ZASTĘP MAŁYCH DUSZ

Siostry w tujach
Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
piątek
30 września 2022
info@terezjanki.org

GRATIA ET PAX CHRISTI!

Drodzy Przyjaciele,
koniec września jest dla Terezjanek szczególnym czasem modlitwy przez wstawiennictwo naszej Patronki św. Teresy od Dzieciątka Jezus. We wszystkich wspólnotach podczas nowenny modlimy się o zastęp małych dusz, które zechcą ofiarnie podążać drogą dziecięctwa duchowego w szeregach naszej rodziny zakonnej.
Polecamy również waszej modlitewnej pamięci intencje o łaskę nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych w Kościele, by nigdy nie zabrakło tych, którzy będą głosić Ewangelię.
Chciałybyśmy podzielić się z wami tym, co w ostatnim czasie wydarzyło się w naszej rodzinie zakonnej, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym biuletynem.
Szczególnie polecamy tekst s. Pauliny Klejny CST oraz s. Joanny Olszewskiej CST, w którym boliwijskie misjonarki relacjonują swój pobyt w Cochabamba i Oruro.
Warto przeczytać wstęp do biografii s. Immaculaty Olechno CST, którą opracował Marek Hyjek. W kolejnym biuletynie pojawi się pierwszy fragment książki, opisujący początek historii życia świętobliwej Terezjanki, która w kościele białostockim cieszy się szczególnym szacunkiem i poważaniem.
Poza tym s. Krystyna Nowakowska CST przygotowała nowe katechezy interaktywne, które mogą być pomocne nie tylko na lekcjach religii, ale również podczas spotkań formacyjnych.
Poza tym w biuletynie znajdziecie nowe perełki, terezjański tekst formacyjny oraz opis niektórych duszpasterskich działań podejmowanych przez zgromadzenie wśród dzieci i młodzieży.

Zapraszam do lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

grafika na youtubewyróżniający 1

Uroczystość Patronalna

W Dniu Patronalnym Zgromadzenia zwracam się do wszystkich Przyjaciół i czcicieli św. Teresy od Dzieciątka Jezus z życzeniami radosnego i owocnego świętowania. Niech Mała Teresa prowadzi nas wszystkich drogą duchowego dziecięctwa i uprosi obiecany deszcz łask Bożych.

więcej »
Misyjne posłanie

Misyjne posłanie

Dnia 11 września 2022 roku w Toruniu miało miejsce uroczyste nałożenie krzyża misyjnego i posłanie do pracy misyjnej w Boliwii s. Pauliny Klejny CST. W uroczystości wzięły udział siostry Terezjanki oraz rodzice przyszłej misjonarki. Obecny był również diakon Waldemar Rozynkowski z żoną.

więcej »
DOF-Ścinawka Dolna (3)

Jezus najlepszym fundamentem

W sobotę 11 września br. we wspólnocie zakonnej w Ścinawce Dolnej odbył się Dzień Otwartej Furty. Jest to kolejne spotkanie z młodymi ludźmi w ramach formacji duchowej w naszych wspólnotach. Tematem przewodnim spotkania w Ścinawce Dolnej były słowa: "Jezus jest najlepszym fundamentem".

więcej »
2

Nowenna do św. Teresy

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus jest bliska wielu ludziom, także spoza Kościoła katolickiego poprzez prostotę swego ewangelicznego przesłania. Do obchodów liturgicznego wspomnienia św. Teresy od Dzieciątka Jezus przygotowaliśmy się duchowo poprzez dziewięciodniową nowennę pod nazwą: „Pociągnij mnie”.

więcej »
Anioły (1)

Sielsko anielsko...

Z okazji zbliżającego się święta patronalnego jednej z naszych Sióstr postanowiłam napisać ikonę Archanioła Gabriela. W trakcie pisania podziwiałam Jego majestat, pokorę, dostojeństwo, mądrość i tajemnicę posłania. Wierzę, że zbliżające się Święto Archaniołów; Gabriela, Michała i Rafała oraz Aniołów Stróżów przymnoży nam wszystkim łaski wiary w świat Aniołów.

więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Boski Złodziej

Boski Złodziej

W pismach Teresy odnajdujemy aspekt umierania, jako postawy nieustannego powierzania swego życia Bogu. Święta Teresa jest przekonana, że skoro Pan Bóg nie opuszcza człowieka przez całe jego życie, to nie opuści go także w godzinie Śmierci.

więcej »
rok szkolny_1

Nowy rok szkolny

Rozpoczęty nowy rok szkolny jest darem Pana Boga dla nas wszystkich. Chcemy tworzyć wspólnotę, być razem, uczyć się i pracować nad sobą, każdy według swej roli i powołania. Chcemy razem podejmować wyzwania, które przynosi nowy rok szkolny i katechetyczny.

