HURAGAN CHWAŁY

biuletyn_huragan chwały_misje
Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
poniedziałek
31 października 2022
info@terezjanki.org

GRATIA ET PAX CHRISTI!

Drodzy Przyjaciele,
papież Pius XI w czasie swojego pontyfikatu był poruszony tym, jak doktryna św. Teresy od Dzieciątka Jezus rozszerzała się po całym świecie. Kult, jakim się cieszyła młoda Karmelitanka z Lisieux nazwał "huraganem chwały".
Huragan chwały św. Teresy od Dzieciątka Jezus nieprzerwanie trwa. Jej orędzie jest wciąż aktualne, a liczne łaski otrzymywane przez Jej wstawiennictwo pokazują, że św. Teresa dotrzymuje danej obietnicy i żadna prośba zaniesiona do Niej nie pozostaje bez odpowiedzi.
Postać św. Teresy od Dzieciątka Jezus towarzyszyła nam w październiku w sposób szczególny z racji Jej liturgicznego wspomnienia oraz obchodów Światowego Dnia Misyjnego.
W biuletynie możecie przeczytać relacje z przebiegu uroczystości ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus w naszych domach zakonnych oraz parafiach, gdzie posługujemy.
Zapraszamy również do zapoznania się z artykułami na temat terezjańskich misji w Boliwii oraz animacji misyjnych podjętych w tygodniu modlitw za misje. Najnowsze Terezjańskie perełki również mają charakter misyjnego przesłania.
Bardzo cieszymy się z powstania nowej strony internetowej sióstr Terezjanek w języku ukraińskim. Warto zobaczyć, jak jest prowadzona przez siostry pracujące na Ukrainie.
Poza tym, zachęcamy do zaznajomienia się z tekstem na temat jednego z kazań Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka. Wiele myśli zawartych w homilii biskupa Szelążka, wciąż jest aktualnych i warto o nich pamiętać.
W biuletynie zajdziecie również propozycje filmów do obejrzenia, nowe przepisy kulinarne oraz wiele ciekawych informacji z życia Kościoła.

Zapraszam do lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

terezianki.org-2

Ukraińska strona internetowa

Posłannictwo św. Teresy od Dzieciątka Jezus rozprzestrzenia się na cały świat, a jej mała droga znajduje wielu naśladowców dzięki także przekazowi internetowemu. Do kolejnych terezjańskich witryn dołączyła ukraińska strona internetowa. Będzie ona pomocą w pełnionym apostolacie siostrom posługującym na Ukrainie, w Berdyczowie i Łucku.

więcej »
Toruń_przedstwawienie o św. Teresie

Św. Teresa i różany deszcz łask

W parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu zorganizowałyśmy konkurs plastyczny dla dzieci z okazji 125 rocznicy śmierci św. Teresy od Dzieciaka Jezus. Dzieci przedstawiły św. Teresę od Dzieciątka Jezus, jak wstępuje do nieba. Rozstrzygniecie konkursu oraz prezentacja przedstawienia o św. Teresie odbyła się w niedzielę 2 października 2022 roku.

więcej »
urochystist-terezy-1320x743

Dwie wyjątkowe uroczystości

1 października w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła w Łucku na Ukrainie obchodziliśmy uroczystość św. Teresy od Dzieciątka Jezus – patronki Diecezji Łuckiej i naszego Zgromadzenia. Uroczystość poprzedziła 9-dniowa nowenna. W dniu swojego wspomnienia św. Tereska zawitała do katedry. Najmłodsi parafianie zatańczyli taniec do pieśni „Radością mą”, które są słowami samej św. Teresy. Następnego dnia tj. 2 października czworo dzieci przystąpiło do I Komunii Świętej.

więcej »
Uroczystosc-patronalna-monki-1320x743

Weekend ze św. Teresą

Uroczystość Patronalna dla naszej monieckiej wspólnoty co roku jest wyjątkowa. Połączona jest bowiem z odpustem parafialnym, ponieważ św. Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza, jest trzeciorzędna patronka parafii. Wraz z nami parafianie uczestniczyli w 9 dniowej nowennie prowadzonej przed każdą Mszą świętą o 18:00, a 1 października po każdej Eucharystii można było ucałować relikwie, które na co dzień są w naszej zakonnej kaplicy.

więcej »
W oczekiwaniu na deszcz róż (1)

