WIELKOPOSTNE WYCISZENIE SERC

Siostry w Gioia del Colle modlą się

ROK JUBILEUSZOWY

150. rocznica urodzin
św. Teresy od Dzieciątka Jezus
Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
wtorek
28 lutego 2023
info@terezjanki.org

AMOR ET FIDES!

Drodzy Przyjaciele,
pragniemy podzielić się z Wami najnowszymi wiadomościami na temat wydarzeń mających miejsce w naszej rodzinie zakonnej oraz w kościele lokalnym i powszechnym.
W Toruniu świętowałyśmy 73. rocznicę śmierci Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka. Z tej okazji wydana został nowa pozycja poświęcona biskupowi Szelążkowi - Rozważania Drogi krzyżowej opracowana przez siostry Terezjanki oraz diakona Waldemara Rozynkowskiego.
Zachęcamy do lektury nowych świadectw, które umieszczone zostały na naszej stronie internetowej w związku z jubileuszem urodzin św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Tym razem o swojej osobistej relacji ze św. Teresą napisała siostra Monika Siemionko CST, Elżbieta Pukhalska CST, Danuta Madeja OSsR oraz pan Andrzej Krzanowski.
Warto przeczytać interesujący artykuły na temat Sługi Bożego ks. Kazimierza Hamerszmita przygotowany przez siostrę Dawidę Prusińską CST.
Poza tym zachęcamy do lektury misyjnych tekstów opracowanych przez s. Joannę Olszewską CST.
Młodzież poszukującą drogi swojego powołania zapraszamy na Dzień Otwartej Furty (DOF) do domu zakonnego w Podkowie Leśnej oraz do obejrzenia najnowszego filmu Szybkie Q&A o życiu konsekrowanym.
Niech czas rozpoczętego Wielkiego Postu pomoże nam wyciszyć serca, abyśmy w głębi naszego wnętrza spotkali wychodzącego naprzeciw nam Zbawiciela, który wzywa nas do nawrócenia oraz przemiany życia.

Zapraszam do lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

73.rocznica_Szelążek

Do końca był wierny prawdzie

W niedziele 12 lutego 2023 r. na wspólnej Eucharystii zebrali się przyjaciele i czciciele Sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka, w kościele św. Jakuba w Toruniu, by modlić się w 73. rocznice śmierci kandydata na ołtarze o jego beatyfikację. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii ks. kan. Wojciech Kiedrowicz.

więcej »
Droga krzyżowa z bp Szelążkiem

Droga krzyżowa

Proponujemy rozważania drogi krzyżowej zainspirowane osobistym doświadczeniem krzyża oraz nauczaniem Sługi Bożego A. P. Szelążka. Ufamy, że medytacja nad poszczególnymi stacjami Męki Pańskiej pomoże przybliżyć się do misterium Chrystusowego Krzyża, w którym zawiera się każde ludzkie cierpienie.

więcej »
Dzień skupienia Żołnierzy Chrystusa (1)

Być Dzieckiem Boga

W sobotę 11 lutego 2023 r. w Domu Generalnym w Podkowie Leśnej odbył się dzień skupienia dla wspólnoty Żołnierzy Chrystusa. Inspiracją do tego, by spotkanie formacyjne odbyło się akurat w naszym podkowiańskim domu był fakt uczestniczenia Sióstr Terezjanek w comiesięcznych procesjach dla uczczenia Matki Bożej Zwycięskiej.

więcej »
quiz o Teresie

Quiz o św. Teresie z Lisieux

W obecnym 2023 roku mija 150. rocznica urodzin św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W kościele i różnych wspólnotach zakonnych podejmowanych jest wiele inicjatywy związanych z Małą Świętą. W naszym Zgromadzeniu Siostry zorganizowały quiz dotyczący popularyzacji wiedzy o życiu św. Teresy. W Quizie tym wzięło udział sześć wspólnot zakonnych.

więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Dzień Życia Konsekrowanego

Dzień życia Konsekrowanego

2 lutego Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Tego dnia z woli papieża Jana Pawła II, obchodzimy w Kościele Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony w 1997 roku. Święto tych, którzy poświęcili się, ofiarowani Bogu w różnych formach życia konsekrowanego, zakonnego, w instytutach świeckich a także w osobistej, indywidualnej konsekracji.

więcej »
sarkofag_rocznica_2023

Urodził się, aby kochać...

