W OCZEKIWANIU NA TRIDUUM PASCHALNE

Siostry-w-kaplicyn-z-tylu
Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
czwartek
31 marca 2022
info@terezjanki.org

GRATIA ET PAX CHRISTI!

Drodzy Przyjaciele,
czterdziestodniowy czas pokuty przygotowuje nas do najważniejszego dla chrześcijan wydarzenia w roku, jakim jest celebracja paschalnego misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Już za dwa tygodnie podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej rozpoczniemy Triduum Paschalne.
Każdy z nas inaczej przeżywa ten czas. Dla każdego z nas Dobry Bóg przygotował szczególne dary i łaski, które mają pomóc nam głębiej przeżyć tegoroczne święta wielkanocne.
W naszym biuletynie chcemy podzielić się z wami, jak my przeżywałyśmy dotychczas Wielki Post.
Znajdziecie w nim informacje na temat akcji charytatywnych zorganizowanych w celu niesienia pomocy mieszkańcom Ukrainy.
Siostra Joanna Olszewska CST napisała kilka słów, jak w boliwijskim Oruro świętuje się Dzień Ojca, a siostra Franciszka Cejrowska CST opisała przebieg projektu muzycznego pt. "Modlitwa do Ojca".
W ramach duchowej formacji polecamy komentarz do listu napisanego przez św. Teresę od Dzieciątka Jezus pt. "Sprawić Jezusowi przyjemność" oraz perełki, w których można znaleźć duchowe inspiracje.
Warto również zaznajomić się z pismami biskupa Adolfa Piotra Szelążka oraz przeczytać informacje o tym, jak szerzony jest kult Sługi Bożego w poszczególnych wspólnotach.

Zapraszam do lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

Św. Józef opiekun

Prawo papieskie

Dwadzieścia dziewięć lat temu, 19 marca 1993 r. w uroczystość świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus otrzymało status zakonnego instytutu habitowego na prawie papieskim.

więcej »
s. Ludmiła - Toruń

Modlitwa o beatyfikacje

W środę 9 marca 2022 roku w kościele św. Jakuba w Toruniu celebrowana była kolejna Msza święta w intencji beatyfikacji biskupa Adolfa Piotra Szelążka. Na Mszy świętej razem z kapłanami i wiernymi modliły się siostry Terezjanki z toruńskiej wspólnoty.

więcej »
Nagranie-0

Projekt muzyczny

W uroczystość św. Józefa w Kościele św. Jakuba w Toruniu, przy sarkofagu bpa Adolfa Piotra odbyło się nagranie modlitwy kierowanej do Wszechmogącego Boga przez wstawiennictwo sługi Bożego. W realizację nagrania zaangażowali się muzycy z różnych stron Polski i nie tylko. W zespole pojawiły się osoby z Białorusi i Ukrainy. Bazę głosów żeńskich stanowiły Terezjanki.

więcej »
muzeum diecezjalne

Dioecesis nostrae Patroni

25 marca 2022 roku w Muzeum Diecezjalnym miała miejsce wystawa "Dioecesis nostrae Patroni – wspólne dziedzictwo diecezji chełmińskiej i toruńskiej". Prezentowała ona rzeźby, obrazy, wyroby złotnicze, relikwiarze, tkaniny oraz księgi, związane z postaciami świętych, błogosławionych i Sług Bożych wywodzących się z terenów diecezji, m.in. biskupa Adolfa Piotra Szelążka.

więcej »
Toruń - dary dla Ukrainy

Pomoc dla Ukrainy

Godną naśladowania chrześcijańską postawą miłosierdzia wobec ubogich i dotkniętych nieszczęściem wojny wykazali się mieszkańcy Torunia. Wiele osób wyraziło pragnienie zaangażowania się w akcję charytatywną na rzecz mieszkańców Łucka i Berdyczowa. Ogłoszona została zbiórka rzeczy dla sióstr Terezjanek. Życzliwość i hojność ludzi przekroczyła nasze oczekiwania.