więcej »
Chrońmy ziemię

Modlitwa o ochronę świata

Światowy Dzień Modlitw o ochronę świata stworzonego rozpoczyna Czas dla Stworzenia, który w tym roku przeżywać będziemy pod hasłem „Wsłuchaj się w głos stworzenia”. Potrwa on do 4 października, kiedy to wspominamy św. Franciszka.

więcej »
Jan Paweł I

Najkrótszy pontyfikat w historii

Zmienił papiestwo kilkoma gestami i kilkoma słowami. Jako pierwszy papież nie mówił o sobie przez “my”, lecz stosując liczbę pojedynczą “ja”. Kontynuowali to w sposób naturalny wszyscy jego poprzednicy. Był to też pierwszy papież, który zrezygnował z koronacji – następującej podczas liturgicznej inauguracji pontyfikatu. Nigdy nie założył tiary i nie pozwolił się nieść w lektyce.

więcej »
Rocznica profesji

Rocznica profesji św. z Lisieux

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny 8 września 1890 r., Teresa złożyła profesję, napisała wówczas: “Maleńka Najświętsza Dziewica ofiarowała swój mały kwiatek małemu Jezusowi”. W dzień swojej profesji, pragnąc oddać się bez reszty Jezusowi jako całopalna ofiara, umieściła na swym sercu taką modlitwę: “O Jezu, niech szukam i znajduję tylko Ciebie samego! ”.

więcej »
Tydzień Wychowania

XII Tydzień Wychowania

Myślą przewodnią XII Tygodnia Wychowania, który rozpocznie się w naszej Ojczyźnie w przyszłą niedzielę, stanowić będą słowa Jezusa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” (J 14, 6). Towarzyszyć nam będzie również postać św. abpa Józefa Bilczewskiego, którego setną rocznicę śmierci będziemy przeżywać w tym roku szkolnym.

więcej »
Pielgrzymka do Rokitna (1)

Radość tkwi w głębi duszy

Po dwóch latach przerwy, 11-go września 2022 r., wyruszyła 32. piesza pielgrzymka z Podkowy Leśnej do Sanktuarium NMP w Rokitnie. Wszystkich pielgrzymów było 150 osób. W różnowiekowej grupie nie zabrakło też dzieci i młodzieży. Były całe Rodziny, a także dzieci w wózeczkach. Uczniowie ze szkoły Katolickiej nieśli flagi reprezentujące poszczególne klasy.

więcej »
Warsztaty medialne Podkowa (2)

Słuchanie uchem serca

“Słuchanie uchem serca”, to temat przewodni 56. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, który obchodzimy w Kościele katolickim w trzecią niedzielę września. W ten dzień odbywają się liczne spotkania poświęcone mediom, a wierni modlą się w intencji pracowników mediów: telewizji, radia, prasy, internetu.

więcej »
Migranci i Uchodźcy

Dzień Migranta i Uchodźcy

Dzień Migranta i Uchodźcy przebiegać będzie pod hasłem: „Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami”, które zarazem jest tytułem Orędzia Ojca Świętego na 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Migranci i uchodźcy to duża część społeczeństwa w każdym kraju. Uciekają ze swojego kraju z powodu wojen, biedy, terroru czy braku możliwości rozwoju.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux,
a także innych mistrzów życia duchowego, które mogą być inspiracją
w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

TEREZJAŃSKA FORMACJA

Teresa_ostanie miejsce

Wyścig po ostatnie miejsce

Współczesny świat jest nastawiony na rywalizację. Każdego dnia spotykamy się z sytuacjami, kiedy ludzie współzawodniczą ze sobą lub ścigają się w zdobywaniu dóbr doczesnych. Chorobliwie zazdrośni, dążą do coraz większych sukcesów zawodowych lub prywatnych. Św. Teresa od Dzieciątka Jezus zwraca naszą uwagę na to, że jeżeli już potrzebujemy rywalizacji i wyścigu, to powinien to być wyścig po ostatnie miejsce.

Przeczytaj »

TEREZJANKI Z MISJĄ

wyróżniajacy_misje_s.Paulina

Pierwsze wrażenia z Boliwii

Podczas mojej podróży do Oruro już na lotnisku w La Paz spotkałam się z wielką otwartością boliwijskiego społeczeństwa, zainteresowaniem i pomocnością. Łatwo można było rozpoznać mieszkańców Boliwii, ponieważ wielu z nich chodzi w regionalnych strojach. Kiedy byłam w Cochabamba zauważyłam, że ludzie lubią żyć na zewnątrz, poza swoimi domostwami. Lubią się ze sobą spotykać, rozmawiać.

więcej »
Dzień Ucznia_Oruro

Dzień Ucznia w Boliwii

We wrześniu mieliśmy kolejną okazję do świętowania, ponieważ 21 września w Boliwii obchodzimy Dzień Ucznia. W Centrum Pastoralnym był to szczególny dzień. W każdej grupie wybieraliśmy najlepszych uczniów. Towarzyszyła nam radość, zabawa i troszkę spojrzenia w przeszłość. Wszystkim uczniom życzyliśmy wielu sukcesów nie tylko tych naukowych, ale przede wszystkim tych życiowych.

