ŚWIATŁO PASCHALNEJ NOCY

Siostry Mońki spacer
Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
piątek
29 kwietnia 2022
info@terezjanki.org

GRATIA ET PAX CHRISTI!

Drodzy Przyjaciele,
serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym biuletynem. Znajdziecie w nim szereg ciekawych artykułów oraz relacje z bieżących wydarzeń oraz apostolskich działań, które podejmowałyśmy opromienione światłem Paschalnej Nocy.
Szczególnie polecamy artykuły, w których zostały opisane działania Terezjańskiego Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży. Siostra Krystyna Nowakowska CST opisała, jak wyglądały wiosenne warsztaty przeprowadzone w Suwałkach, a siostra Bogumiła Ptasińska CST przedstawiła relacje działań apostolskich przeprowadzonych w Toruniu, natomiast siostra Franciszka Cejrowska CST zrelacjonowała, jak wyglądał Dzień Otwartej Furty w Ostródzie.
Warto przeczytać informacje siostry Joanny Olszewskiej CST na temat boliwijskich misji i uroczyście obchodzonego Dnia Dziecka w Centrum Pastoralnym.
Zachęcamy również do lektury tekstu siostry Goretti Rogowskiej CST, która podzieliła się z nami tym, jak wyglądają święta we Włoszech.
Poza tym w biuletynie można znaleźć nowe Terezjańskie Perełki, teksty o tematyce formacyjnej oraz kilka ciekawych propozycji filmów do obejrzenia.

Zapraszam do lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

Wielkanoc 2022

Życzenia Wielkanocne

W czasie zdominowanym przez wojnę na Ukrainie, życzę wszystkim naszym Przyjaciołom i czytelnikom, otwartych serc na dar Bożego pokoju. Niech moc płynąca z Chrystusowego pozdrowienia: „Pokój wam” usunie każdy lęk i niepokój o przyszłość. Zmartwychwstanie Jezusa niech stanie się źródłem radosnej nadziei.

więcej »
Wielkanoc

Wielkanoc we Włoszech

Włochy to kraj, który od kilkunastu wieków jest centrum Kościoła rzymsko-katolickiego. Nic zatem dziwnego, że wiara katolicka w ogromnym stopniu ukształtowała włoską obyczajowość i kulturę. Znajduje ona swój wyraz między innymi w wielkiej pobożności Włochów, wspaniałej architekturze i sztuce, a także w świątecznym kalendarium.

więcej »
Jezus zmartwychwstały w kaplicy

Triduum Paschalne

Wigilia Paschalna połączona była z procesją rezurekcyjną, a przewodniczył jej ks. biskup Józef Szamocki. Duszpasterz diecezji toruńskiej w homilii zachęcił nas do odszukania Jezusa Zmartwychwstałego w drugim człowieku. Ksiądz biskup podkreślił, że Jezus zmartwychwstał i jest pośród nas - żywy i prawdziwy.

więcej »
kościół św. jakuba

Kult biskupa Szelążka

W sobotę 9 kwietnia 2022 roku w kościele św. Jakuba w Toruniu celebrowana była kolejna Msza święta w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka. Eucharystii przewodniczył ks. Karol Wierzchowski. Na Mszy świętej obecne były siostry Terezjanki: Paulina Klejny i Bogumiła Ptasińska.

więcej »
DOF-Ostroda-1536x864

Nauka ufności...

Jak różna jest rzeczywistość, którą my sobie kreujemy, wymyślamy i planujemy od tej, którą Jezus ma dla nas przygotowaną. Kiedy coś idzie nie po naszej ludzkiej myśli często zniechęcamy się, rezygnujemy, stwierdzamy, że pomysł był zły…

więcej »
Nowenna przed I Komunią - wyróżniający

Nowenna przed I Komunią

Nowenna do św. Teresy od Dzieciątka Jezus przed uroczystością Pierwszej Komunii świętej przeznaczona jest dla dzieci. Można ją odprawić dziewięć dni przed uroczystością Pierwszej Komunii lub wcześniej w dogodnym dla dziecka czasie, w szkole przez dziewięć kolejnych lekcji.

więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Triduum Paschalne

Nota Kongregacji

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wystosowała 25 marca br. Notę dotyczącą tegorocznych obchodów Wielkiego Tygodnia. W tekście dokumentu został przywołany zapis znajdujący się w mszale: „w poważnej i publicznej potrzebie ordynariusz miejsca może pozwolić na dodanie specjalnej intencji lub ją nakazać”.

więcej »
Teresa z ojcem

Rocznica wstąpienia do zakonu

Teresa Martin wstąpiła do Karmelu w Lisieux 9 kwietnia 1888 r. w wieku 15 lat i 3 miesięcy. Jej wstąpienie naznaczone było zmaganiami i trudnościami, które musiała pokonać, aby przekroczyć progi Karmelu w tak młodym wieku. Całe życie Teresy to hymn pochwalny na cześć nieustającego miłosierdzia przelewającego się w jej duszy.

więcej »
EDK

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Duszpasterstwa Akademickie z Torunia w 2022 roku zaproponowało na dwie trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej: Sługi Bożego bp Adolfa Piotra Szelążka i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Ufamy, że dzięki tej inicjatywie świętobliwa postać biskupa z Wołynia będzie jeszcze bardziej znana.

więcej »
Zmartwychwstanie

Czy Jezus Zmartwychwstał?

