WZNIEŚĆ SIĘ KU NIEBU

s. Paulina - Boliwia
Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
środa
30 listopada 2022
info@terezjanki.org

GRATIA ET PAX CHRISTI!

Drodzy Przyjaciele,
w listopadzie obchodziliśmy Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Dwa wydarzenia, które kierowały nasz wzrok ku rzeczywistości nadprzyrodzonej, ku życiu wiecznemu.
Pod koniec listopada rozpoczął się czas adwentowego czuwania, który również zachęca nas do tego, by wznieść nasze serca ku niebu i trwać w oczekiwaniu na przyjście Chrystusa. Warto być przygotowanym na spotkanie ze Zbawicielem.
Tymczasem zapraszamy was do lektury naszego najnowszego biuletynu, w którym między innymi znajdziecie zaproszenie na Pielgrzymkę do Francji śladami św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Odwiedzając miejsca związane życiem św. Teresy z Lisieux chcemy uczcić Jubileusz 150. rocznicy Jej urodzin.
Zachęcamy również do zapoznania się z relacją modlitwy zainicjowanej przez siostry Terezjanki w Podkowie Leśnej w intencji pokoju na Ukrainie przez wstawiennictwo Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka.
Warto w czasie Adwentu przeczytać rozważania Jean Lafrance, które przybliżają życie duchowe świętej Teresy z Lisieux oraz zapoznać się z adwentową propozycją dla dzieci opartą na przypowieść o słabym ptaszku i Boskim Orle zapisanym przez św. Teresę w Dziejach duszy.
Poza tym w biuletynie znajdziecie informacje na temat terezjańskiego duszpasterstwa dzieci i młodzieży, nowe perełki oraz przepisy kulinarne s. Goretti Rogowskiej CST.

Zapraszam do lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

Pielgrzymka do Francji_wyróżaniajacy

Pielgrzymka śladami św. Teresy od Dzieciątka Jezus

30 września 2022 roku obchodziliśmy 125. rocznicę śmierci św. Teresy z Lisieux, a 2 stycznia 2023 roku będzie przeżywać jubileusz 150.lecia Jej urodzin. W związku z tymi wydarzeniami w dniach 1-7 lipca 2023 roku organizujemy Pielgrzymkę do Francji śladami św. Teresy od Dzieciątka Jezus, na którą pragniemy zaprosić wszystkich, którzy znają i kochają Małą Teresę.

więcej »
Toruń_cmentarz

Zmarli kapłani diecezji łuckiej

W Uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada 2022 roku nasza wspólnota wybrała się na Mszę świętą do kościoła św. Jakuba w Toruniu. Uczestniczyłyśmy w Eucharystii dziękując Bogu za dar świętobliwego życia Sługi Bożego biskupa Szelążka oraz modliłyśmy się przy Jego sarkofagu. Potem udałyśmy się na cmentarz parafialny przy ul. Antczaka, gdzie spoczywają zmarli kapłani diecezji łuckiej.

więcej »
Żółnierki Chrystusa

Relikwie na kobiecym różańcu

W pierwszą sobotę października i listopada na Mszy świętej w kościele św. Krzyża w Warszawie, były obecne siostry Terezjanki wraz z relikwiami św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Po skończonej Mszy świętej siostry razem z kobietami „Żołnierkami Chrystusa” wyruszyły w procesji do figury Matki Bożej Passawskiej znajdującej się na Krakowskim Przedmieściu. Na zakończenie procesji oddaliśmy cześć relikwią św. Teresy.

więcej »
Modlitwa o pokój _szelążek

Modlitwa o pokój na Ukrainie

W niedzielę 13 listopada Kościół w Polsce modlił się za wyznawców Chrystusa prześladowanych z powodu swych przekonań religijnych oraz o pokój na Ukrainie. W Podkowie Leśnej tego dnia popłynęła modlitwa szczególna. Wierni zgromadzeni na niedzielnej Eucharystii o godz. 9.30 przyzywali wstawiennictwa Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka, aby wypraszał łaskę pokoju w sercach ludzkich.

więcej »
sisotry-kino-1536x864

Film o Prymasie Tysiąclecia

W niedzielne popołudnie 13 listopada 2022 roku toruńska wspólnota sióstr Terezjanek wybrała się do kina na film o błogosławionym Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Film pod tytułem “Prorok” ukazuje postać oraz historię posługi Prymasa Tysiąclecia w trudnych czasach reżimu komunistycznego. Przedstawia losy Prymasa Wyszyńskiego od momentu wyjazdu z Komańczy do wydarzeń z grudnia 1970 roku.

więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Ukraina

Dzień Solidarności

W drugą niedzielę listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Już po raz czternasty Kościół w Polsce w tym dniu modli się i wspiera materialnie chrześcijan, którzy w swoich ojczyznach doświadczają dyskryminacji i prześladowania ze względu na wiarę w Chrystusa. W tym roku przeżywaliśmy go w łączności i solidarności z Ukrainą.

więcej »
Dzień Życia Kontemplacyjnego

Dzień Życia Kontemplacyjnego

W święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, 21 listopada, obchodziliśmy w Kościele Światowy Dzień Życia Kontemplacyjnego. „Jest to stosowna okazja – powiedział Papież Franciszek – aby dziękować Panu za dar tak wielu osób, które w klasztorach i eremach poświęcają się Bogu w modlitwie i ciszy wypełnionej pracą”. Tego dnia cały Kościół modlił się za siostry, które podjęły życie w zakonach klauzurowych.

więcej »
Dni Młodzież w Toruniu

Dni Młodzieży

W Uroczystość Chrystusa Króla w parafii świętego Józefa w Toruniu odbyły się Diecezjalne Dni Młodzieży. Młodzi z całej diecezji zgromadzili się na wspólnej Eucharystii, której przewodniczył ks. biskup Wiesław Śmigiel. Ordynariusz wygłosił do nich okolicznościową homilię, w której zachęcił młodzież do dawania osobistego świadectwa.

więcej »
roraty - lampion

Roraty i czujność serca

Uczestnicząc w roratach oddajemy cześć i chwałę Bogu razem z Maryją, która przez całe swoje życie zachowała czujność serca oraz gotowość pełnienia woli Bożej. Nie chodzi jednak tylko o obecność na porannej Mszy świętej, ale raczej o nabycie i zachowanie postawy otwartości na łaskę oraz uległości Duchowi Świętemu.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux,
a także innych mistrzów życia duchowego, które mogą być inspiracją
w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

TEREZJAŃSKA FORMACJA

Św. Teresa

Miłość Miłosierna odnawia mnie

Zapraszamy Cię do skorzystania w czasie tegorocznego Adwentu z duchowego doświadczenia świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, która nakreśliła nam bezpieczną drogę powrotu do Ojca. W czasie 4. tygodni adwentowego czekania na Zbawiciela, będziemy poznawać życie duchowe świętej Teresy z Lisieux, zagłębiając się we fragmenty książki, którą napisał Jean Lafrance - "Miłość moim powołaniem".

TEREZJAŃSKIE DUSZPASTERSTWO

Bal Wszystkich Świętych (1)

Święci uśmiechnięci

Ostatniego dnia października, w przededniu uroczystości Wszystkich Świętych Parafia św. Aleksandra w Suwałkach zorganizowała bal wszystkich świętych: "Święty Uśmiechnięty". Dzieci w strojach najpierw zgromadziły się na wspólnym różańcu w konkatedrze, a następnie z uśmiechem na twarzy przeszły do salki, aby uczestniczyć w balu.

więcej »
kółko misyjne

Kółko misyjne

W celu kształtowania misyjnej świadomości u dzieci s. Elżbieta Puchalska CST zorganizowała spotkanie kółka misyjnego przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu. W sobotę 5 listopada 2022 r. w godzinach przedpołudniowych pierwsi uczestnicy misyjnego spotkania zawitali do salki katechetycznej. Koło misyjne nosi nazwę "Róże św. Teresy".

więcej »
wyr

Ufność czyni cuda!

Sobotni listopadowy poranek przywitał nas śniegiem i mrozem. Mimo takiej zimowej już pogody serca dzieci, wolontariuszy i sióstr ze wspólnoty w Suwałkach rozgrzewała radość i oczekiwanie na spotkanie warsztatowe. Tego dnia, 19 listopada, po raz kolejny mogliśmy wszyscy razem spotkać się na warsztatach artystyczno – formacyjnych dla dzieci.

więcej »
Spotkanie formacyjne_Chrystus Król (4)

Wiosna rodziny i społeczeństwa

Dziecko jest swoistą wiosną rodziny, społeczeństwa i kościoła, mówił św. Jan Paweł II. Dlatego w wielu parafiach wciąż aktywnie prowadzone są formacyjne spotkania dzieci i młodzieży. W Podkowie Leśnej przed niedzielą Chrystusa Króla, odbyło się spotkanie dzieci należących do Misji św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

więcej »
siostry i dzieci

Początek Adwentu

W sobotę 26 listopada 2022 roku chętne osoby z dziecięcej scholi Boże Nutki uczestniczyły w spotkaniu formacyjnym oraz warsztatach plastycznych. Spotkanie połączone ze wspólnotową modlitwą wprowadziło nas w atmosferę oczekiwania na przyjście Zbawiciela.