więcej »
Miasta partnerskie

Miasto partnerskie

Trwająca wojna na Ukrainie, jest wielka tragedią całego społeczeństwa ukraińskiego. Uruchamia również wielkie pokłady solidarności międzyludzkiej i szczerej troski o uciekających z terenów zagrożonych Ukraińców. Nie mniej wielkie wsparcie i szacunek należy się tym, którzy w wyniku zawieruchy wojennej pozostają w swoich domach, miastach, służą poszkodowanym.

więcej »
Pomoc-na-Ukraine-6-1536x864

Siostry wspomagają Ukrainę

Wspólnota sióstr w Ostródzie zachęcona akcją radnego miasta Torunia Karola Wojtasika, włączyła się w organizację zbiórki darów dla Ukrainy. W Łucku i Berdyczowie czekają na wsparcie Siostry Terezjanki, które nie zgodziły się na ewakuację. Zostały aby pomagać.

więcej »
obrazek wyróżniający biskup

Droga Krzyżowa

Tradycją parafii pw. św. Franiszka z Asyżu, do której przynależą ostródzkie siostry Terezjanki jest bezpośrednie włączenie się w prowadzenie Drogi Krzyżowej przez grupy parafialne. Nasza wspólnota została poproszona o prowadzenie Drogi Krzyżowej w dniu 18 marca 2022 roku.

więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Pani Fatimska

Historia Aktu Poświęcenia Rosji

Podczas objawień w Fatimie w 1917 r. Matka Boża przekazała dzieciom, że dla ratowania grzeszników przed piekłem należy m. in. wprowadzić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca. Maryja prosiła także o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu sercu. Wyjaśniała, że „jeśli Rosja nawróci się, zapanuje pokój, jeżeli nie, bezbożna propaganda rozszerzy swe błędne nauki po świecie, wywołując wojny i prześladowanie Kościoła".

więcej »
Poświecenie Rosji i Ukrainy

Poświęcenie Rosji i Ukrainy

Papież Franciszek 25 marca 2022 roku poświęcił Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. Aktu tego dokonał na zakończenie nabożeństwa pokutnego w bazylice św. Piotra w Watykanie. „…uroczyście zawierzamy i poświęcamy Twojemu Niepokalanemu Sercu siebie samych, Kościół i całą ludzkość, a zwłaszcza Rosję i Ukrainę” – mówił Ojciec Święty. Jednocześnie we wszystkich krajach i diecezjach świata został dokonany ten sam akt.

więcej »
Abp Gądecki u papieża

Spotkanie z papieżem

Aktualne kwestie związane z funkcjonowaniem Kościoła w Polsce w czasie trwającej wojny w Ukrainie – były głównym tematem spotkania Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z Ojcem Świętym Franciszkiem, który przyjął arcybiskupa Stanisława Gądeckiego na prywatnej audiencji 28 marca br. Spotkanie trwało 45 minut.

więcej »
Krzysztof-Penderecki

Niezwykła twórczość

"Artysta nie może stać obok wydarzeń toczących się tu i teraz, musi znaleźć się w samym ich centrum. I dać w sztuce świadectwo, opowiedzieć się po określonej stronie wartości" - mówił Krzysztof Penderecki. Przeniesienie prochów Krzysztofa Pendereckiego zostało przełożone na 2. rocznicę śmierci kompozytora.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux,
a także innych mistrzów życia duchowego, które mogą być inspiracją
w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

TEREZJAŃSKA FORMACJA

Sprawić Jezusowi przyjemność

Sprawić Jezusowi przyjemność

Cisza wewnętrzna nie oznacza bierności ze strony Boga. Tym bardziej nie powinna być biernością człowieka. Teresa zrozumiała, że podczas niezdolności do modlitwy i praktykowania cnót, może dawać Jezusowi swoje małe „nic”, czyli drobne uczynki spełnione z miłością: uśmiech, czas ofiarowany bliźniemu, miłe słowo itp. Teresa z Lisieux wyraźnie podkreśla w swoim liście, że nie czyni tego, po to, by uzyskać uznanie w oczach Boga, by zasłużyć na Jego nagrodę, ale dlatego, że Go kocha i pragnie sprawić Bogu przyjemność.

więcej »

