ZBAWICIEL JEST Z NAMI

ROK JUBILEUSZOWY

150. rocznica urodzin
św. Teresy od Dzieciątka Jezus
Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
sobota
30 grudnia 2023
info@terezjanki.org

AMOR ET FIDES!

Drodzy Przyjaciele,
nareszcie nadszedł wyczekiwany przez wszystkich dzień upamiętniający narodziny Syna Bożego. Wielka radość ogarnęła nasze serca. Zbawiciel zstąpił z nieba i jest z nami!
Uroczystość Bożego Narodzenia trwa i jest dla nas niezwykłą lekcją wiary i nadziei, lekcją umiejętnego świętowania zbawczych wydarzeń.
Serdecznie zapraszam do lektury ostatniego w tym roku kalendarzowym terezjańskiego biuletynu.
Biuletyn zawiera informacje na temat tego, co działo się w naszym zgromadzeniu w czasie adwentowego czuwania oraz życzenia bożonarodzeniowe.
Szczególnie polecam wpisy dotyczące naszej działalności misyjnej, a także relacje Terezjańskiego Duszpasterstwa Dzieci.
Warto również zwrócić uwagę na artykuły o św. Teresie od Dzieciątka Jezus oraz jej rodzicach św. Ludwiku i Zelii Martin.
Poza tym tradycyjnie w biuletynie znajdziecie nowe perełki, najnowsze przepisy kulinarne oraz filmy prezentujące historię życia św. Teresy.
Niech Dzieciątko Jezus obdarza nas wszystkich swoim błogosławieństwem i umacnia w miłości.

Zapraszam do lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Życzenia Bożenarodzeniowe

Bóg przychodzi na świat jako dziecko, bezbronne i potrzebujące pomocy, abyśmy nie bali się Jego wielkości. On nie chce przytłoczyć nas potęgą swego majestatu, ale stając się Dzieckiem prosi o miłość. Nie pragnie niczego innego jak tylko naszej miłości – przypomina św. Teresa od Dzieciątka Jezus.

więcej »

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

U progu Adwentu

Któż z nas, będąc jeszcze dzieckiem nie czekał na powrót taty lub mamy z pracy, kto z nas nie czekał przyjazdu babci i dziadka, przyjazdu bliskiej osoby naszemu sercu. Któż z nas nie wypatrywał przez okno pierwszej gwiazdki i płatków śniegu, kto z nas nie czekał na choinkę i Święta Bożego Narodzenia, na wigilię, pasterkę i śpiew kolęd. Któż z nas ….

więcej »

Światłość w ciemności świeci

W sobotę 9 grudnia 2023 roku kaplicę domu zakonnego sióstr Terezjanek w Wasilkowie odwiedziła grupa oazowa. Młodzież przeżywała w parafii Przemienia Pańskiego swój adwentowy dzień skupienia. Na zakończenie dnia refleksji i skupienia młodzi ludzie pod opieką ks. Mariusza Zabłockiego przyszli do naszej kaplicy na adoracje Najświętszego Sakramentu.

więcej »

Żyć Ewangelią, to czynić dobro

6 grudnia w Audytorium Conciliazione w Rzymie odbył się koncert dziękczynny za beatyfikację Rodziny Ulmów, której uroczystość odbyła się 10 września 2023 roku w Markowej na Podkarpaciu.

więcej »

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Nowenna do Dzieciątka Jezus to jedno z najbardziej poruszających i pięknych nabożeństw, gdzie mamy szansę przyjrzeć się tajemnicy narodzin Syna Bożego w stajni w Betlejem.

więcej »

Czuwajmy!

