WYRUSZYĆ W DROGĘ Z JEZUSEM

siostry w górach - wyróżniający
Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
środa
29 czerwca 2022
info@terezjanki.org

GRATIA ET PAX CHRISTI!

Drodzy Przyjaciele,
rozpoczęły się wakacje. Dla wielu osób to czas odpoczynku, regeneracji sił, poznawania nowych miejsc na mapie Polski i świata. Serdecznie zapraszamy w tym wolnym czasie do zapoznania się z naszym biuletynem.
Znajdziecie w nim informacje na temat tego, co aktualnie wydarzyło się w naszym Zgromadzeniu oraz we wspólnocie Kościoła, a także relacje z różnych inicjatyw podsumowujących rok szkolny i katechetyczny.
Warto przeczytać artykuł o przyjęciu do postulatu we wspólnocie w Ostrowi Mazowieckiej Kamili Cerkiewnik, który napisała siostra Nikodema Czerniecka CST.
Godny uwagi jest również tekst siostry Dawidy Prusińskiej CST opisujący peregrynacje relikwii Bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego dopełnieniem jest opis wyprawy do Komańczy, który zorganizowała siostra Franciszka Cejrowska CST.
Polecamy również artykuł siostry Agnieszki Jaworskiej CST na temat Otwartych Ogrodów w Podkowie Leśnej oraz film o domu zakonnym w Ostródzie wykonany z drona.
Zachęcamy do lektury tekstów opisujących różnorodne działania Terezjańskiego Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży, m.in. wycieczkę ostródzkiej scholi do Torunia, rajd rowerowy i ognisko scholi Boże Nutki, Festiwal Młodych w Płonce Kościelnej.
Poza tym w biuletynie znajdziecie najnowsze perełki z inspirującymi myślami św. Teresy, biskupa Adolfa Piotra Szelążka i matki Bernardy Nakonowskiej CST oraz kilka muzycznych propozycji na czas letniego wypoczynku.
Życzymy, by podczas wakacyjnych wędrówek nieustannie towarzyszył wam wszystkim Dobry Bóg, który ofiarował nam w darze wspaniały świat i chce, abyśmy cieszyli się jego pięknem.

Zapraszam do lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

Przyjęcie do postulatu Kamili Cerkiewnik (1)

Przyjęcie do postulatu

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej 12 czerwca 2022 roku była dla Wspólnoty z Ostrowi Mazowieckiej dniem szczególnym, oczekiwanym od kilku miesięcy. Przełożona generalna siostra Lucyna Lubińska przyjęła do postulatu kandydatkę Kamilę Cerkiewnik, która przeżyła tę chwilę z radością i szczęściem w sercu.

więcej »
s.Melania

Staję z pustymi rękami

We wtorek 31 maja o godz.13:00 odprowadziłyśmy na miejsce wiecznego spoczynku jedną z naszych sióstr zamieszkałej we wspólnocie w Mońkach - s. Melanię Henrykę Jeleniewicz. W swoim posługiwaniu zapisała się jako wieloletnia zakrystianka, która pracowała w wielu parafiach, gdzie mamy swoje domy.

więcej »
Dom-zakonny-w-Ostrodzie-570x321

Dom zarejestrowany z drona

Zgromadzenie od 1946 roku posługuje w Ostródzie oddając się pracy wychowawczej oraz przychodząc z pomocą najbardziej potrzebującym. Od roku 2019 siostry mieszkają w domu zakonnym przy ul. Franciszkańskiej 8 przy parafii św. Franciszka z Asyżu. Dom zakonny pod wezwaniem Rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus – św. Ludwika i Zelii Martin dostosowany jest do potrzeb starszych i chorych sióstr.

więcej »
siostry - kościół św. Jakuba

Biskup Szelążek wybitny kapłan

W czwartek 9 czerwca 2022 roku w kościele św. Jakuba w Toruniu celebrowana była Msza święta w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka. Tym razem nasza modlitwa zbiegła się ze Świętem Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Naszą modlitwą otaczaliśmy kapłanów, którzy otrzymali dar powołania do służby w Kościele na wzór Najwyższego Kapłana Jezusa Chrystusa.

