EFEKTYWNY WYPOCZYNEK

obrazek wyróżniający_siostry nad morzem
Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
wtorek
30 sierpnia 2022
info@terezjanki.org

GRATIA ET PAX CHRISTI!

Drodzy Przyjaciele,
kończy się miesiąc sierpień, a wraz z nim wakacje. Mamy nadzieję, że dla większości z was był to czas efektywnego wypoczynku.
Dobry odpoczynek jest bardzo ważny, ponieważ pozwala odzyskać energię, pokonać odczucie znużenia, zmęczenia. Dzięki wakacyjnej przerwie w pracy i nauce odzyskujemy entuzjazm, zaangażowanie oraz siły fizyczne, psychiczne i duchowe.
W naszych wspólnotach zakonnych również starałyśmy się w miarę możliwości wypocząć i zregenerować siły, by z nową mocą głosić Dobrą Nowinę oraz szerzyć drogę dziecięctwa duchowego.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym wakacyjnym biuletynem, który zawiera treści z ostatnich dwóch miesięcy.
Zachęcamy do przeczytania relacji z niezwykle ważnego dla nas wydarzania, jakim była Nadzwyczajna Kapituła Generalna, zwołana w celu zatwierdzenia odnowionych Konstytucji i Dyrektorium.
Warto również przeczytać relacje z Jubileuszu 25-lecia ślubów zakonnych s. Pauliny Klejny CST oraz Antoniny Puchalskiej CST, który celebrowany był w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu.
Szczególnie polecamy świadectwo s. Elżbiety Puchalskiej CST, która w sierpniu br. zakończyła swoją posługę misyjną w Boliwii i podzieliła się z nami przemyśleniami na temat swojego pobytu w Oruro.

Zapraszam do lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

86. rocznica powstania Zgromadzenia

86. rocznica powstania Zgromadzenia

W dniu 1 sierpnia 2022 r. przypadała 86. rocznica założenia Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus (1936). Świątobliwy pasterz biskup Adolf Piotr Szelążek dekretem erekcyjnym powołał do istnienia Zgromadzenie, które swój charyzmat realizuje „Szerząc miłość dla Najwyższej Miłości”.

więcej »
Nadzwyczajna Kapituła Generalna (3)

Nadzwyczajna Kapituła

Dnia 2 sierpnia 2022 r. w domu generalnym w Podkowie Leśnej, rozpoczęła się Nadzwyczajna Kapituła Generalna, zwołana w celu zatwierdzenia odnowionych Konstytucji i Dyrektorium Zgromadzenia, które będą miały wpływ na teraźniejszość i przyszłość naszej Rodziny zakonnej.

więcej »
Zakończenie Nadzwyczajnej Kapituły Generalnej

Zakończenie Kapituły

Rewizja Konstytucji i Dyrektorium była prowadzone w Zgromadzeniu przez kilka lat i polegała na sformułowaniu zapisów w taki sposób, aby były one zrozumiałe dla obecnego pokolenia sióstr oraz uwzględniały wciąż zmieniającą się rzeczywistość, w której Zgromadzenie prowadzi działalność apostolską.

więcej »
Jubileusz 25-lecia ślubów_Toruń

Jubileusz ślubów zakonnych

W niedzielę 17 lipca 2022 roku w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu na Mszy świętej o godz. 11.00 odbył się Jubileusz 25-lecia ślubów zakonnych siostry Pauliny Klejny i Antoniny Puchalskiej CST. Siostry dziękowały Bogu za otrzymane łaski oraz odnowiły swoje całkowite oddanie się Wszechmogącemu Bogu.

więcej »
biblioteka w Kobiałkach

Gminna Biblioteka Publiczna

31 lipca 2022 roku w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Łukowskim w 157. rocznicę urodzin biskupa Adolfa Piotra sprawowana była msza św. o rychłą beatyfikację Sługi Bożego. Zaproszeni goście zebrali się w Gminnej Bibliotece Publicznej, gdzie nastąpiła oficjalna część nadania imienia tejże instytucji.