więcej »

TEREZJAŃSKIE DUSZPASTERSTWO

Zjazd w Niepokalanowie

Zjazd dzieci w Niepokalanowie

17 września po raz kolejny schola z Podkowy Leśnej wzięła udział w Ogólnopolskim Zjeździe Dzieci w Niepokalanowie. Na samym początku należy wyrazić pochwałę dla organizatorów spotkania, za logistyczne ułożenie całego przedsięwzięcia dla trzech i pół tysiąca dzieci z różnych stron Polski, takich ja: Warszawa, Myszyniec, Łyse, Białystok, Elbląg, Łódź, Łomża i wiele, wiele innych.

więcej »
Nowy rok formacyjny - Toruń

Nowy rok formacyjny

W sobotę 3 września 2022 roku odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie scholi. Udało się nam ustalić plan nowych inicjatyw, mimo tego, że część osób nie wróciła jeszcze z wakacji. W roku szkolnym opiekę nas scholą będą sprawować dwie siostry - Bogumiła Ptasińska i Elżbieta Puchalska. Sobotnie spotkania formacyjne będą wyglądać trochę inaczej - podzieliliśmy się na dwie grupy - małe i duże TAU.

więcej »
Róże św. Tereski_Toruń

Róże św. Tereski

Podczas sobotniego spotkania wspominaliśmy obietnicę, jaką św. Teresa od Dzieciątka Jezus złożyła wstępując do nieba. Przyrzekła, że będzie z nieba spuszczać deszcz różanych łask. Dzieci podczas warsztatów plastycznych własnoręcznie wykonały róże z kolorowej krepiny. Róże mają przypominać dzieciom o Małej Teresie z Lisieux oraz zachęcać do modlitwy przez Jej wstawiennictwo.

więcej »

WARTO PRZECZYTAĆ

Trudna powojenna rzeczywistość
Dk. Waldemar Rozynkowski

Powojenna rzeczywistość

Biskup łucki był zatroskany o kapłanów, którzy pozostali na Wołyniu, a dokładnie to najczęściej przebywali w sowieckich więzieniach i obozach pracy. W grudniu 1946 roku sporządzono w Zamku Bierzgłowskim, zapewne na polecenie biskupa Szelążka, wykaz księży diecezji łuckiej aresztowanych przez władze sowieckie.

Przeczytaj »
Aby nieść miłosierdzie_biografia
Marek Hyjek

Miłosierna siostra

Żyjemy w blasku współczesnych nam świętych o świętość ich nie podejrzewając. Nie jest cechą ludzi wielkich a skromnych wykrzykiwać wszem i wobec o swej wielkości. Bywa, że dopiero śmierć i dystans czasowy pozwalają nam odkryć to, co za życia pewnych osób było zakryte, nierzadko szczelnie, wręcz hermetycznie.

Przeczytaj »

WARTO ZOBACZYĆ

Zobacza_Pinokio

Pinokio

Ponadczasowa opowieść ukazująca proces przechodzenia z dziecięctwa do wieku dojrzałego na przykładzie chłopca kukiełki o imieniu Pinokio. Rolę Gepetto zagrał w filmie Tom Hanks.

Zobacz »

WARTO POSŁUCHAĆ

Zobacza Posłuchaj

Niezwyciężony

Utwór promujący płytę pt. "Jesteś Królem" Iwony Pietrala, która nie tylko śpiewa, ale również komponuje muzykę i układa słowa do swoich piosenek. W piosence gościnnie zaśpiewał Tau, nadając kompozycji niepowtarzalne brzemiennie.

Posłuchaj »

TEREZJAŃSKA KATECHEZA

pudłko gier_zobacz
s. Krystyna Nowakowska CST

Terezjańskie Pudełko Gier

Zawiera wybór kilku gier aktywizujących do wykorzystania podczas katechezy w szkole lub podczas innych zajęć. Jej celem, oprócz dobrej zabawy, jest nauka współpracy, logicznego myślenia, ćwiczenie pamięci i umiejętność słuchania siebie nawzajem.

Zobacz »
różaniec_zobacz
s. Krystyna Nowakowska CST

Różańcowy escape room

Gra opracowana dla dzieci z klas 4-6 szkoły podstawowej. Zadania odwołują się do treści dotyczących modlitwy różańcowej. Mogą być formą podsumowania lekcji o Różańcu w szkole lub inspiracją do przeprowadzenia spotkania formacyjnego we wspólnocie dzieci.

Zobacz »

Subskrybuj nasz biuletyn!

koperta - poprzednia
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook twitter youtube instagram website email 
Email Marketing Powered by MailPoet