więcej »
misja modlitwy za kapłanów

Otwarte ogrody i misja Tereski

Tegoroczne przedwakacyjne spotkanie Misji św. Tereski doskonale wpisało się w 18 edycję otwartych ogrodów w Podkowie Leśnej, które miało miejsce od 10-12 czerwca 2022r. W programie ofert i propozycji znalazło się wiele ciekawych wystaw, koncertów, zabaw i degustacji. Mszę świętą odprawił krajowy duszpasterz Misji modlitwy za kapłanów ks. dr Ludwik Nowakowski.

więcej »
Imieniny-Zalozyciela

Dzień Imienin Założyciela

17 czerwca to szczególny dzień dla każdej Terezjanki. Dzień imienin Założyciela naszej zakonnej rodziny – Adolfa Piotra Szelążka. Wierne wypełnianie otrzymanego charyzmatu, a jednocześnie wsłuchiwanie się w powiew Ducha, aby nowymi sposobami przepowiadać i głosić małą drogę, to najwspanialszy dar, jaki każda z nas może ofiarować swemu Ojcu – Założycielowi.

więcej »
Terezjanki w górach

Wyprawa do Komańczy

Podążając śladem błogosławionego kardynała Wyszyńskiego siostry Terezjanki w drugiej połowie czerwca wybrały się do Komańczy, by bliżej poznać miejsce, gdzie Prymas Tysiąclecia napisał teksty Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego i Wielką Nowennę Tysiąclecia, przygotowujące Polskę do obchodów 1000-lecia chrztu, oraz zredagował “Zapiski więzienne”.

więcej »
Relikwie-bl.-Stefana-Wyszynskiego-4-1536x864

Nawiedzenie relikwii

Z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" relikwie Prymasa Tysiąclecia odwiedzają różne parafie. 27 czerwca br. nawiedziły parafię św. Franciszka z Asyżu w Ostródzie oraz dom zakonny sióstr Terezjanek. Siostry Terezjanki włączyły się w czas nawiedzenia prowadząc Drogę Krzyżową z Prymasem Stefanem Wyszyńskim.

więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Matka Kościoła 2021

Maryja Matka Kościoła

W duchowości terezjańskiej bardzo istotne miejsce zajmuje miłość i pobożność do Matki Bożej. Szczególnie uroczyście obchodzone jest święto Matki Kościoła jako jedno z głównych świąt Zgromadzenia. Duch maryjny od początku powstania Zgromadzenia krzewi się w sercach sióstr głównie przez naśladowanie Niepokalanej, która świeci całej społeczności wybranych przez wzór cnót.

więcej »
Jezus Najwyższy Kapłan

Zapatrzeni sercem

w Święto Jezusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, zgromadzeni na Uczcie Eucharystycznej, uwielbimy Go i wywyższymy. Złożymy dziękczynienie za wszystkich, których powołał do służby Bożej: za papieża Franciszka, biskupów, kapłanów i diakonów. Skierujemy też nasze błagania o łaskę świętości życia wszystkim duchownym i o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

więcej »
Olimpiada-o-Rodzinie-570x321

Olimpiada wiedzy o Rodzinie

Na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie odbył się finałowy etap ogólnopolskiej olimpiady. Była to 6. edycja olimpiady, która tym razem odbywała się pod hasłem „Rodzina - wsparcie i tradycja”. Do Olsztyna przyjechało 16 zespołów, po jednym z każdego województwa.

więcej »
Swieto-Uniwersytetu-WM-1536x864

Święto uniwersytetu

W liturgii 1 czerwca Kościół wspomina św. Justyna, męczennika. To starożytny filozof poszukujący prawdy, którą odnalazł w Chrystusie. Stał się szczególnym obrońcą wiary. Ten dzień to również święto Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego.