W przeddzień trzeciej niedzieli Adwentu w podkowiańskiej wspólnocie Sióstr Terezjanek młodzi mogli znaleźć przestrzeń wyciszenia, modlitwy i wspólnoty. Na nasze zaproszenie odpowiedziały dwie osoby, które przyjechały na spotkanie z Radomia i z Wrocławia. Po kubku porannej kawy, rozpoczął się czas spotkania ze Słowem Bożym.

więcej »

Watykańskie szopki

Pod kolumnadą św. Piotra już po raz piaty, została otworzona szczególna wystawa galerii 100 szopek, które zostały wykonane i przywiezione z różnych krajów. W tej szczególnej ekspozycji znajduje się także nasza polska szopka, pokazująca trzy rodziny: Świętą Rodzinę, błogosławioną rodzinę Ulmów oraz Żydowski ród Goldmanów.

więcej »

ŻYWA RÓŻA DLA TERESY

Cykl artykułów przedstawiający świadectwa osób,
które poznały, pokochały i zaprzyjaźniły się w swoim życiu
ze św. Teresę od Dzieciątka Jezus.

Czy chcesz mnie naśladować?

Długo rozważałam w sercu te słowa, a Ty wciąż pukałaś do moich „drzwi”. Twój uśmiech promieniał z obrazu i rozjaśniał moją drogę. Dzięki Tobie zwróciłam się ku Bogu. Bez Twojego „deszczu róż”, nigdy byśmy się nie spotkały.

więcej »

Moje życie stało się piękniejsze

Kocham Cię, Teresko, bo dzięki Tobie moje życie stało się piękniejsze. Poznałam wielu wspaniałych ludzi. Dziękuję za wszystkie dobre chwile spędzone na wspólnych wyjazdach wakacyjnych z dziećmi i spotkaniach w Niepokalanowie.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux,
a także innych mistrzów życia duchowego, które mogą być inspiracją
w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

TEREZJANKI Z MISJĄ

Koniec roku szkolnego w Oruro

Koniec listopada i pierwszy tydzień grudnia, to czas kiedy kończymy rok szkolny w Boliwii. W związku z tym zakończyliśmy również naszą posługę w Centrum Pastoralnym. Przed nami wyczekiwany moment odpoczynku. Szczególnie dla dzieci, bo my tępa nie zwalniamy. Przed nami katecheza przed Bożym Narodzeniem i wyczekiwana przez tutejsze dzieci chocolatada.

więcej »

Dzieci pomagają dzieciom

Z dziećmi z Koła Misyjnego zorganizowaliśmy akcję „Dzieci pomagają dzieciom”. Celem akcji było podarowanie choć trochę radości na Święta Bożego Narodzenia rówieśnikom w Oruro w świetlicy prowadzonej przez nasze siostry. Postanowiłyśmy upiec misyjne pierniczki, by później je sprzedać na mini kiermaszu w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu.

więcej »

Świąteczne życzenia z misji

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia – będziemy mówić o Was Nowonarodzonemu, bo jak nie wysławiać tego dobra, którego On jest przyczyną w Waszych sercach. Niech ten Maleńki Bóg będzie Królem Waszych serc i napełnia je swoim pokojem i miłością. Niech On Wam błogosławi w Nowym Roku i zawsze.

więcej »

Najbliżej Dzieciątka Jezus

Boliwijskie dzieci są najbliżej Dzieciątka Jezus. Wielu z nich mieszka w domach bardzo podobnych do ubogiej stajenki, wielu doświadcza różnych braków i głodu. Bądźmy jak pasterze czy królowie, którzy śpieszą, by powitać Jezusa i złożyć mu dary. Podarujmy święta dzieciom w Oruro.

więcej »

TEREZJAŃSKIE DUSZPASTERSTWO

Jesteśmy gotowi i czekamy!

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie na lekcjach religii wykonali własnoręcznie adwentowe lampiony na roraty. Praca plastyczna sprawiła dzieciom wiele radości i satysfakcji. Dzieci były bardzo zaangażowane i kreatywne.

więcej »

Relikwie i koronka do św. Teresy

Nadszedł wyczekiwany dzień kolejnego spotkania Terezjańskiego Apostolstwa Ufności. Siostra Bogumiła Ptasińska CST wytłumaczyła dzieciom, skąd wzięły się relikwie św. Teresy oraz opowiedziała historię powstania koronki, nazywanej często nowenną róż.

więcej »

Cuda dzieją się!