TEREZJANKI Z MISJĄ

obrazek wyróżniający

Dzień Ojca w Boliwii

Dnia 19 marca w Boliwii obchodzi się Dzień Ojca. Dzieci wpadły na pomysł, aby zaprosić tatusiów na wspólną zabawę i przygotowaną kolację. Było bardzo uroczyście. Nagraliśmy z dziećmi wspólny film, gdzie każde dziecko wypowiedziało się na temat: Kim jest dla mnie tata? Szczególnie warte uwagi były wypowiedzi najmłodszych wychowanków, którzy widzieli w swoich ojcach bohaterów, przystojnych i mądrych, nieustannie pracujących, ale posiadających takie umiejętności, jak łapanie myszy.

więcej »

TEREZJAŃSKIE DUSZPASTERSTWO

zbiórka darów w Toruniu

Dar naszych serc

W Szkole Podstawowej nr 8 w Toruniu w dniach od 28 lutego do 4 marca 2022 roku miała miejsce niecodzienna zbiórka. Zbieraliśmy rzeczy dla sióstr Terezjanek pracujących w Ukrainie, gdzie obecnie toczy się wojna. Głównie były to środki opatrunkowe, prześcieradła, koce, ręczniki i środki higieniczne, a także żywność. W akcje charytatywną zaangażowana była cała szkoła.

więcej »
dzieci i biskup Szelążek

Nauczyciel wiary

W parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu w czasie Wielkiego Postu nabożeństwo drogi krzyżowej dla dzieci celebrowane jest o godz. 17.30 w kaplicy adoracji. Siostry Terezjanki razem z dziećmi czynnie uczestniczą w nabożeństwie poprzez przygotowanie i odczytanie rozważań do poszczególnych stacji drogi krzyżowej Pana Jezusa.

więcej »
obrazek wyróżniający

Wiosenna wycieczka

Schola Boże Nutki w sobotę miała możliwość doświadczyć, jak wygląda życie osób niewidomych. Dzieci udały się na wiosenną wycieczkę do "Niewidzialnego domu". Czekali tam na nich niewidomi przewodnicy, którzy pokazali dzieciom, co znaczy przebywać w nieustannych ciemnościach.

więcej »
Misja św. Teresy-Oblicze (5)

Oblicze Twe Jezu mą Ojczyzną

Każdy człowiek na drodze wiary potrzebuje duchowego umocnienia. To właśnie okres Wielkiego Postu jest doskonałym czasem na formacyjne spotkania. Rozważanie drogi krzyżowej, śpiew Gorzkich Żali, spełnianie dobrych uczynków pobudza do jeszcze większej miłości Boga.

więcej »

PISMA SŁUGI BOŻEGO

Pisma Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka
ukazują jego bogatą osobowość, niezwykłą duchowość i inteligencję.
Pomagają lepiej poznać jego myśli i zrozumieć jego przesłanie.


kazanie

Kradzież - rękopis kazania

Chciwość – dążenie do doczesnego dobrobytu – ta jest najczęściej każdej kradzieży przyczyna, ona porusza sercem człowieka niesprawiedliwego i nigdy nie mówi mu dosyć. Jeżeli tak, więc mogę was bracia drodzy zapewnić, że taż sama pobudka stać się może najsilniejszą bronią przeciwko kradzieży.

Przeczytaj »
korespondencja-2

List do Janusza Szelążka

Zbliżył się najuroczystszy dzień Twoje Pierwszej Komunii Świętej. Wspaniałość nabożeństwa, niezmierna radość, która ożywia wszystkich związanych z Twoją Rodziną, Twoich Przełożonych i cały tłum kolegów oraz gości, wskazuje, że dokonuje się akt niezmiernej doniosłości.

Przeczytaj »

WARTO PRZECZYTAĆ

Kierunek-Rodzina-Po co nam Wielki Post
Anna Maria Patejuk

Po co nam Wielki Post?

Odkąd zostałam mamą trudno mi się ogląda filmy czy czyta książki o tematyce wojennej. Myślę, że nie ma w Polsce rodziny, która bezpośrednio nie byłaby doświadczona wojną. Z tego powodu, mimo wszystko, doniesienia o wojnie agresywnej zaskoczyły większość z nas. A na pewno, że ktoś mógłby wpaść na tak szalony i nieludzki pomysł wojny z nienawiści do drugiego człowieka.