więcej »
Toruń - Gwiazda Ewnagelizacji

Gwiazda Nowej Ewangelizacji

W środę 24 sierpnia 2022 roku nasza wspólnota udała się do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, by powierzyć Bogu i Maryi rozpoczynający się nowy rok szkolny i katechetyczny. Modliłyśmy się w kościele oraz w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu. Odmówiłyśmy razem z wiernymi różaniec w intencji nowych powołań.

więcej »
pomnik_Barbarka

Barbarka - miejsce pamięci

W niedzielę 28 sierpnia 2022 roku po południu nasza wspólnota wybrała się na Barbarkę. Nazwa pochodzi od kaplicy świętej Barbary, która została zbudowana w 1842 roku i do dzisiaj stoi otoczona lasem. Po krótkiej modlitwie w kaplicy udałyśmy się na Miejsce Pamięci Narodowej w lasach Barbarki, gdzie stoi pomnik upamiętniający wydarzenia z 1939 roku.

więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Misja św. Teresy_kolonie

Misja św. Teresy na koloniach

Wakacje, to czas fizycznego i duchowego odpoczynku. Wielu, już podczas roku szkolnego planowało wakacyjne wyjazdy. Podobnie było też i z Misją św. Tereski. Opatrzność Boża przygotowała nam Harcerski Ośrodek Wychowawczo-Wypoczynkowy w Borach Tucholskich.

więcej »
pielgrzymka

Pieszo i rowerem

Sierpień, to czas pielgrzymek do różnych miejsc i sanktuariów maryjnych. Wielu, zamiast urlopu, który mogliby spędzić nad polskim morzem czy w górach wybierają pieszą pielgrzymkę do Częstochowy. Skąd i dlaczego takie pragnienia? Otóż, każdy z nas potrzebuje „resetu” zarówno dla ciała jak i dla ducha.

więcej »
Wyszyński Stefan

Wspomnienia z dzieciństwa

Jak każde dziecko czasem był mazgajem, zdarzało się, że za karę „dostał w łapę”, miał też wiele wspaniałych wspomnień z czasu spędzanego z przyjaciółmi w Zuzeli nad Bugiem – z okazji przypadającej 121. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia, przypominamy 10 wspomnień z wystąpienia kard. Stefana Wyszyńskiego w rodzinnej Zuzeli.

więcej »
Powstanie Warszawskie-Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego bł. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Posługa duchowa była najważniejszym obszarem jego działań.

więcej »
Pielgrzymka do Kazachstanu

Papieska pielgrzymka

Papież Franciszek w dniach 13-15 września odbędzie swoją 38. podróż apostolską za granicę. Weźmie udział w VII Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych w Nur-Sułtan, stolicy Kazachstanu. Opublikowano dokładny program wizyty.

więcej »
Logo pielgrzymki do Kazachstanu

Hasło i Logo pielgrzymki

Pod hasłem „Posłańcy pokoju i jedności” odbywać się będzie papieska podróż do Kazachstanu – poinformowało Biuro Prasowe Stoicy Apostolskiej. Będzie to 38. podróż zagraniczna papieża Franciszka i będzie ograniczała się do stolicy kraju, Nur-Sułtanu.

więcej »
Ogólnopolska synteza synodalna

Synteza synodalna

Z syntezy krajowej wynika, że Synod podkreślił potrzebę poprawy w Kościele sposobu jego funkcjonowania, nie zaś zmiany doktryny czy struktury. Potrzeba zmiany nie wiąże się tylko z instytucją Kościoła. Kluczowe w tym procesie jest osobiste nawrócenie tak świeckich jak i duchownych. Konsultacje synodalne wskazały na potrzebę uczenia się wspólnego wędrowania, aby budować wspólnotę Kościoła.