Co tak naprawdę wiemy o Zmartwychwstaniu Chrystusa? Czy w tej kwestii wiara może spotkać się z rozumem? Jakie są fakty? Odpowiedź na te pytania próbuje poznać Tomasz Samołyk. W filmie na swoim kanale podjął temat Zmartwychwstania Chrystusa z perspektywy kogoś, kto chce poznać fakty.

więcej »
Murale-Benedykt XVI

Pontyfikat Benedykta XVI

Benedykt XVI. Jako następca papieża św. Jana Pawła II kierował Kościołem katolickim od 19 kwietnia 2005 aż do swojego zaskakującego ustąpienia w lutym 2013. Przed wyborem na następcę św. Piotra w latach 1983-2005, jako kard. Joseph Ratzinger, pełniąc jeden z najwyższych urzędów watykańskich prefekta Kongregacji Nauki Wiary był najbliższym współpracownikiem papieża Polaka.

więcej »
Sekwencja wielkanocna

Victimae Paschali Laudes

Victimae Paschali Laudes to łacińska sekwencja przypisana na niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. W liturgii poprzedza ona śpiew “Alleluja”. Sekwencja wzywa nas nie tylko do medytacji misterium zmartwychwstania, dziękczynienia za ten cud, ale również do stania się – na wzór Marii – świadkiem prawdy o pustym grobie i o spotkaniu w życiu ze Zmartwychwstałym, naszym Panem i Nadzieją.

więcej »
Niedziela Miłosierdzia

Niedziela Miłosierdzia

Doświadczenie obecności zmartwychwstałego Chrystusa wyraża się w głębokiej wierze i czynach miłosierdzia. Zmartwychwstały Pan żyje w otwartości serc milionów Polaków, dzięki której nasi bracia i siostry z Ukrainy znaleźli dom – napisał bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, w Słowie na Niedzielę Miłosierdzia, która w tym roku przypada 24 kwietnia.

więcej »
Orędzie miłosierdzia

Orędzie Miłosierdzia

Pierwsza niedziela po Wielkanocy jest to wyjątkowym dniem. Jezus powiedział do siostry Faustyny Kowalskiej: "Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia". Czerpmy w obfitości ze skarbca Bożego Miłosierdzia i czyńmy w życiu miłosierdzie. Niech wypowiadane z wiarą i ufnością: "Jezu ufam Tobie" będzie naszym ratunkiem i ocaleniem.

więcej »
Misjonarze Miłosierdzia

Misjonarze Miłosierdzia

W sobotę 23 kwietnia br. rozpoczęło się w Watykanie III Światowe Spotkanie Misjonarzy Miłosierdzia. Wielu nie mogło w nim wziąć udziału ze względu na panujące w różnych krajach restrykcje antycovidowe. Misjonarze miłosierdzia pełnią ważną posługę w Kościele, ponieważ mają władzę odpuszczania grzechów zarezerwowanych dla samego Papieża.

więcej »
Rodzina

Trwa Rok Rodziny

Trwa Rok Rodziny „Amoris laetitia”. Do jego zakończenia zostało niewiele czasu. Pora zapytać, jak wykorzystaliśmy minione miesiące. Zgodnie z planem ten rok ma trwać znacznie ponad dwanaście miesięcy. Rozpoczął się 19 marca 2021. Finał ma nastąpić 26 czerwca br. w czasie dziesiątego Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux,
a także innych mistrzów życia duchowego, które mogą być inspiracją
w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

TEREZJAŃSKA FORMACJA

Jezus to skarb

Jezus to skarb ukryty

Św. Teresa wytłumaczyła Celinie, że Jezus nie chce, abyśmy kochali Go dla Jego duchowych darów, ale pragnie prawdziwej relacji opartej na wzajemnym zaufaniu i obdarowywaniu się bezinteresowną miłością. On sam chce być nagrodą dla wytrwałych i wiernych dusz. W swoim liście podkreśliła, że Jezus przyjmując taką postawę, staje się niejako ubogim żebrakiem, który czeka na naszą miłość.

więcej »

