MALEŃKA MIŁOŚĆ

s.-Aniela-i-s.-Aleksandra-przy-Dzieciatku
Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
sobota
24 grudnia 2022
info@terezjanki.org

GRATIA ET PAX CHRISTI!

Drodzy Przyjaciele,
Miłosierny Bóg umiłował nas bezwarunkową, wierną i całkowitą miłością, która została nam ofiarowana w tajemnicy Wcielenia Syna Bożego. Jest to Miłość miłosierna, która nie narzuca się przemocą, ale pochyla się nad słabością i nicością stworzenia. Miłość, która ma charakter bezinteresownego daru.
Tylko od nas zależy, czy spotkamy się z Bogiem, który wyszedł naprzeciw nam w swoim maleńkim Synu i doświadczymy cudownego działania Jego łaski. Zatem, otworzymy drzwi naszych serc i przyjmijmy bezbronne Dzieciątko Jezus, które pragnie zagościć w ubogiej stajence naszego życia.
Niech czas Bożego Narodzenia stanie się dla nas okazją do odnowienia zażyłej relacji z Chrystusem, która daje człowiekowi prawdziwe szczęście i doświadczenie duchowej wolności. Niech Dzieciątko Jezus obdarza nas swoim błogosławieństwem i umacnia do dawania świadectwa o miłosiernej miłości Boga do każdego człowieka.

Życzę wszystkim błogosławionych świąt Bożego Narodzenia
i zapraszam do lektury grudniowego biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA

Boże Narodzenie 2022-Życzenia

Z modlitwą na ustach przenosimy się myślą do ubogiej stajenki, aby złożyć hołd uwielbienia Boskiemu Dziecięciu i mimo woli odczuwamy w sercu radość i wdzięczność, że Bóg okazał miłosierdzie w zesłaniu Syna swojego.

sł. B. Adolf P. Szelążek

Drodzy Przyjaciele!

W czasie Bożego Narodzenia czcimy Tajemnicę Wcielenia. Jest to Misterium Bożej wędrówki do człowieka. Bóg dla naszego zbawienia pokonał niewyobrażalną odległość bytową, dzielącą Stwórcę od stworzenia. Aby zapewnić dostęp do Siebie, Bóg zbliżył się do ludzi w postaci bezbronnego, potrzebującego opieki Niemowlęcia.

Ewangeliczne opisy Bożego Narodzenia ukazują także wędrówkę człowieka do Boga. Do Dzieciątka Jezus przychodzą, zarówno Żydzi jak i poganie. Przybywają pasterze, którzy niejako przypadkowo pilnują trzody w pobliżu Betlejem, ale też za przewodem gwiazdy, z odległych krain wyruszają pogańscy mędrcy. Jedni i drudzy rozpoznają w Dzieciątku Zbawiciela i w geście adoracji oddają Mu pokłon.

Celem wędrówki Boga do człowieka jest zbawienie, celem zaś wędrówki człowieka do Boga jest pokorna adoracja. Życzę Wam wszystkim czytającym te słowa, abyście adorując Boga w znaku Betlejemskiego Dzieciątka, odnowili w sobie godność dziecięctwa Bożego. Niech Maryja i św. Józef otoczą Was swoją opieką i uczą jak żyć z Jezusem na co dzień.

W duchowej jedności i z serdecznym pozdrowieniem.

s. Lucyna Lubińska CST
przełożona generalna

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

Wszyscy mnie kochać będą2

Wszyscy mnie kochać będą

Doświadczamy radości. W bieżącym roku 2 stycznia czcimy wraz z całym Kościołem Jubileusz 150. rocznicy urodzin naszej Patronki św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Ten piękny Jubileusz naszej Patronki jest dla nas wyróżnieniem, by dać świadectwo o bliskości ze św. Teresą od Dzieciątka Jezus w codzienności naszego życia zakonnego.

więcej »
Podsumowanie roku

Podsumowujemy rok 2022

Kończący się rok 2022 sprzyja podsumowaniom i ocenom, tego co udało nam się dokonać. Z radością odwołuje się do wszystkich naszych przedsięwzięć w przestrzeni medialnej w bieżącym roku. Żyjąc terezjańskim charyzmatem starałyśmy się dzielić z Wami duchowością Zgromadzenia, jak też wydarzeniami związanymi z życiem naszych wspólnot.

więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Dzień Pomocy Kościołowi

W drugą niedzielę Adwentu będziemy przeżywać XXIII Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa”. W tym dniu w Kościele będą organizowane zbiórki pieniężne do puszek na rzecz najbardziej potrzebujących w Ukrainie.

więcej »
kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy

Początki kalendarza adwentowego sięgają podobno 1851 roku. W pierwotnym zamyśle kalendarz adwentowy miał być zachętą do intensywnego i twórczego przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia i wzmacniać radość z oczekiwania na Dzieciątko Boże.