więcej »
Św. Paweł

Chrystus w nauce św. Pawła

W naszym ciele, w naszym życiu nieustanie ukazuje się śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa – Jego tajemnica paschalna. I to właśnie stanowi istotę świadectwa chrześcijańskiego, istotę objawienia się Chrystusa światu w nas i przez nas. On sam żyje w tajemnicy paschalnej. On sam żyje w tajemnicy paschalnej w każdym z nas.

więcej »
Rodzina

X Światowe Spotkanie Rodzin

W Rzymie rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin. Po raz pierwszy to wydarzenie, zainicjowane przez Jana Pawła II, będzie miało nową formułę. Na mocy decyzji Franciszka spotkanie odbędzie się jednocześnie w Kościołach lokalnych na świecie. Jego hasło to: "Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości".

więcej »
Kard.-Wyszynski-z-ojcem-fot.-Instytut-Prymasowski-Stefana-Kardynala-Wyszynskiego.jpg

Ojciec Prymasa

Stanisław Wyszyński urodził się 1 kwietnia 1876 roku we wsi Gać. Ze względu na zamiłowanie do muzyki, uczył się śpiewu i gry na organach u miejscowego organisty, Alojzego Serwatki. Później Stanisław uczył się u organistów Józefa Furmanika i Mieczysława Surzyńskiego. Po zdaniu egzaminów organistowskich pracował jako organista w Gałkówku koło Łodzi.

więcej »
Uświęcenie Kapłanów

Kapłaństwo to miłość

Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów, zapoczątkowany przez Jana Pawła II 23.VI.1995r., obchodzimy w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, w piątek po Oktawie Bożego Ciała. Ten piękny dzień został podarowany przez Boga kapłanom, aby zatrzymali się przy Chrystusie, utkwili w Nim wzrok i tak jak św. Jan Apostoł.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux,
a także innych mistrzów życia duchowego, które mogą być inspiracją
w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

TEREZJAŃSKIE DUSZPASTERSTWO

Dzień dziecka w świetlicy

Dzień Dziecka w świetlicy

dzieci lubią zajęcia kulinarne, dlatego przy okazji ich święta mogły sporządzić i przetestować lody kakaowe i waniliowe oraz ciasto 3 w 1. Kolejne etapy wykonania ciasta i lodów zostały sprawnie zrealizowane. Lody wszystkim smakowały, więc dzieci postanowiły wpisać kolejny przepis do swoich kulinarnych notatników.

więcej »
Zajęcia - świetlica

Zajęcia na świeżym powietrzu

Jest wiosna, a dzieci uwielbiają przebywanie i zabawy na powietrzu. Szczególnie jazda elektrycznymi gokartami i hulajnogami ma powodzenie. Najczęściej zabawa odbywa się na mini placu zabaw przy świetlicy, ale są także dalsze wyprawy np. nad zalew „Arkadia” ścieżkami rowerowymi.

więcej »
Wycieczka-do-Torunia-2-1536x864

Moc wrażeń w pięknym Toruniu

W sobotę 4 czerwca br. schola parafialna pod opieką siostry Dawidy Prusińskiej i siostry Anieli Śniadkowskiej udała się na wycieczkę do Torunia. Wieńczyła ona całoroczną posługę scholi, która swoim śpiewam pomagała w niedzielnych Mszach św. dla dzieci. Udałyśmy się do pięknego Torunia, które znajduje się w niedalekiej odległości od Ostródy.

więcej »
schola-JUMP-ARENA-1536x864

Schola na Jump Arena

Z okazji Dnia Dziecka schola "Boże Nutki" pod opieką s. Bogumiły Ptasińskiej CST oraz pani Marty Maliszewskiej w sobotę 4 czerwca 2022 roku wybrała się do parku trampolin, czyli na Jump Arena. Dzieci bawiły się wyśmienicie i były bardzo zadowolone z atrakcji. Powstał nawet plan, aby w przyszłym roku szkolnym powtórzyć wyjście do parku trampolin.

więcej »
schola Boże Nutki - wyróżniający

Uwielbiamy Boga śpiewem!