W niedzielę 5 lutego br. przypadła 27. rocznica śmierci księdza Kazimierza Hamerszmita, proboszcza parafii św. Aleksandra, słynącego z wielkiej dobroci, miłosierdzia i pobożności. Dziś ks. Hamerszmit nosi tytuł Sługi Bożego, którego proces w drodze do beatyfikacji jest na etapie rzymskim. Uroczystej Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji przewodniczył bp Dariusz Zalewski.

więcej »
Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego, obchodzony jest w dniu wspomnienia liturgicznego Matki Bożej z Lourdes 11 lutego. Ustanowiony został przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku w 75. rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie.

więcej »
56. Tydzień o Trzeźwość

Tydzień Modlitw o Trzeźwość

W niedzielę 19 lutego 2023 roku rozpoczął się 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem „Ku trzeźwości z Kościołem”. Trwać będzie do soboty 25 lutego jako duchowe przygotowanie do owocnego przeżycia Wielkiego Postu. Inicjatorem Tygodnia Modlitw i wielu innych ważnych działań trzeźwościowych był bł. kard. Stefan Wyszyński.

więcej »
wielkipost

Rozpocząć od nawrócenia serca

Środą Popielcową (symbolicznym posypaniem głów popiołem) rozpoczynamy Wielki Post, okres 40 dni przygotowania paschalnego. Wierni, przez znak pokuty wyznają swoją grzeszność, oraz gotowość wewnętrznego nawrócenia, aby z oczyszczonym sercem i duszą celebrować największe tajemnice naszego zbawienia.

więcej »
góra wiedzy - biuletyn

Przekaż 1% podatku

Mamy możliwość współpracować od tego roku z Fundacją ProSpe, która to pozyskuje fundusze dla misjonarzy z całego świata. Jest możliwość przekazania swego 1% bądź 1,5% z rozliczenia podatkowego. Z dopiskiem Siostry Terezjanki Oruro - z pewnością trafi do nas. Oto kolejna propozycja wsparcia misyjnego dzieła.

więcej »

WSZYSCY KOCHAĆ MNIE BĘDĄ

Świadectwa sióstr Terezjanek,
którym św. Teresa od Dzieciątka Jezus jest bliska w sposób szczególny.
Teresa z Lisieux jest ich patronką, mistrzynią życia duchowego i najlepszą przyjaciółką.

Sw.Teresa realna i osiagalna
s. Monika Siemionko CST

Św. Teresa realna i osiągalna

Św. Teresa przypomina nam: „Jezus nie powołuje tych, którzy są tego godni ale tych, których sam chce” (A2r). Powołując do konkretnego Zgromadzenia nie zawsze wlewa miłość do patrona Zgromadzenia, w moim przypadku do św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

więcej »
Rewolucja w życiu i sercu
s. Elżbieta Pukhalska CST

Rewolucja w życiu i sercu

Pierwszy raz zetknęłam się ze św. Teresą na spotkaniu młodzieżowym w wieku 14 lat. To był rok 1997 - ogłoszenie Teresy Doktorem Kościoła. Rok później jedna z sióstr Terezjanek dała mi do przeczytania: „Historia jednej duszy” św. Teresy i od tej książeczki wszystko się zaczęło.

więcej »

ŻYWA RÓŻA ŚWIĘTEJ TERESY

Cykl artykułów przedstawiający świadectwa osób,
które poznały, pokochały i zaprzyjaźniły się w swoim życiu
ze św. Teresę od Dzieciątka Jezus.
Dzięki św. Teresie przeszłam do zakonu klauzurowego
s. Danuta Madeja OSsR

Przeszłam do klauzury

Jak to się stało, że św. Tereska została moją Przyjaciółką? Mało o niej wiedziałam, choć w dzieciństwie widywałam jej obrazki. Mam wrażenie, czytając życiorysy świętych, że przychodziła ona w szczególnych momentach, często też objawiając wolę Bożą i Boży plan wobec życia danego człowieka.

więcej »
Sama mnie znalazła
Andrzej Krzanowski

Sama mnie znalazła

W moim życiu od lat towarzyszy mi Mała Tereska. Najpierw tak nieświadomie. W domu była obecna poprzez obraz. Wtedy nie wiele się modliłem przez Jej wstawiennictwo. Dopiero kiedy zacząłem studiować teologie poznałem Jej osobę. Zaczynałem poznawać Tereskę przez przeczytanie "Dziejów Duszy".

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux,
a także innych mistrzów życia duchowego, które mogą być inspiracją
w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

TEREZJANKI Z MISJĄ

1

Nowy rok szkolny w Oruro

Z dniem pierwszego lutego w Boliwii zaczyna się szkoła, a kończą się wakacje i obserwując ludzi na ulicy zmienia się pewnego rodzaju rytm. Wszystko wraca do życia. Naszym głównym zadaniem jest pomóc dzieciom skończyć szkołę, by mogły mieć wpływ na swoją przyszłość.

więcej »
urodziny Oruro

Urodziny Oruro i karnawał

O karnawale można w Boliwii słuchać i mówić wiele. To troszkę tak, jak przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy. W ostatnim czasie wszystko tutaj kręci się wokół karnawału i nie mogło być inaczej w naszym Centrum Pastoralnym.

więcej »
Boliwijska góra

Boliwijska góra wiedzy

W Boliwii zaczął się nowy rok szkolny, co odkrywa przed nami ogromne potrzeby, by zapewnić możliwość nauki naszym dzieciom. Potrzebujemy pomocy, by usprawnić naukę naszych wychowanków.

więcej »
misje wyróżniający

Misyjny list z Oruro

Z ogromną radością wracam do dzielenia się wszelkimi informacjami związanym z naszym życiem misyjnym, a przede wszystkim z życiem naszego Centrum Pastoralnego dla dzieci, młodzieży i ich rodzin.