więcej »
Zabawy - świetlica

Zabawy w świetlicy

W wolnym czasie uczestnicy zajęć w świetlicy lubią się bawić. Gry pozwalają bardziej się poznać, ćwiczyć swoją spostrzegawczość czy umiejętności manualne. Jedną z zabaw jest układanie różnych figur z klocków konstrukcyjnych Clicks, które bardzo łatwo się ze sobą łączą.

więcej »

WARTO PRZECZYTAĆ

Aby nieść miłosierdzie_biografia
Marek Hyjek

Edukacja i przykład rodziców

W czasach dzieciństwa Marianny Olechno edukacja szkolna wiejskich dziewcząt należała do rzadkości. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy był antypolski charakter ówczesnych wiejskich szkół początkowych. Wprowadzona do szkół intensywna rusyfikacja, będąca formą represji po powstaniu styczniowym, skłaniała do organizowania nauki w języku polskim w warunkach domowych.

Przeczytaj »
przemiana człowieka
ks. Ludwik Nowakowski

Przemiana człowieka i świata

Bóg działa w świecie tylko przez miłość. Ale można zadać przewrotne pytanie: A co w takim razie z sądem nad ludźmi i światem? Czy Bóg, który działa tylko przez miłość, tylko z pobudek miłości może potępić? Odpowiedź znajdujemy w Piśmie Świętym: Kto uwierzył miłości Boga ku nam objawionej w Jezusie Chrystusie nie podlega potępieniu. A kto nie uwierzył tej miłości już został potępiony.

Przeczytaj »

WARTO POSŁUCHAĆ

Przyjdź - Duch świety

Przyjdź

Utwór zespołu niemaGOtu, który jest wołaniem do Ducha Świętego, aby odnowił w nas gotowość serca do tego, abyśmy odważnie świadczyli o Jezusie Chrystusie, karmiąc głodnych, pojąc spragnionych, przyjmując przybywających z Ukrainy i przyodziewając nagich.

Posłuchaj »
Ogień, wojna

Ocaleni

Singiel zespołu TGD. Utwór został wydany, jako nie kolędowy dodatek do świątecznej płyty. Tekst nawiązuje do współczesnych wydarzeń, pokazując postawę Polaków, którzy zdecydowali się pomóc ukraińskim uchodźcom uciekającym z terenów objętych wojną.

Posłuchaj »

TEREZJAŃSKA KATECHEZA

ADWENTOWE CZUWANIE
s. Bogumiła Ptasińska CST

Adwentowe czuwanie ze św. Teresą

Adwentowe czuwanie oparte jest na przypowieści o ptaszku i Boskim Orle, którą można odnaleźć w “Dziejach duszy”. Każda Niedziela Adwentu ukazuje kolejne odsłony historii o słabym i malutkim ptaszku oraz zawiera wskazówki, jak naukę św. Teresy wprowadzić w życie.

Zobacz »

TEREZJAŃSKIE Q&A

s. Bogumiła Ptasińska CST jest autorem krótkich, animowanych filmów będących odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania przez dzieci, dotyczące św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka oraz sióstr Terezjanek. Filmy można wykorzystać na katechezie lub spotkaniach formacyjnych. Przeznaczone są dla najmłodszych, ale skorzystać z nich może każdy, nawet dorośli.
Zobacza Posłuchaj_Szelążek_budowniczy

Czy biskup Szelążek budował kościoły?

Sługa Boży biskup Adolf Piotr Szelążek zlecał i wspierał budowanie nowych budynków sakralnych. Chciał, by wierni mogli modlić się i uczestniczyć we Mszy świętej w poświęconych Bogu kościołach.

Zobacz odpowiedź »

Z KUCHNI SIOSTRY GORETTI

s. Goretti Rogowska CST od ponad dwudziestu lat przebywa we Włoszech i zarządza kuchnią w Domu Generalnym ojców Salwatorianów w Rzymie. Kuchni włoskiej siostra Goretti nauczyła się z biegiem czasu, korzystając z książek, pobierając naukę u mistrza Lorenzo (emerytowanego szefa kuchni w renomowanym rzymskim hotelu), a także pytając i słuchając porad. Dziś dzieli się z nami sekretami ze swojej kuchni.

Szparagi zapiekane w cieście

szparagi
Zobacz przepis »

Placki z cukinii i marchwi

placki
Zobacz przepis »
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania bloga kulinarnego siostry Goretti Rogowskiej CST, w którym znajdziecie wiele przypisów kulinarnych zaczerpniętych z włoskiej kuchni. Prezentowane na blogu przepisy pochodzą z książki siostry Goretti pt. "Włoskie smaki na polskim stole" i wszystkie mogą być bez trudu wykorzystane w warunkach polskich.

Subskrybuj nasz biuletyn!

koperta - poprzednia
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook twitter youtube instagram website email 
Email Marketing Powered by MailPoet