NA CHWAŁĘ KRÓLOWEJ NIEBIOS

siostry - kwiaty na łące.
Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
niedziela
30 maja 2021
info@terezjanki.org

GRATIA ET PAX CHRISTI!

Drodzy Przyjaciele,
zapraszamy was do zapoznania się z treściami zawartymi w naszym nowym biuletynie. Artykuły przeniknięte są duchowością maryjną, gdyż miesiąc maj jest szczególnie poświęcony Najświętszej Maryi Pannie.
Warto zwrócić uwagę na Album Terezjańskich Perełek. Prezentuje on wachlarz różnorodnych wypowiedzi sióstr Terezjanek, które dla szerokiego grona odbiorców odpowiadały na pytanie: Kim jest w Twoim życiu i powołaniu Maryja?
Znajdziecie w biuletynie relacje misyjną napisaną przez s. Elżbietę Puchalską CST, która opowiada nam o kulcie Matki Bożej w Boliwii oraz opis kolejnego zjazdu Szkoły Modlitwy Karmelitańskiej przygotowany przez s. Dawidę Prusińską CST.
W maju wspominałyśmy rocznicę święceń Sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka. Kilka słów o jego powołaniu do służby w Kościele znajdziecie w artykule pt. "Wierny kapłańskiemu powołaniu". Warto także przeczytać wywiad z Katarzyną Cząba, która posługuje w Boliwii, jako świecka misjonarka i współpracuje z naszymi siostrami w Oruro.
Poza tym w biuletynie znajdziecie kilka ciekawych artykułów dotyczących życia Kościoła powszechnego. Szczególnie zachęcam, by zobaczyć tekst na temat 96. rocznicy kanonizacji św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
Ważne mogą okazać się informacje na temat nowych wezwaniach do Litanii św. Józefa oraz papieskie wytyczne na temat świeckiej posługi katechetów.
W biuletynie umieszczone zostały również aktualne katechezy opracowane przez s. Krystynę Nowakowską CST oraz najnowsze przepisy s. Goretti Rogowskiej CST.

Zapraszam do lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

obrazek wyróżniający (1)

Kim jest Maryja?

W miesiącu poświęconym Matce Bożej na naszych mediach społecznościowych odpowiadałyśmy na pytanie: Kim jest dla mnie Maryja? W ten sposób chciałyśmy podzielić się z szerokim gronem odbiorców terezjańską duchowością maryjną.

więcej »
Szkoła Modlitwy3

Szkoła Modlitwy karmelitańskiej

Kolejny zjazd Szkoły Modlitwy Karmelitańskiej w Mońkach poprowadził o. Krzysztof Jarosz OCD. Korzystając z duchowej spuścizny Karmelu siostry poznawały, uczyły i praktykowały modlitwę myślną, której przewodniczką i mistrzynią jest św. Teresa z Avila.

więcej »
obrazek wyróżniający misje

Piękna Pani, czyli Maryja Panna

W maju w polskich kościołach rozbrzmiewa radosna pieśń „Chwalcie łąki umajone” oraz melodia śpiewanej żarliwe Litanii Loretańskiej. Miesiąc maj w Boliwii również jest poświęcony Matce Bożej. Ludzie spotykają się w kościele, ale nie śpiewają Litanii Loretańskiej tylko codziennie odmawiają różaniec.

więcej »
rocznica święceń

Wierny kapłańskiemu powołaniu

Sakrament kapłaństwa to sakrament posługi apostolskiej, nastawiony na zbawienie innych ludzi, ale przez służbę innym przyczynia się również do uświęcenia i zbawienia samego kapłana. Dnia 26 maja 1888 roku w katedrze płockiej biskup Kossowski udzielił Adolfowi Szelążkowi święceń kapłańskich.

więcej »
Agregacja do Karmelu-2021

Rocznica agregowania

Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus, jako żywy organizm w Kościele podejmuje wysiłek i refleksję nad próbą scharakteryzowania własnej tożsamości. Jednym z ważnych elementów była refleksja na temat duchowego związku Zgromadzenia z Karmelem.
więcej »
Schola - Toruń