więcej »
Teresa i Maryja

Maryja w życiu św. Teresy

Każde dziecko Państwo Martin zawierzali Matce Bożej, stąd każde otrzymywało dodatkowe imię Maria. Nic więc dziwnego, że Teresa wzrastając w klimacie maryjności, już od dzieciństwa z taką łatwością i spontanicznością dziecka odnosiła się do Maryi.

więcej »
Akatyst (3)

Akatyst ku czci Bogarodzicy

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach, Akatyst wybrzmiał potężnym śpiewem dla uczczenia zasług Maryi. Modlitwa ta była również prośbą zgromadzonego ludu o pokój w naszej ojczyźnie i nawrócenie Rosji.

więcej »
56. Światowy Dzien Pokoju

56. Światowy Dzień Pokoju

Tylko pokój, który rodzi się z braterskiej i bezinteresownej miłości, może pomóc nam przezwyciężyć kryzysy osobiste, społeczne i globalne – napisał papież Franciszek w orędziu na 56. Światowy Dzień Pokoju, który będziemy obchodzić 1 stycznia.

więcej »
obrazek wyróżniający

Wierzę w Kościół Chrystusowy

W pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux,
a także innych mistrzów życia duchowego, które mogą być inspiracją
w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

TEREZJAŃSKA FORMACJA

Zapowiedź Nowenny do DzJ 2022

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Przez kolejne dni od 16 do 24 grudnia 2022 roku wraz ze św. Teresą od Dzieciątka Jezus zgłębialiśmy cnoty dziecięctwa Bożego prosząc, aby w naszych sercach zakorzeniły się cnoty pokory, ubóstwa, zaufania i wdzięczności.
Wstęp »

Dzień 1 » Dzień 4 » Dzień 7 »
Dzień 2 » Dzień 5 » Dzień 8 »
Dzień 3 » Dzień 6 » Dzień 9 »

TEREZJANKI Z MISJĄ

Teresa patronka Misji

Św. Teresa patronka misji

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus z racji powołania do Karmelu nie mogła być misjonarką w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale została nią stokroć bardziej skutecznie, poprzez modlitwę, cierpienie i ofiarę za misyjne dzieło Kościoła. Pokazała nam, jak można przeżywać swoje powołanie misyjne, nie wyjeżdżając na misje.

więcej »
misje_siostry

Bożonarodzeniowa katecheza

Katecheza wyszła nam naprawdę super. Dużo radości, prac ręcznych, które cieszą oczy, można było coś przegryźć oraz spokojnie odetchnąć. W sobotę 17 grudnia zakończyliśmy na ten rok nasze zadanie tutejszym słynnym spotkaniem przy czekoladzie i buńuelo z zadumą nad zbliżającym się narodzeniem naszego Pana.

więcej »

TEREZJAŃSKIE DUSZPASTERSTWO

kółko misyjne s. Elżbieta

Spotkanie Koła Misyjnego

W sobotę 3 grudnia 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie Koła Misyjnego. Choć na dworze padał śnieg, przenieśliśmy się duchowo w ciepłe obszary Oceanii, a dokładnie do Papui Nowej Gwinei. Zaczęliśmy nasze spotkanie modlitwą do św. Tereski za misje. Uczestnicy otrzymawszy różańce misyjne odmówili również dziesiątkę za misjonarzy pracujących w tym kraju.

więcej »
w

Gotowi na prawdę!

W sobotnie popołudnie 17 grudnia 2022 roku w domu zakonnym w Suwałkach odbyło się spotkanie formacyjno - warsztatowe dla wolontariuszy, którzy posługują w czasie warsztatów dla dzieci. Spotkanie rozpoczęło się późnym popołudniem grą integracyjną, która miała na celu ukazać młodym, jak ważną rolę spełniają w naszym domu swoją posługą.

więcej »

WARTO PRZECZYTAĆ

Słowo Boże
ks. Ludwik Nowakowski

Bóg obecny i działający

Cały świat widzialny i niewidzialny został stworzony przez Boga. W opisie stworzenia świata w Księdze Rodzaju wielokrotnie powtarzają się słowa: „Bóg rzekł”, a w opisie stworzenia człowieka słowo: „tchnął”. Bóg stwarza przez swoje Słowo i Tchnienie.

Przeczytaj »
Aby nieść miłosierdzie_biografia
Marek Hyjek

Choroba i duchowe cierpienie

Minął rok. Mania nie odczuwała żadnej poprawy. Nadal leżała w łóżku jak sparaliżowana. Nadal targały nią dreszcze. I jeszcze na dodatek spuchła tak bardzo, że trudno było w niej rozpoznać niegdyś szczuplutką, zawsze radosną dziewczynę. Była bliska załamania.

