
Dziecko w łonie matki

Kultura życia a kultura śmierci

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia "powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji". Europosłanka Beata Mazurek określiła to jako "szaleństwo". Rezolucja nie jest obowiązującym prawem, służy do wywierania proaborcyjnej presji.

więcej »
Św.-Józef

Nowe wezwania w Litanii

12 czerwca 2021 roku Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła brzmienie wezwań w języku polskim, przygotowane przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP: Opiekun Odkupiciela, Sługa Chrystusa, Sługa zbawienia, Podpora w trudnościach, Patron wygnańców, Patron cierpiących, Patron ubogich.

więcej »
otwarte-serce-zbawiciela

Oddanie Narodu Polskiego

Podobnie jak przed stu laty, w pokorze poświęcamy się Twojemu Najświętszemu Sercu, oddając naszą Ojczyznę w Twoje władanie - tymi m.in. słowami biskupi zgromadzeni w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie ponowili po 100 latach Akt poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

więcej »
Wianki na oktawę

Szanujmy tradycję

Zakończenie oktawy Bożego Ciała to dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych, które dokonuje się podczas ostatnich Nieszporów. Wianki poświęcone w czasie oktawy Bożego Ciała, są symbolem ludzkiej pracy, a także darów od Boga, które służą ludziom i wszelkim istotom na ziemi.

więcej »
Dzień Uświęcenia Kapłanów

Modlitwa uświęca kapłanów

W Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, w piątek po Oktawie Bożego Ciała, obchodzimy Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów, który został zapoczątkowany przez Jana Pawła II 23 czerwca 1995 r. Od tego czasu kontynuowany jest każdego roku.

więcej »
Zebranie Wyższych Prezłożonych

Zebranie Plenarne

Na Jasnej Górze, dnia 8 czerwca br. odbyło się 142. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. W trzydniowych obradach przełożone wyższe zgłębiały zagadnienia dotyczące świadectwa wiary i roli osób konsekrowanych.

więcej »
Poświecenie Serce Jezusa

Nadzieja w Sercu Pana Jezusa

W piątek w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa Episkopat Polski dokonał aktu poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa podczas Mszy św. sprawowanej o godz. 18 w Bazylice pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

więcej »
Najświętsze Serce Jezusa

Medytacja obrazu

W tym roku przypada niezwykła rocznica 100-lecie ofiarowania Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Historia tego aktu ofiarowania splata się z odzyskaniem przez naszą Ojczyznę wolności po 123 latach niewoli-zaborów. Papież Leon XIII poświęcił cały świat Najświętszemu Sercu Pana Jezusa 11 czerwca 1899 roku.

więcej »
papiez-franciszek-monstrancja

Adoro te devote

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa stajemy wobec ogromu tajemnicy. Tajemnicą tą jest miłość Boga do człowieka, która dokonała się w Chrystusie Jezusie, nie tylko w Jego Męce, Śmierci i Zmartwychwstaniu, ale pozostała z nami w widzialnej postaci chleba Eucharystycznego.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux,
a także innych mistrzów życia duchowego, które mogą być inspiracją
w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

WARTO PRZECZYTAĆ

Łucja-dzieciątko
s. Agnieszka Jaworska CST

Jestem Dzieckiem Boga

Obraz dziecka nosimy w sobie przez całe życie. Cudownie jest, gdy nasze dzieciństwo mija lub minęło w klimacie rodzinnego ciepła i szacunku, a niejednokrotnie jest i tak, że tych wartości brak. Rodzi się w nas przestrzeń pustki, niezaspokojonych uczuć i bólu.

Przeczytaj »
Brygida
s. Dawida Prusińska CST

Zginam kolana przed Ojcem

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa to ważny dzień dla nas, Ojczyzny i dla narodu polskiego. W wolnej Polsce, sto lat temu w roku 1921 Episkopat zawierzył naszą Ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Dokona tego również w stu lecie tego pamiętnego wydarzenia.

Przeczytaj »
Założyciel Zgromadzenia do książki
Dk. Waldemar Rozynkowski

Założyciel Sióstr Terezjanek

U genezy sióstr Terezjanek były dwa stowarzyszenia religijne kobiet: Asocjacja Chrystusa Króla i Związek Terezjański, które chociaż różniły się w swych celach i zadaniach, to jednak miały cechy wspólne i dążyły do zorganizowanego życia we wspólnotach.

Przeczytaj »
s.Judyta
s. Judyta Jankowska CST

Serce przy Sercu

Nabożeństwo do Serca Pana Jezusa było pielęgnowane w polskich rodzinach. W niejednym domostwie wisiał obraz Najświętszego Serca Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. To jak dwa skrzydła, na których opiera się duchowość chrześcijańska.

Przeczytaj »

WARTO POSŁUCHAĆ

Zobacza Posłuchaj Założyciel

Sylwetka duchowa biskupa Szelążka

Kolejne nagranie z cyklu podcastów na temat duchowej sylwetki biskupa Adolfa Piotra Szelążka opracowanych na podstawie książki s. Beniaminy Karwowskiej CST "Ks. Bp Adolf Piotr Szelążek. Wierny świadek Chrystusa".

Posłuchaj »
Zobacza Posłuchaj

Do Serca Twojego uciekamy się

Modlitewna pieśń skierowana do Najświętszego Serca Pana Jezusa w wykonaniu: Piotr Mężyk, Łukasz Kwiatkowski i o. Mariusz Wójtowicz OCD.

Posłuchaj »
Zobacza Posłuchaj (1)

Rozmowy o św. Józefie

Cykl ciekawych, teologicznych i opartych na Słowie Bożym rozmów na temat opiekuna Najświętszej Maryi Panny i małego Jezusa, przygotowany przez o. Marcin Fizia OCD oraz br. Szczepan Havala OCD w roku poświęconym św. Józefowi.

Posłuchaj »

Z KUCHNI SIOSTRY GORETTI

s. Goretti Rogowska CST od ponad dwudziestu lat przebywa we Włoszech i zarządza kuchnią w Domu Generalnym ojców Salwatorianów w Rzymie. Kuchni włoskiej siostra Goretti nauczyła się z biegiem czasu, korzystając z książek, pobierając naukę u mistrza Lorenzo (emerytowanego szefa kuchni w renomowanym rzymskim hotelu), a także pytając i słuchając porad. Dziś dzieli się z nami sekretami ze swojej kuchni.

Spagetti z pieprzem i serem

spageti_z_serem_i_z_pieprzem-450x300
Zobacz przepis »

Makaron z serem mocarela

makaron_z_serem-450x300
Zobacz przepis »
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania bloga kulinarnego siostry Goretti Rogowskiej CST, w którym znajdziecie wiele przypisów kulinarnych zaczerpniętych z włoskiej kuchni. Prezentowane na blogu przepisy pochodzą z książki siostry Goretti pt. "Włoskie smaki na polskim stole" i wszystkie mogą być bez trudu wykorzystane w warunkach polskich.

Subskrybuj nasz biuletyn!

koperta - poprzednia
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook twitter youtube instagram website email 
Email Marketing Powered by MailPoet