Tradycyjnie o godz. 9:00 rozległ się dzwoneczek na rozpoczęcie spotkania i tak znane już wszystkim słowa s. Krystyny: „Chcę powiedzieć kilka słów…”. Od razu padło gromkie: „My słuchamy, Siostro mów!”. Tym samym wszyscy zostali odpowiednio przywitani i przedstawieni. Po krótkiej modlitwie i śpiewie rozpoczął się warsztat artystyczny. Postawiliśmy tym razem na szyszki i klimat świąteczny.

więcej »

Nasz wolontariat

Warsztaty są miejscem rozwoju i uczenia się kreatywności nie tylko dla dzieci. Tutaj młodzi uczą się jak twórczo rozwiązywać problemy, nawiązują relacje, uczą się opiekuńczości i odpowiedzialności za siebie i drugą osobę. Młodzi ćwiczą też wrażliwość i spostrzegawczość oraz pracowitość. Dzięki grupom zadaniowym każdy wie co ma robić i gdzie jest jego miejsce na dany moment.

więcej »

Radujcie się!

Wspólnota Terezjańskiego Apostolstwa Ufności w Wasilkowie w sobotę 16 grudnia 2023 roku spotkała się w domu sióstr Terezjanek, by porozmawiać o adwentowym czuwaniu i radości. Dzieci dowiedziały się, dlaczego III Niedziela Adwentu nosi nazwę Gaudete oraz miały możliwość adoracji Pana Jezusa ukrytego w tabernakulum.

więcej »

Muzyczne jasełka

W piątek 22 grudnia 2023 roku wszystkie klasy trzecie ze Szkoły Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie przedstawiły dla całej społeczności szkolnej muzyczne jasełka. Historia narodzenia Syna Bożego została zaprezentowana w formie wspólnego śpiewu kolęd i pastorałek. Atmosfera podczas jasełek była rodzinna i radosna.

więcej »

POGOTOWIE OPIEKUŃCZE

Mikołajki

W liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja z Miry, czyli 6 grudnia 2023 r. dzieci z Opoki po południu rozpoczęły poszukiwania prezentów ukrytych w świetlicy. Sprawiło im to wiele radości. Każdy otrzymał, jakiś dar od św. Mikołaja. Dodatkową atrakcją była wizyta osób z Poczty Polskiej, które dostarczyły dzieciom z placówki prezenty w ramach akcji „Pocztowy Dar”.

więcej »

Msza święta, jasełka i wigilia

W czwartek 14 grudnia 2023 roku dzieci i pracownicy pogotowia opiekuńczego Opoka rozpoczęli świętowanie Bożego Narodzenia. Zaproszone były również siostry Terezjanki. Świętowanie rozpoczęło się Mszą świętą w kaplicy zakonnej, którą celebrował ks. Ryszard Kozioł. Po Eucharystii dzieci w świetlicy przedstawiły jasełka bożonarodzeniowe.

więcej »

ŚWIETLICA IM. DZIECIĄTKA JEZUS

Miesiąc modlitwy różańcowej

Październik jest miesiącem szczególnej obecności modlitwy różańcowej. Ta obecność zagościła również w naszej Świetlicy – dzieci brały udział w zajęciach, podczas których przygotowywały swoje różańce. Te wyjątkowe „prace” („małe dzieła”) nie były jednak tworzone tylko z plastikowych kuleczek, ale – przede wszystkim – z zaangażowania serca.

więcej »

Gry i zabawy

Listopad upłynął nam pod znakiem różnorodnych gier i zabaw. Wielkim powodzeniem cieszył się basen kulkowy, jednak najwięcej radości przyniósł finał kwartalnych rozgrywek sportowych. We wszystkich sportowych dziedzinach: szachów, warcabów, długiej i zaciętej gry w piłkarzyki, bilardzie i tenisie stołowym zawodnicy byli bardzo zaangażowani.

więcej »

WARTO PRZECZYTAĆ

Marek Hyjek

Trudy codziennego życia

Po trudnym roku 1914 Maria Olechno miała nadzieję na odrobinę stabilności i odpoczynku. Nie liczyła na pomniejszenie obowiązków, bo przecież wynikały one z jej dobrowolnego wyboru i stanowiły istotę jej życia. Chciała jedynie doświadczyć zwykłej, ziemskiej radości niosącej ukojenie w chwilach znużenia i smutku.