TEREZJANKI Z MISJĄ

1

Radosne świętowanie w Oruro

Kwiecień staraliśmy się wykorzystać przede wszystkim na przygotowaniu do Świąt Wielkiej Nocy. Po świętach przeżywaliśmy Dzień Dziecka w Boliwii, który tutaj obchodzony jest 12 kwietnia. Z racji, że ten dzień przypadł w Wielkim Tygodniu zdecydowaliśmy się na świętowanie po uroczystościach. Prawie cały tydzień trwały zabawy, gry, przebieranki, każda grupa w swoim czasie. Pierwszego dnia udało nam się wyprosić u tutejszego właściciela kina, by nas zaprosił z dziećmi na film.

więcej »
wielkanocne życzenia misyjne

Świąteczne życzenia misyjne

Wierzymy że, każde dobro - rodzi dobro, bo jak mówi Ewangelia dając otrzymujemy, pocieszając sami otrzymujemy pocieszenie, lecząc sami jesteśmy uzdrawiani. Tegoroczna Pascha prawdziwie będzie naszym przejściem od słabości do wolności wysłużonej nam przez Jezusa.

więcej »
list misyjny - wielkanoc

Wielkanocny list misyjny

Zawsze ilekroć siadam do pisania tych kilku słów, do Was Kochani Przyjaciele naszej misji, przepełnia mnie wdzięczność, bo widzę dokładnie, gdzie byliśmy i w którym miejscu jesteśmy teraz. I nie byłoby to możliwe, gdyby nie Wasza obecność w naszym misyjnym świecie.

więcej »

TEREZJAŃSKIE DUSZPASTERSTWO

czuwanie z Jezusem

Czuwanie z Jezusem

Pan Jezus najtrudniejsze chwile przed śmiercią na krzyżu spędził na rozmowie z Ojcem. Na modlitwie mówił Bogu o swoim smutku i trwodze. Niestety apostołowie zawiedli Pana Jezusa i zasnęli podczas Jego modlitwy, dlatego po katechezie schola udała się do Kaplicy Adoracji przy kościele, by w ciszy pocieszać Jezusa i czuwać razem z Nim podczas Jego modlitwy w Ogrodzie Oliwnym.

więcej »
uczynek miłosierdzia

Uczynek miłosierdzia

W czasie wielkopostnego przygotowywania się do świat wielkanocnych nasze serca szczególnie powinny być wyczulone na potrzeby osób chorych, samotnych i cierpiących. Jezus Chrystus oczekuje od nas postawy miłosierdzia wobec ludzi potrzebujących wsparcia i pomocy. Uczniowie klas 4 razem z s. Bogumiłą Ptasińską CST wykonali kartki świąteczne dla chorych z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu.

więcej »
rekolekcje wielkopostne

Wielkopostne rekolekcje

W dniach 6-8 kwietnia 2022 roku w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu odbyły się szkolne rekolekcje wielkopostne dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 8 oraz Szkoły Podstawowej nr 23. Nauki rekolekcyjne poprowadził proboszcz parafii ks. Andrzej Kowalski. Księdzu proboszczowi pomagali kapłani, katecheci i siostry Terezjanki.

więcej »
wszystko oddajemy Jezusowi

Wszystko oddajemy Jezusowi!

W piątek 8 kwietnia 2022 roku w Kaplicy Adoracji przy kościele Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu dzieci uczestniczyły w wyjątkowym nabożeństwie drogi krzyżowej. Podczas drogi krzyżowej dzieciom towarzyszyła duchowo św. Teresa, a przy 12 stacji drogi krzyżowej mogły osobiście oddać Jezusowi swoje trudności, słabości i lęki.

więcej »
wyróżniający

Wiosenne warsztaty dla dzieci

W sobotę 23 kwietnia, w naszym domu zakonnym w Suwałkach przy ul. Artyleryjskiej odbyła się wiosenna edycja warsztatów artystyczno-formacyjnych dla dzieci. Także i tym razem, dzięki wsparciu i życzliwości s. Kraroliny Śliżewskiej, część zajęć warsztatowych odbyła się w pomieszczeniach Świetlicy im. Dzieciątka Jezus.

więcej »
manufaktura cukierków

Manufaktura słodyczy

W sobotę 23 kwietnia 2022 roku liczna grupa dzieci ze scholi wybrała się pod opieką sióstr Terezjanek na wycieczkę integracyjną do "Manufaktury cukierków". Chłopcy i dziewczynki najpierw uczestniczyli w pokazie wyrobu masy cukierniczej, a potem wzięli udział w warsztatach. Każdy z uczestników zajęć mógł samodzielnie wykonać słodkiego lizaka.

więcej »

WARTO PRZECZYTAĆ

Żyć Miłością-wiersz
ks. Ludwik Nowakowski

Duchowość św. Teresy z Lisieux

W pewnym momencie swojego życia duchowego św. Teresa od Dzieciątka Jezus wyszła w przełomowy punkt całej swojej duchowości, swojej drogi świętości. Święta Teresa osiągając ten punkt, mówi o palących jej serce nieskończonych pragnieniach. Chciała być dla Boga jednocześnie męczennicą, doktorem Kościoła, który naucza Ewangelii, misjonarzem, obrońcą wiary, krzyżowcem, kapłanem...