W oczekiwaniu na deszcz róż

Wspólnota Sióstr Terezjanek w Ostrowi Mazowieckiej przygotowywała się na uroczystość wspomnienia św. Teresy od Dzieciątka Jezus od 22 września razem z chętnymi parafianami. Każdego wieczora spotykaliśmy się w ostrowskiej świątyni Wniebowzięcie NMP, by celebrować nowennę do naszej Patronki.

więcej »
Święto Patronalne-Suwałki (1)

Modlitewne Triduum

Modlitewne Triduum ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus w parafii św. Aleksandra w Suwałkach odbywało się w dniach 29 - 30 września 2022 roku przed Mszą świętą wieczorną. Siostry Terezjanki prowadziły rozważania na temat miłości, ufności oraz "małej drogi" świętej Teresy z Lisieux

więcej »
Pielgrzymka do Wigier

Z małą Tereską łatwiej iść

15 października 2022 r. z parafii pod wezwaniem św. Aleksandra w Suwałkach wyruszyła po raz kolejny piesza pielgrzymka do parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi w Wigrach. Polecaliśmy Bogu za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli oraz św. Teresy od Dzieciątka Jezus nasze rodziny i Ojczyznę.

więcej »
Dzień Papieski

Blask Prawdy

16 października br., w 22. Dzień Papieski, w parafii pw. św. Aleksandra w Suwałkach, podczas Mszy świętej z udziałem dzieci, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Suwałkach im. Aleksandry Piłsudskiej pod kierunkiem siostry Teresy Kalskiej zaprezentowali program artystyczny pod nazwą: „Blask Prawdy”.

więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

św-Teresa-1920x1080

5 pięter do świętości

Droga, którą zaprezentowała światu Teresa, nazywa się „małą drogą” lub „drogą dziecięctwa duchowego”. Przejedźmy windą przez jej kolejne piętra! W dawnych czasach świętość postrzegana była jako zdobywanie stromego szczytu. Stąd słynne dzieło św. Jana od Krzyża – Droga na Górę Karmel. Teresa od Dzieciątka Jezus postawiła wszystko do góry nogami – wjechała windą do nieba.

więcej »
Ogólnopolskie Spotkanie Misji (3)

Spotkanie Misji św. Teresy

8 października 2022 roku w Niepokalanowie odbyło się Ogólnopolskie spotkanie osób należących do Misji św. Teresy i modlących się za kapłanów. Spotkaniu przewodniczył ks. dr Ludwik Nowakowski krajowy duszpasterz Misji. Na wstępie powitał wszystkich oraz zorganizowane grupy i indywidualnych pielgrzymów. W kaplicy św. Brunona, ksiądz Ludwik wygłosił konferencję na temat: “Wspólnota jest darem”.

więcej »
Św. Teresa z Avila

Bóg sam wystarczy

Zgromadzenie sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus poprzez agregację do Karmelu uczestniczy w łaskach, modlitwach i duchowości, czerpiąc z bogatego dziedzictwa świętych Karmelu. Przypadające w kalendarzu liturgicznym (15 października) wspomnienie św. Teresy z Avila obchodzone jest w Zgromadzeniu w rycie uroczystości.

więcej »
XXII Dzień Papieski

XXII Dzień Papieski

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem i zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II. Tegoroczny Dzień Papieski obchodzony będzie pod hasłem: "Blask Prawdy".

więcej »
Ludwik i Zelia Martin

Rocznica kanonizacji

W niedzielę 18 października 2015 roku na placu Świętego Piotra w Rzymie papież Franciszek uroczyście ogłosił świętymi małżonków Ludwika Martin i Zelię Guerin. Kościół stawia wiernym całego świata rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus, jako przykład życia prawdziwie chrześcijańskiego. Od dnia kanonizacji stali się źródłem inspiracji i towarzyszami drogi dla wielu małżeństw i rodzin.

więcej »
Barbarka1

Uroczystości na Barbarce

W niedzielę 23 października 2022 roku s. Serafina Jankowska CST uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających ofiary zamordowane na Barbarce jesienią 1939 roku. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i samorządu, harcerze, wojsko i służby mundurowe. Obecni byli również przedstawiciele szkół, leśnictwa i kombatanci oraz mieszkańcy Torunia.

więcej »
Papież Franciszek

Orędzie papieża

Tematem Orędzia są słowa zaczerpnięte z Księgi Dziejów Apostolskich: „Będziecie moimi świadkami”. Papież zwraca uwagę, że wszyscy uczniowie są powołani do bycia świadkami Jezusa dzięki Duchowi Świętemu, którego otrzymają: zostaną nimi ustanowieni przez łaskę. Każdy chrześcijanin jest wezwany do bycia misjonarzem i świadkiem Chrystusa.