W sobotę 11 czerwca 2022 roku schola "Boże Nutki" miała możliwość zaprezentowania trzech piosenek podczas parafialnego festynu, który odbył się przy kościele Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu. Dzieci miały możliwość wystąpienia na prawdziwej scenie i przed prawdziwą publicznością.

więcej »
Festiwal Młodych w Płonce Kościelnej (3)

Festiwal Młodych

Siostra Nikodema Czerniecka CST z Zespołem Światowych Dni Młodzieży uczestniczyła w Festiwalu Młodych w Płonce Kościelnej, który odbył się 18 czerwca 2022 r. Z księdzem Michałem Wyszyńskim, duchowym Opiekunem Zespołu otwieraliśmy program Festiwalu z tematem: “Jezus Drogą”.

więcej »
Ostatnia-proba-scholi-6-1536x864

Ostatnie spotkanie scholi

W sobotę 25 czerwca br. w domu zakonnym sióstr Terezjanek odbyło się ostatnie, przed wakacjami, spotkanie scholi parafialnej. Dziękowałyśmy za cały rok posługi: za cotygodniowe próby w soboty, śpiew podczas niedzielnej Eucharystii, spotkania formacyjne, warsztaty i wspólne wyprawy.

więcej »
rajd rowerami

Rajd i ognisko

Dzień po uroczystym zakończeniu roku szkolnego 25 czerwca 2022 r. schola działająca przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu również miała uroczyste zakończenie swoich spotkań. Dzieci należące do chórku, ich rodzeństwo oraz rodzice wybrali się na rajd rowerowy i ognisko.

więcej »

WARTO POSŁUCHAĆ

s. Paschalis i towarzyszki

Wierne miłości

Utwór w wykonaniu Jakuba Tomalaka i chóru Abba Pater Music z modlitwą ks. Teodora Sawielewicz powstały z okazji beatyfikacji siostry Marii Paschalis i jej dziewięciu towarzyszek, które zginęły z rąk żołnierzy Armii Czerwonej w 1945 roku.

Posłuchaj »
znak pokoju - gołębica

Modlitwa o pokój

Pieśń będąca modlitwą o pokój na całym świecie w wykonaniu Julii Nowak. Muzykę skomponował Maciej Muraszko. Warto posłuchać i w sercu włączyć się do prośby o ustanie wojen na całym świecie.

Posłuchaj »
zachód słońca i serce

Wielbię, dziękuję Tobie Panie

Piosenka zespołu Mocni w Duchu, do której muzykę skomponowała i ułożyła tekst Inga Pozorska. Utwór pochodzi z płyty Oddycham na nowo. Mówi o tym, że Bóg obiecał nam, że obroni nas i nigdy nas nie zostawi.

Posłuchaj »
gwiazdy na niebie

Wymyśliłeś mnie

Piosenka uwielbienia dla dzieci "Wymyśliłeś mnie" pochodzi z płyty JEST MOC, a inspiracją do utworu był Psalm 147. Słowa do utworu ułożył Michał Kupczyk, a muzykę skomponowali: Mateusz Witkowski, Karolina Kupczyk.

Posłuchaj »
krzyż

Jezu, Ty się Ty zajmij

Piękna pieśń, która jest zachętą do bezgranicznej ufności Miłosiernemu Bogu oraz zawierzenia Mu swojego życia. Śpiewa Ala Komadowska-Ożóg, Paweł Piotrowski i Artur Kaszowski. Na instrumencie gra Artur Kaszowski.

Posłuchaj »

Subskrybuj nasz biuletyn!

koperta - poprzednia
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook twitter youtube instagram website email 
Email Marketing Powered by MailPoet