Przeczytaj »
Kierunek-Rodzina-Przebaczenie-akt miłosierdzia
Anna Maria Patejuk

Przebaczenie - akt miłosierdzia

Niedawno obchodziliśmy Święto Bożego Miłosierdzia. My, jak to Polacy, bardzo jesteśmy dumni z tego, że to nasza Święta przekazała światu tę prawdę o Bożym Miłosierdziu. A jednocześnie, mam wrażenie, że żyjemy i liczymy na to, że Pan Bóg jest bardziej miłosierny, niż sprawiedliwy. Dając nam tym samym furtkę, że co byśmy zrobili Boże Miłosierdzie jest większe i potężniejsze.

Przeczytaj »
m. Bernarda - wyróżniający
Helena Kuś

Źródłem jej radości był Jezus

Całym swoim postpowaniem Matka Bernarda świadczyła, że jej jedynym skarbem, największą miłością i źródłem radości jest Pan Jezus. Dla Niego gotowa była znosić wszelkie troski i cierpienia, a jej wielkim pragnieniem było, jak najszersze upowszechnienie kultu miłości Bożej wśród wszystkich, z którymi miała styczność.

Przeczytaj »
Św. Teresa i modlitwa za kapłanów
o. Jerzy Szyrana OFMConv

Modlitwa za kapłanów

Tereska wraz ze wzrostem swoich doświadczeń duchowych widzi w kapłanach osoby grzeszne, choć powołane do niebywałej zażyłości z Bogiem. Zdaje sobie jednak sprawę, że kapłan, postawiony na różnych odcinkach swojej działalności duszpasterskiej, może być poddany diabelskim pokusom.

Przeczytaj »

WARTO ZOBACZYĆ

Zobacza Posłuchaj (1)

Powołany

Dokument fabularyzowany opowiadający o mocy i miłości Pana Boga przejawiającej się przez sakrament kapłaństwa w reżyserii Jana Sobierajskiego. Produkcja otrzymała błogosławieństwo oraz honorowy patronat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Jego Ekscelencji Abp. Stanisława Gądeckiego.

Zobacz »
Biblia - zobacz

Czy Biblia jest konieczna do zbawienia?

Siostra Judyta Pudełko opowiada o tym, jak ważną i niezwykle pomocną w życiu chrześcijanina jest księga Biblii. Pismo Święte jest pewne, święte i nieomylne. Przekazuje nam pełną prawdę potrzebną do zbawienia.

Zobacz »
człowiek - zobacz

Kto tworzy instrukcję Twojego życia?

Teologia dla Ciebie to seria filmów popularyzujących wiedzę teologiczną, tworzonych przez pracowników naukowych Akademii Katolickiej w Warszawie. Ks. prof. Robert Skrzypczak w swoim wykładzie opowiada o znaczeniu i aktualności teologii w życiu człowieka.

Zobacz »

WARTO POSŁUCHAĆ

Zobacza Posłuchaj

Z Tobą wszystko jest możliwe

Ojciec Piotr Stanikowski OSPPE z zamiłowania muzyk, autor wielu utworów, które w większości znajdują się w nagraniach zespołu Vox Eremi, śpiewa przy akompaniamencie Artura Kaszowskiego piękny utwór o Najświętszej Maryi Pannie.

Posłuchaj »

TEREZJAŃSKA KATECHEZA

Zobacza Posłuchaj

Alleluja! Pan zmartwychwstał!

Interaktywna prezentacja dla młodszych dzieci na temat tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi oraz propozycją pieśni, ozdób wielkanocnych do samodzielnego wykonania i dziecięcych puzzli. Prezentacja może być przydatna dla nauczycieli i katechetów, a także rodziców.

Zobacz »

ZAPROSZENIE

obrazek wyróżniający - majowe rozważania

Niezwykła relacja św. Teresy z Maryją

W miesiącu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie na naszej stronie internetowej codziennie będzie prezentowane krótkie rozważanie w oparciu o kolejne strofy poematu świętej Teresy od Dzieciątka Jezus na cześć Maryi. Zapraszamy do lektury majowych rozważań, medytacji nad nimi oraz modlitwy przez wstawiennictwo świętej Teresy z Lisieux, która całym sercem ukochała Matkę Bożą i wiernie podążała za Nią drogą uniżenia i pokory.

więcej »

Subskrybuj nasz biuletyn!

koperta - poprzednia
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook twitter youtube instagram website email 
Email Marketing Powered by MailPoet