Kolorowe zgniotki

Dnia 15 maja 2021 roku w domu katechetycznym dziecięca schola Boże Nutki miała swoje spotkanie formacyjne połączone z warsztatami plastycznymi. Tym razem uczestnicy spotkania mieli okazję zrobić własnoręcznie antystresowe zgniotki z kulek hydrożelowych.
więcej »
Toruń - wpis

Uroczystość I Komunii Świętej

W sobotę 29 maja 2020 roku w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 23 po raz pierwszy uczestniczył w pełni we Mszy Świętej. Do spotkania z Jezusem dzieci przygotowała s. Paulina Klejny.

więcej »
obrazek wyróżniający (2)

Wiosenne działania w świetlicy

Gdy pogoda płatała jeszcze figle, a wiosenne słońce nieśmiało przeganiało zimę w naszej społeczności w Suwałkach odbył się “Turniej gier stolikowych”. Każdy chętny zbierał punkty za zwycięstwa w poszczególnych rozgrywkach.

więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Jezus Chrystus Najwyższy i wieczny Kapłan

Wzór kapłana

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana obchodzimy w czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zostało ustanowione przez Stolicę Apostolską w 2012 roku. Była to odpowiedź Ojca Świętego Benedykta XVI na postulaty zgłaszane przez różne episkopaty.

więcej »
Agnieszka w kwiatach

Trajektoria życia zakonnego

Maj, czerwiec, to miesiące, w których młodzi ludzie intensywniej rozeznają i ukierunkowują swoją przyszłość. To czas na podejmowanie ważnych decyzji. Wielu młodych w tym czasie podejmuje pielgrzymki do sanktuariów maryjnych, aby zawierzać swoje życie, Tej, która "wszystko rozumie".

więcej »
Matka Kościoła 2021

Matka Kościoła

Maryja razem z apostołami trwała na modlitwie, oczekując obiecanego Ducha Świętego. Stała na straży rodzącego się Kościoła, którego już odtąd chroni i osłania tarczą swojej opieki. Depcze głowę starodawnego węża, aby żadne siły zła i przeciwności nie zdołały go pokonać.

więcej »
Piećdziesiątnica2

Pięćdziesiątnica

Duch Święty w przeżywaniu naszej wiary jest najbardziej nieuchwytną tajemnicą, a jednocześnie najmocniej oddziałujący na nasze duchowe życie. Jest On Ożywicielem i Pocieszyciele, umocnieniem w pielgrzymce wiary, a jednocześnie więzią, która łączy Ojca i Syna.

więcej »
Ignacy Loyola

Rok Ignacjański

Dokładnie 500 lat temu, 20 maja 1521 roku Ignacy z Loyoli jako żołnierz armii króla hiszpańskiego został poważnie ranny w nogę i po tym wydarzeniu rozpoczął drogę nawrócenia. Rok Ignacjański potrwa do 31 lipca 2022 roku i zakończy się w kościele del Gesù w Rzymie.

więcej »
Papież Franciszek

Świecka posługa katechety

Na mocy Listu apostolskiego Ojciec Święty ustanowił w całym Kościele posługę katechety. Będą ją pełniły osoby świeckie według potrzeb duszpasterskich rozeznanych przez ordynariusza miejsca, wykonując ją w sposób świecki, zgodnie z naturą tej posługi.

więcej »
Święta Rodzina

Nowe wezwania w Litanii

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów poinformowała, że Papież Franciszek dołączył w Litanii do św. Józefa siedem nowych wezwań zaczerpniętych z dokumentów Kościoła.

więcej »
Jana Paweł II i Wyszyński

Rocznica urodzin Jana Pawła II

W całej Polsce 18 maja obchodziliśmy wspomnienie 101. rocznicy urodzin Jana Pawła II, który przyszedł na świat w podkrakowskich Wadowicach. Uroczystościom towarzyszyły koncerty, wystawy, uroczyste Eucharystie.

więcej »
Św. Stanisław ze Szczepanowa

Patron ładu moralnego

W osobie św. Stanisława łączą się dwie głębokie miłości: do Boga i Jego Prawa, oraz do wciąż kształtującej się Polski. Zginął, ponieważ swoim troskliwym i stanowczym napominaniem, próbował poruszyć zatwardziałe i zagubione serce polskiego władcy.