więcej »
Wołanie o pokój

Wołanie o pokój

Nie dajmy się zarazić przewrotną logiką wojny; nie wpadajmy w pułapkę nienawiści wobec nieprzyjaciela. Rozładowujmy konflikty bronią dialogu – zaapelował papież Franciszek na zakończenie trzydniowego, międzyreligijnego spotkania „Wołanie o pokój”, jakie po raz 36. zorganizowała Wspólnota św. Idziego tym razem w Rzymie.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux,
a także innych mistrzów życia duchowego, które mogą być inspiracją
w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

TEREZJAŃSKA FORMACJA

Teresa_ostanie miejsce

Życie jest chwilą

Myśl o kruchości ludzkiego życia przenikała codzienność św. Teresy z Lisieux i doskonale komponowała się z Jej doktryną. Nauka o prostocie, pokorze i maleńkości oraz promowana przez nią postawa ufności są idealną odpowiedzią na wszelkiego rodzaju niepewności dotyczące życia wiecznego.

Przeczytaj »

TEREZJANKI Z MISJĄ

Światowy Dzień misyjny

Głoście wiarę z radością

23-go października obchodziliśmy 96 Światowy Dzień Misyjny pod hasłem: „Głoście wiarę z radością”. Celem obchodów tygodnia misyjnego jest zwrócenie uwagi na ducha modlitwy w intencji Misji i misjonarzy. Każdy chrześcijanin wie, że Kościół z natury swej jest misyjny. Dlatego do każdego z nas Jezus mówi: Idźcie i nauczajcie wszystkie narody. Jak mamy iść, nauczać i to czynić ? Jak mamy głosić i służyć?

więcej »
List z Oruro (2)

Z placówki misyjnej w Oruro

Kochani Przyjaciele naszej Misji! Za każdym razem, kiedy tylko mamy okazję przybliżyć naszą obecność i posługę tu wśród dzieci i rodzin orureńskich, odczuwamy przede wszystkim ogromną wdzięczność. Za nami kolejny odcinek drogi, troszkę zmian, z którymi trzeba się oswoić. Jesteśmy blisko zakończenia czwartego roku pracy w Centrum Pastoralnym dla naszych podopiecznych.

więcej »
Wyróżaniajacy - s. Paulina_Oruro

Chcę przekonać ich do siebie

Mieszkańcy Oruro są bardziej zamknięci niż w Cochabamba, przyjmują postawę obronną i nie jest łatwo przekonać ich do siebie. W trudnej relacji z tymi ludźmi, odkryłam moje pierwsze zadanie w pracy misyjnej. Przede wszystkim mam okazywać mieszkańcom Oruro, jak najwięcej życzliwości i otwartości. Chcę przekonać ich do siebie, zanim będę dawać im Chrystusa, którego tak bardzo potrzebują.

więcej »
misyjne świadectwo_Toruń

Misyjne świadectwo

W niedzielę 23 października w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu na Mszy świętej dla dzieci s. Elżbieta Puchalska CST opowiadała dzieciom i dorosłym o pracy misyjnej w Boliwii. Razem z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 8 przygotowała prezentacje boliwijskich strojów oraz pokazała dzieciom i dorosłym różnego rodzaju przedmioty, które przywiozła ze sobą z boliwijskiego Oruro

więcej »
Tydzień misyjny (7)

Migawka z tygodnia misyjnego

Misja Chrystusa Odkupiciela, powierzona Kościołowi: Idźcie i Głoście z radością Ewangelię! wciąż trwa. Do tego dzieła są posyłani nowi misjonarze i misjonarki, po to, by Dobra Nowina dotarła na krańce świata. W dzisiejszym świecie mamy zdecydowanie lepszą komunikację, lepszy Internet w dotarciu do ludzi, jednak w przekazie żywej Ewangelii i sakramentów potrzebny jest człowiek kochający Boga.

więcej »

TEREZJAŃSKIE DUSZPASTERSTWO

wyróżniający

Warsztaty w Suwałkach

W sobotni poranek, 8 października, do drzwi naszego domu zakonnego zapukała całkiem spora gromadka dzieci i młodzieży, aby twórczo, radośnie i we wspólnocie spędzić warsztatowy czas. Warsztat artystyczny rozpoczął się od krótkiej multimedialnej prezentacji tego, co będziemy wykonywać. Uczestnicy z pomocą wolontariuszy i sióstr wykonywali organizery.