Przeczytaj »
Siostry terezjanki
Dk. Waldemar Rozynkowski

Siostry Terezjanki

Przyglądając się ostatnim latom życia biskupa Adolfa Piotra Szelążka nie sposób nie znaleźć licznych odniesień do założonego przez niego Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Do końca swoich dni był ona dla wspólnoty zarówno ojcem założycielem, jaki i ojcem duchowym.

Przeczytaj »
Niepokalane Poczęcie
ks. Antoni Skowroński

Bóg znalazł mieszkanie w Maryi

Przeżywamy dzisiaj w Kościele wspaniałą uroczystość. Przypomina ona nam, że Bóg znalazł na ziemi mieszkanie w Maryi, i dzięki temu mógł przeprowadzić swój zbawczy plan. To On sprawił, że Maryja pojawiła się na świecie bez grzechu pierworodnego – na mocy zasług, które Jezus wysłużył swoją męką.

Przeczytaj »

WARTO ZOBACZYĆ

Zobacza_święta_rodzina

Odkryj prawdę świąt

Wielu z nas trudno jest odkryć, o co naprawdę chodzi w świętach. Koniecznie zobacz film przygotowany przez ALE Fundacje. Wspaniała obsada, wartka akcja, zaskakujące zwroty zdarzeń, a wszystko w tym celu, by ukazać głębie i prawdziwy senes Świąt Bożego Narodzenia.

Zobacz »
Zobacza Posłuchaj

Jak przetrwać święta z rodziną?

Marcin Jakimowicz w swoim świadectwie zdradza, jakie jest najważniejsze słowo Ewangelii – słowo, które ma moc przełamania lęku przed świątecznym spotkaniem.

Zobacz »
Zobacza_Boże Narodzenie

Bóg i tak do Ciebie przyjdzie!

Ks. Mateusz Szerszeń CSMA odpowiada na pytanie: Dlaczego Bóg rodzi się w tak skromnych warunkach i wśród ludzi biednych? Po obejrzeniu tego filmu dowiesz się, dlaczego Bóg objawia się ludziom według ich słabości, a nie według talentów.

Zobacz »
The Chosen

The Chosen

27 grudnia 2022 roku na antenie TVP1 zostanie wyemitowany pierwszy sezon popularnego na całym świecie serialu "The Chosen". Jest to pierwsza seria historia o życiu Jezusa Chrystusa, która przedstawia Syna Bożego z perspektywy ludzi, którzy się z Nim spotkali.

Zobacz »

WARTO POSŁUCHAĆ

Zobacza Posłuchaj

Oto ogłaszam wam wielką radość

Posłuchaj »
Zobacza Posłuchaj anioł

Nad ciemną równiną

Posłuchaj »
prezent_posłuchaj

Rodzinne święta Bożego Narodzenia

Andrea, Matteo i Virginia Bocelli nagrali swój pierwszy rodzinny album A Family Christmas, który zawiera wiele świątecznych przebojów.
The Greatest Gift »

Z KUCHNI SIOSTRY GORETTI

s. Goretti Rogowska CST od ponad dwudziestu lat przebywa we Włoszech i zarządza kuchnią w Domu Generalnym ojców Salwatorianów w Rzymie. Kuchni włoskiej siostra Goretti nauczyła się z biegiem czasu, korzystając z książek, pobierając naukę u mistrza Lorenzo (emerytowanego szefa kuchni w renomowanym rzymskim hotelu), a także pytając i słuchając porad. Dziś dzieli się z nami sekretami ze swojej kuchni.

Bekonowe udka z kurczaka

Bekonowe-udka-z-kurczaka-450x300
Zobacz przepis »

Kotlet z oliwkami i kaparami

Kotlet-schabowy-z-zielonymi-oliwkami-i-kaparami-450x300
Zobacz przepis »
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania bloga kulinarnego siostry Goretti Rogowskiej CST, w którym znajdziecie wiele przypisów kulinarnych zaczerpniętych z włoskiej kuchni. Prezentowane na blogu przepisy pochodzą z książki siostry Goretti pt. "Włoskie smaki na polskim stole" i wszystkie mogą być bez trudu wykorzystane w warunkach polskich.

OGŁOSZENIA

Pielgrzymka do Francji_wyróżaniajacy

Pielgrzymka śladami św. Teresy z Lisieux

W dniach 1-7 lipca 2023 roku organizujemy Pielgrzymkę do Francji śladami św. Teresy od Dzieciątka Jezus, na którą chcemy zaprosić wszystkich, którzy znają i kochają Małą Teresę. Pragniemy, by nasze pielgrzymowanie było wyrazem wdzięczności Bogu za dar życia, powołania i świętości Teresy Martin oraz przyczyniło się do wzrostu naszej wiary i terezjańskiej pobożności. Zapisy na pielgrzymkę trwają do końca lutego 2023 roku.

więcej informacji »

Subskrybuj nasz biuletyn!

koperta - poprzednia
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook twitter youtube instagram website email 
Email Marketing Powered by MailPoet