więcej »
Lisieux-Bogusia, Teresa, Angela

Dar dla Kościoła i dla świata

W tym roku przypada 96. rocznica kanonizacji św. Teresy od Dzieciątka Jezusa, francuskiej karmelitanki i doktor Kościoła powszechnego. Uroczystość kanonizacji miała miejsce 17 maja 1925 roku w Rzymie i była wielkim wydarzeniem dla całego Karmelu i nie tylko.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux, a także innych mistrzów życia duchowego,
które mogą być inspiracją w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

WARTO PRZECZYTAĆ

Maryja i Teresa
ks. Andrzej Muszala

Teresa i Najświętsza Maryja

Od czasu, gdy na Soborze Efeskim Najświętsza Maria Panna została ogłoszona Matką Bożą, zauważyć można tendencję podkreślania jej ponadludzkich cech. Maryja stała się dla wielu kimś bardzo dalekim... Teresa wraca do obrazu Miriam zapisanego w Ewangelii.

Przeczytaj »
obrazek wyróżniający misje
Katarzyna Cząba

Zawsze lubiłam pomagać

Początkowo znajomi i rodzina nie dowierzali, że pojadę na misję. Kiedy się ostatecznie zdecydowałam na wyjazd, najtrudniej było mi powiedzieć o planowanej podróży do Boliwii mojej mamie. Obecnie rodzina akceptuje moje misyjne powołanie, choć często dopytują, kiedy wrócę?

Przeczytaj »
Maryja
ks. Ludwik Nowakowski

Maryja Matką Kościoła

Historia nadania Maryi tytułu Matka Kościoła jest bardzo ciekawa – szczególnie dla nas Polaków. Przekonanie, że Maryja jest duchowo Matką Kościoła istniało w tradycji Kościoła od czasów apostolskich. Od strony teologicznej tytuł ten wywodzi się z Pisma Świętego.

Przeczytaj »
Biskup czciciel Teresy
Dk. Waldemar Rozynkowski

Czciciel św. Teresy

Każdy, kto poznaje postać Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka natrafia bardzo szybko na jego duchowy związek z karmelitanką bosą z Lisieux – św. Teresą od Dzieciątka Jezus. Wiemy, że biskup uczestniczył w beatyfikacji i kanonizacji Teresy od Dzieciątka Jezu w Rzymie.

Przeczytaj »

TEREZJAŃSKA KATECHEZA

list do mamy
s. Krystyna Nowakowska CST

List do Mamy

Katecheza interaktywna dla najmłodszych. Została opracowana z okazji Dnia Matki. Znajdują się w niej opowiadania, piosenki oraz ciekawe historie związane z najlepszą Matką - Maryją.

Zobacz »
wędrówka z Maryją
s. Krystyna Nowakowska CST

Wędrówki z Maryją

Tablica interaktywna zawierająca krótkie filmiki o miejscach w Polsce związanych z kultem Matki Bożej.

Zobacz »
Boże ciało
s. Krystyna Nowakowska CST

Boże Ciało

Tablica interaktywna przygotowana jako pomoc do katechezy dla uczniów klas młodszych o Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Zobacz »

Z KUCHNI SIOSTRY GORETTI

s. Goretti Rogowska CST od ponad dwudziestu lat przebywa we Włoszech i zarządza kuchnią w Domu Generalnym ojców Salwatorianów w Rzymie. Kuchni włoskiej siostra Goretti nauczyła się z biegiem czasu, korzystając z książek, pobierając naukę u mistrza Lorenzo (emerytowanego szefa kuchni w renomowanym rzymskim hotelu), a także pytając i słuchając porad. Dziś dzieli się z nami sekretami ze swojej kuchni.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania bloga kulinarnego siostry Goretti Rogowskiej CST, w którym znajdziecie wiele przypisów kulinarnych zaczerpniętych z włoskiej kuchni. Prezentowane na blogu przepisy pochodzą z książki siostry Goretti pt. "Włoskie smaki na polskim stole" i wszystkie mogą być bez trudu wykorzystane w warunkach polskich.

Subskrybuj nasz biuletyn!

koperta - poprzednia
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook twitter youtube instagram website email 
Email Marketing Powered by MailPoet