więcej »
obrazek wyróżniający_Toruń_dużeTAU

Spotkanie dużego TAU

W sobotę 15 października w domu parafialnym, gdzie mieszkają siostry Terezjanki, odbyło się pierwsze spotkanie dużego TAU. Na początku razem modliliśmy się w kaplicy uwielbiając Dobrego Boga oraz prosiliśmy św. Teresę od Dzieciątka Jezus, by opiekowała się nami. Na zakończenie spotkania była herbata i ciastko w refektarzu sióstr Terezjanek.

więcej »
małe TAU_Toruń

Małe TAU

W ramach spotkań formacyjnych w sobotę 22 października 2022 roku do domu przy parafii Matki Bożej Królowej Polski zawitała młodsza grupa dzieci, należących do scholi Boże Nutki. Na początku była modlitwa w kaplicy przed Najświętszym Sakramentem. Powierzaliśmy Dobremu Bogu nasze intencje przez wstawiennictwo św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

więcej »
Świeci_przyajciele Jezusa

Święci to przyjaciele Jezusa

W parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu 30 października 2022 roku na Mszy świętej dla dzieci spotkali się święci i błogosławieni, którzy przyjaźnią się z Panem Jezusem. Były to dzieci z parafii, które przebrały się za swoich patronów lub po prostu ulubionych świętych. Na prezbiterium powstało niebo, gdzie każde dziecko mogło zaprezentować swoje przebranie.

więcej »

ŚWIETLICA IM. DZIECIĄTKA JEZUS

Marsz dla Życia i Rodziny

Marsz dla Życia i Rodziny

W tym roku 25 września uczestniczyliśmy z grupą dzieci i rodzicami w zorganizowanym po raz pierwszy w Suwałkach Marszu dla Życia i Rodziny. Tegoroczny organizowany w całej Polsce marsz odbył się pod hasłem odwołującym się do przysięgi małżeńskiej: „I ślubuję Ci”, podkreślającym znaczenie i wartość małżeństwa jako nierozerwalnego związku kobiety i mężczyzny.

więcej »
Świetlica 1

Nasz wrzesień

We wrześniu rozpoczęliśmy od zabaw integracyjno-zapoznawczych. Dzięki tym zabawom dzieci przełamały pierwsze lody, poznały lepiej koleżanki i kolegów z którymi uczęszczają na zajęcia do świetlicy a także rozruszały całą grupę. Pomogły w tym także gry oraz wspólne wykonywanie różnych budowli z klocków.

więcej »
Na szkle malowane_Suwałki

Na szkle malowane

Malowanie na szkle jest znane od czasów, gdy zaczęto produkować szkło. Wykonane dzięki tej sztuce dekoracje są unikalne i piękne. Polega na nanoszeniu na szkło farb, choćby przy pomocy pędzli. Można też użyć też szablony, stemple czy gąbki. Zapraszamy do obejrzenia prac wykonanych przez dzieci ze Świetlicy w Suwałkach.

więcej »

PISMA SŁUGI BOŻEGO

Szelażek_pisma

Życie duchowe i modlitwa

W rękopisie kazania z roku 1911 można znaleźć ciekawe i inspirujące myśli biskupa Adolfa Piotra na temat modlitwy i życia duchowego. Przede wszystkim biskup Szelążek podkreślał działanie Ducha Świętego w duszy, która podejmuje się trudu dialogu z Bogiem. Odkrył, że oziębłość religijna poszczególnych osób, jak i całego społeczeństwa, jest skutkiem braku modlitwy w codziennym życiu.

Przeczytaj »

WARTO PRZECZYTAĆ

Aby nieść miłosierdzie_biografia
Marek Hyjek

Dziecko oddane Maryi

Siódmego października 1884 roku rodzina Kazimierza i Katarzyny Olechnów powiększyła się o kolejną dziewczynkę. Co do wyboru imienia dla noworodka nie było wątpliwości, ani żadnej dyskusji. Ofiarowana Niepokalanemu Sercu Maryi, a do tego urodzona w dzień Matki Bożej różańcowej powinna była nosić imię Bożej Rodzicielki.

Przeczytaj »
o kapłanach diecezji łuckiej
Dk Waldemar Rozynkowski

O kapłanach diecezji łuckiej

Uderzał nas bardzo stosunek Ks. Bpa [Adolfa Piotra Szelążka] do księży. Był to stosunek Ojca do dzieci. Bardzo ojcowski i troskliwy. Pełen radości i pogody ducha, starał się przelać wszystkie swoje zalety na tych, których kochał. Częsty kontakt z kapłanami swojej diecezji napawał Go wielką radością. Zawsze znajdował dla nich czas.