Przeczytaj »
ks. Andrzej Muszala

Modlitwa każdą chwilą dnia

Bóg oczekuje od nas czujności serca. Podjęcie nieprzyjemnej pracy, systematyczna nauka, uczciwość na egzaminach, kontrola myśli i spojrzeń w trakcie przeglądania internetu, punktualne chodzenie spać, nieprzesiadywanie po nocach - wszystko może być okrzykiem miłości ku Jezusowi.

Przeczytaj »
o. Władysław Kluz OCD

Rodzina Martin_2

Wkrótce Zelia znalazła się w kościele. Uklękła jak najbliżej Jezusa ukrytego w tabernakulum. Jak długo modliła się – sama nie umiałaby odpowiedzieć. Zapamiętał sobie tylko swą prośbę do Chrystusa: - Mój Boże! Ponieważ nie jestem godną być Twoją oblubienicą, wstąpię w związek małżeński, ażeby wypełnić Twoją wolę świętą, a wtedy, Bożej mój, daj mi dużo dzieci i nich one wszystkie będą Tobie poświęcone.

Przeczytaj »
ks. Ludwik Nowakowski

Duchowa walka o wolność

Bóg stworzył człowieka w sposób wolny, z miłości. Uczynił go osobą – autonomicznym, wolnym i rozumnym bytem, zdolnym do decydowania o sobie i o otaczającej go rzeczywistości. Bóg chciał uszczęśliwić i udoskonalić przez zjednoczenie z sobą. W pewnym sensie można powiedzieć, że stworzył go równym sobie, równym Bogu – ponieważ stwarzając człowieka wolnym uczynił go zdolnym do miłości.

Przeczytaj »

TEREZJAŃSKA KATECHEZA

s. Krystyna Nowakowska CST

Objawienia Matki Bożej

Interaktywna katecheza na temat maryjnych objawień w Kościele Katolickim dla dzieci z pierwszego etapu edukacyjnego. Katecheza szczegółowo przedstawia objawienia z Gietrzwałdu, Lourdes oraz Fatimy.

Zobacz »

HISTORIA ŻYCIA ŚW. TERESY

Cykl krótkich, animowanych filmów opowiadających o życiu św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
Przedstawia najważniejsze wydarzenia z życia Karmelitanki z Lisieux,
historię jej powołania, a także stopniowego odkrywania małej drogi do nieba.

Profesja zakonna

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus złożyła śluby zakonne w obecności wspólnoty zakonnej. Dopełnieniem uroczystości było nałożenie czarnego welonu.

Zobacz »

Śmierć ojca

Ludwik Martin osłabiony chorobą zmarł w obecności Celiny i rodziny Guerin. Św. Teresa od Dzieciątka Jezus bardzo cierpiała z powodu choroby i śmierci swojego ojca.

Zobacz »

Z KUCHNI SIOSTRY GORETTI

s. Goretti Rogowska CST od ponad dwudziestu lat przebywa we Włoszech i zarządza kuchnią w Domu Generalnym ojców Salwatorianów w Rzymie. Kuchni włoskiej siostra Goretti nauczyła się z biegiem czasu, korzystając z książek, pobierając naukę u mistrza Lorenzo (emerytowanego szefa kuchni w renomowanym rzymskim hotelu), a także pytając i słuchając porad. Dziś dzieli się z nami sekretami ze swojej kuchni.

Zupa z łososia

Zobacz przepis »

Paszteciki półkruche

Zobacz przepis »
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania bloga kulinarnego siostry Goretti Rogowskiej CST, w którym znajdziecie wiele przypisów kulinarnych zaczerpniętych z włoskiej kuchni. Prezentowane na blogu przepisy pochodzą z książki siostry Goretti pt. "Włoskie smaki na polskim stole" i wszystkie mogą być bez trudu wykorzystane w warunkach polskich.

Subskrybuj nasz biuletyn!

koperta - poprzednia
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook twitter youtube instagram website email 
Email Marketing Powered by MailPoet