Przeczytaj »
siostra Bernarda
s. Bernarda Karasińska CST

Tylko MIŁOŚĆ mnie pociąga

Kiedy zbliżał się czas moich ślubów wieczystych stawało przede mną pytanie jaki predykat będę nosiła. Jaki sobie wybrać? I w ogóle zaczęło się rodzić we mnie pytanie: Co to jest predykat? Podświadomie czułam, że jego wybór jest ważny. I miałam rację. Już wtedy pojmowałam go jako coś, co mnie będzie określało, co wyznaczy mi drogę, którą pójdę. I tak się stało.

Przeczytaj »
m. Bernarda - z archiwum
s. Albina Wysocka CST

Przyszłość Zgromadzenia

Nowicjat trwał 12 pełnych miesięcy, czasem był przedłużany o pół roku. Matka Bernarda była osobą w pełni oddaną Chrystusowi. Swoją gorliwością o zbawienie dusz i swoją żarliwą miłością, promieniowała na nowicjuszki. Modliła się gorąco indywidualnie i wspólnie o dobre powołania do Zgromadzenia. Często z głęboką nadzieją w sercu mówiła do sióstr profesek o nowicjuszkach: To przyszłość Zgromadzenia.

Przeczytaj »
Dzien Świętości Życia
s. Agnieszka Jaworska CST

Dzień Świętości Życia

Wojna w Ukrainie pokazuje jak kruche i słabe jest życie ludzkie. W jej obrazach widzimy manifestację zła i przemocy. Jedni giną w ataku, inni w obronie własnej Ojczyzny. Słyszymy o bombardowanych szpitalach, o niewinnie ginących cywilach, o kobietach rodzących dzieci w schronach. Te dramaty przekonują jak bezsensowna jest wojna, która głosi pochwałę „cywilizacji śmierci”.

Przeczytaj »

WARTO ZOBACZYĆ

Zobacza Posłuchaj (1)

Powołany

Zwiastun filmu, którego premiera odbędzie się 14 kwietnia 2022 roku w Wielki Czwartek na kanale YouTube. Film ukazuje nieocenioną wartość kapłańskiego powołania w służbie Ludowi Bożemu.

Zobacz »

WARTO POSŁUCHAĆ

Zobacza Posłuchaj

Dobranoc, Głowo Święta

Zespół Muzyki Sakralnej Lumen oraz o. Krzysztof Piskorz OCD zaśpiewali tradycyjną pieśń pasyjną "Dobranoc, Głowo Święta". Warto jej posłuchać, by duchowo wejść w misterium męki i śmierci Syna Bożego.

Posłuchaj »

Z KUCHNI SIOSTRY GORETTI

s. Goretti Rogowska CST od ponad dwudziestu lat przebywa we Włoszech i zarządza kuchnią w Domu Generalnym ojców Salwatorianów w Rzymie. Kuchni włoskiej siostra Goretti nauczyła się z biegiem czasu, korzystając z książek, pobierając naukę u mistrza Lorenzo (emerytowanego szefa kuchni w renomowanym rzymskim hotelu), a także pytając i słuchając porad. Dziś dzieli się z nami sekretami ze swojej kuchni.

Makaron ze szpinakiem

makaron-ze-szpinakiem-i-boczkiem-1410x600
Zobacz przepis »

Sałatka finokio z marchewką

salatka-finokio-z-marchewka-1410x600
Zobacz przepis »
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania bloga kulinarnego siostry Goretti Rogowskiej CST, w którym znajdziecie wiele przypisów kulinarnych zaczerpniętych z włoskiej kuchni. Prezentowane na blogu przepisy pochodzą z książki siostry Goretti pt. "Włoskie smaki na polskim stole" i wszystkie mogą być bez trudu wykorzystane w warunkach polskich.

Subskrybuj nasz biuletyn!

koperta - poprzednia
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook twitter youtube instagram website email 
Email Marketing Powered by MailPoet