Przeczytaj »
Wspólnota w duchowości karmelitańskiej
ks. Ludwik Nowakowski

Wspólnota darem Boga

Rzadko kiedy uświadamiamy sobie, że wspólnota, do której należymy jest dla nas darem od Boga. Najczęściej sądzimy, że to my wybieramy sobie taką czy inną wspólnotę, do której wstępujemy. Wspólnoty ogłaszają się, szukają nowych członków. Wszystko to sugeruje, że przynależność do wspólnoty jest zwykłym wyborem każdego człowieka – jedynie ludzkim działaniem. W istocie swej tak jednak nie jest.

Przeczytaj »
Kościół jako wspólnota
ks. Ludwik Nowakowski

Wspólnota wiary i miłości

Chrystus sam powołał do istnienia pierwszą wspólnotę apostolską, zgromadził ją wokół siebie. Założycielem wspólnoty Kościoła jest sam Jezus Chrystus. W teologii duchowości mówimy, że Kościół narodził się na krzyżu z przebitego boku Zbawiciela. Narodził się z Jego tajemnicy paschalnej. W centrum każdej wspólnoty w Kościele, każdej rodziny, każdej wspólnoty parafialnej musi być zawsze Chrystus.

Przeczytaj »

WARTO ZOBACZYĆ

Zobacza Posłuchaj Wyszyński (2)

Prorok

To film fabularny o Kardynale Wyszyńskim – prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce.

Zobacz »
Maryja_Medjugorie

Medjugorje

Film będący próbą odkrycia fenomenu miejsca, gdzie objawiła się Najświętsza Maryja Panna, nazywanego przez niektórych „przedsionkiem nieba”. Jest to pierwszy kinowy film o fenomenie Medjugorje.

Zobacz »

WARTO POSŁUCHAĆ

Zobacza Posłuchaj

Jestem blisko

Utwór, którego tekst i muzykę skomponowała Iwona Pietrala. Opowiada o tym, że Bóg, który zna nas od maleńkości, mówi do każdego z nas: Jestem blisko Ciebie, choćbyś był daleko, Ja odnajdę Cię. Jestem blisko Ciebie, na mych dłoniach jest wyryte imię Twe.

Posłuchaj »

TEREZJAŃSKIE Q&A

s. Bogumiła Ptasińska CST jest autorem krótkich, animowanych filmów będących odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania przez dzieci, dotyczące św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka oraz sióstr Terezjanek. Filmy można wykorzystać na katechezie lub spotkaniach formacyjnych. Przeznaczone są dla najmłodszych, ale skorzystać z nich może każdy, nawet dorośli.
Zobacza Posłuchaj_Szelążek_lingwistyka

Jakimi językami porozumiewał się biskup Szelążek?

Umiejętność posługiwania się różnymi językami jest bardzo przydatna. Biskup Adolf Piotr Szelążek potrafił porozumiewać się z innymi osobami kilkoma językami.

Zobacz odpowiedź »

Z KUCHNI SIOSTRY GORETTI

s. Goretti Rogowska CST od ponad dwudziestu lat przebywa we Włoszech i zarządza kuchnią w Domu Generalnym ojców Salwatorianów w Rzymie. Kuchni włoskiej siostra Goretti nauczyła się z biegiem czasu, korzystając z książek, pobierając naukę u mistrza Lorenzo (emerytowanego szefa kuchni w renomowanym rzymskim hotelu), a także pytając i słuchając porad. Dziś dzieli się z nami sekretami ze swojej kuchni.

Makaron z soczewicą

makaron-z-soczewia-i-boczkiem-1410x600
Zobacz przepis »

Kotlety z boczkiem

pyszne_kotlety_z_boczkiem-1410x600
Zobacz przepis »
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania bloga kulinarnego siostry Goretti Rogowskiej CST, w którym znajdziecie wiele przypisów kulinarnych zaczerpniętych z włoskiej kuchni. Prezentowane na blogu przepisy pochodzą z książki siostry Goretti pt. "Włoskie smaki na polskim stole" i wszystkie mogą być bez trudu wykorzystane w warunkach polskich.

Subskrybuj nasz biuletyn!

koperta - poprzednia
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook twitter youtube instagram website email 
Email Marketing Powered by MailPoet