więcej »

TEREZJAŃSKIE DUSZPASTERSTWO

grafika na youtubewyróżniający

Wspólnota małych serc

W sobotę, 25 lutego, w naszym suwalskim domu odbyło się kolejne formacyjno - warsztatowe spotkanie dla dzieci. Tym razem od strony formacyjnej skupiliśmy się na odkrywaniu, że każdy z nas ma swoje miejsce w Kościele, które jest wyjątkowe i niepowtarzalne. W warsztacie artystycznym spróbowaliśmy swoich sił w tzw. recycling art.

więcej »

ŚWIETLICA IM. DZIECIĄTKA JEZUS

świetlica-ferie

Ferie zimowe 2023

Większość dzieci, które nie wyjechały na ferie z Suwałk mogła korzystać z różnych zajęć zorganizowanych przez kadrę w Świetlicy. Dużą atrakcją dla podopiecznych było wyjście na kręgle i na ścianę wspinaczkową. Niektórzy wychowankowie oraz rodzice mieli po raz pierwszy możliwość zmierzenia się z taką aktywnością sportową.

więcej »

WARTO PRZECZYTAĆ

Aby nieść miłosierdzie_biografia
Marek Hyjek

Pobyt w Wilnie i uzdrowienie

W ostatnim dniu kuracji, po raz pierwszy od trzech lat, Mania samodzielnie stanęła na nogach i zrobiła kilka kroków. Ośmielona sukcesem przeszła dłuższy dystans, i jeszcze dłuższy. Była głęboko przekonana, że „Panna święta, co Jasnej broni Częstochowy i w Ostrej świeci Bramie” do zdrowia ją powróciła cudem.

Przeczytaj »
Kościół wypełnia misję
ks. Ludwik Nowakowski

Kościół wypełnia misję

Jezus już za swojego ziemskiego życia posyła Apostołów, aby głosili słowo Boże. Będzie do dla nich niejako ćwiczenie, przygotowanie do misji, którą w pełni rozpoczną po Jego śmierci i zmartwychwstaniu. W celu głoszenia słowa Bożego uczniowie otrzymają dar Ducha Świętego, który będzie przez nich przemawiał.

Przeczytaj »
Diamentowy Jubileusz
Dk. Waldemar Rozynkowski

Diamentowy Jubileusz

Niecodziennym wydarzeniem w historii pobytu biskupa Adolfa Piotra Szelążka w Zamku Bierzgłowskim były obchody jego diamentowego jubileuszu kapłaństwa. Miały one miejsce na przełomie maja i czerwca 1948 roku.

Przeczytaj »
Wybieram wszystko_A.Muszala
ks. Andrzej Muszala

Modlitwa dziewczyny i kobiety

Kiedy mówimy o Teresie jako osobie dojrzałej, mamy na myśli ostatnie dziesięć lat jej życia, począwszy od 14 roku. Teresa już w tak młodym wieku jest osobą o niezwykłej głębi, z jasno wyznaczonym celem życia.

Przeczytaj »

WARTO POSŁUCHAĆ

słońce_posłuchaj

Modlitwa Pańska

Modlitwa Pańska w wykonaniu Andrea Bocelli oraz z udziałem Chóru Tabernakulum na Placu Świątynnym w języku angielskim.

Posłuchaj »
Posłuchaj 4 (1)

Pieśń nas Pieśniami

Utwór zespołu niemaGotu, w którym wykorzystano biblijny tekst z Pieśni na Pieśniami. Opowiada o spotkaniu Oblubieńca i Oblubienicy.

Posłuchaj »
Magnificat - Posłuchaj

Magnificat

Zespół niemaGotu nagrał utwór, w którym uwielbia Boga za wielkie dzieła jego miłości. Autorem słów i muzyki jest Jakub Blycharz.

Posłuchaj »

HISTORIA ŻYCIA ŚW. TERESY

Cykl krótkich, animowanych filmów opowiadających o życiu św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
Przedstawia najważniejsze wydarzenia z życia Karmelitanki z Lisieux,
historię jej powołania, a także stopniowego odkrywania małej drogi do nieba.

dzieciństwo

Dzieciństwo w Alencon

Pierwsze lata dzieciństwa św. Teresa od Dzieciątka Jezus przeżyła w Alencon. Otoczona miłością rodziców i rodzeństwa, wzrastała w latach, ucząc się od nich, czym jest miłość, przebaczenie i wzajemne zaufanie w rodzinie.

Zobacz »

OGŁOSZENIA

grafika na youtubewyróżniający

Dzień Otwartej Furty w Podkowie Leśnej

Na progu rozpoczętego Wielkiego Postu, zapraszamy młodzież na niezwykły czas pozostawienia wszystkiego i wejście w klimat ciszy i modlitwy. Organizujemy dla Was jeden dzień z życia naszej wspólnoty (modlitwa, praca, rekreacja), tzw. Dzień Otwartej Furty.

więcej »

Subskrybuj nasz biuletyn!

koperta - poprzednia
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook twitter youtube instagram website email 
Email Marketing Powered by MailPoet