więcej »
Matka Boska Częstochowska

Matka Boża Częstochowska

26 sierpnia przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Wizerunek Czarnej Madonny z Jasnej Góry na trwale związał się z dziejami naszego narodu. Od lat 70-tych XX-wieku kult Matki Bożej Jasnogórskiej staje się też coraz bardziej międzynarodowy. W sierpniu na Jasną Górę zaczyna przybywać młodzież z wielu krajów europejskich odnajdując tu, niepowtarzalny koloryt i głębię modlitwy.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux,
a także innych mistrzów życia duchowego, które mogą być inspiracją
w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

TEREZJANKI Z MISJĄ

siostra Elżbieta

Prostota, pokora i radość

Na misjach trzeba zapomnieć, że jest się kimś wielkim. Warto zacząć posługę od tego, że bez lęku zgodzisz się być małym dzieckiem. Chodzi o to, by przekreślić własne wyobrażania, zostawić europejską wiedzę i uczyć się z pokorą wszystkiego od nowa. Prostota, pokora i radość bardzo pomagają w pracy misyjnej. Pomagają znaleźć prawdziwych przyjaciół. Poza tym trzeba nieustannie pamiętać, że na misjach jesteśmy tylko gośćmi.

więcej »

TEREZJAŃSKIE DUSZPASTERSTWO

Półkolonie - Suwałki

Półkolonie w Suwałkach

Ideą półkolonii jest zapewnienie rozrywki tym dzieciom, których rodzice pracują i nie mogą wyjechać z nimi na wakacje. Często mają charakter zabawy, lecz mogą zawierać także elementy edukacyjne. W czasie tegorocznych wakacji świetlica środowiskowa zorganizowała półkolonie dla swoich podopiecznych.

więcej »
Półkolonie - Gołdap

Półkolonie - Gołdap

Dzieci ze świetlicy środowiskowej w czasie półkolonio pojechały na wycieczkę do Gołdapi i jej okolic. W programie znalazła się wycieczka na „Bezkrwawe Safari” w Konikowie, a także wizyta na plaży miejskiej w Gołdapi. Ciepła i słoneczna pogoda spowodowała, że wszyscy świetnie się bawili. Także na placu zabaw było wesoło.

więcej »
Półkolonie - Białystok

Półkolonie - Białystok

W czasie trwających półkolonii dzieci ze świetlicy środowiskowej w Suwałkach wybrały się na wycieczkę do Białegostoku. Odwiedziły plaże w Dojlidach, papugarnię "Ara" oraz Epi-Centrum Nauki, gdzie mogły poznać różne zjawiska fizyczne, które rozbudzają ciekawość oraz dociekliwość.

więcej »

WARTO PRZECZYTAĆ

Troska o kapłanów
Dk. Waldemar Rozynkowski

Troska o kapłanów

W związku z obecnością biskupa Szelążka w Zamku Bierzgłowskim do pokrzyżackiego domu zakonnego zaczęli przybywać liczni goście. Pośród nich znaczną grupę stanowili przede wszystkim księża z diecezji łuckiej. Przyjeżdżając do swojego biskupa szukali jedności, tożsamości, oparcia i pomocy, a jednocześnie także i sami podtrzymywali biskupa w nadziei zmiany tej trudnej sytuacji.

Przeczytaj »
ewangeliczna wąska droga
ks. Ludwik Nowakowski

Ewangeliczna wąska droga

Świat, w którym obecnie żyjemy, zdaje się być coraz bardziej zagubiony, oddzielony od Boga, a przez to coraz bardziej wrogi samemu człowiekowi. W starożytności i w wiekach średnich życie ludzkie we wszystkich swoich wymiarach było przeniknięte Bogiem. To oczywiście nie znaczy, że ludzie wtedy byli lepsi – ludzie w zasadzie się nie zmieniają, jeśli patrzymy na nich pod kontem skłonności do złego.

Przeczytaj »

WARTO ZOBACZYĆ

Zobacza Posłuchaj Miłosierdzie

Ogień Miłosierdzia

17 sierpnia 2022 minęło dokładnie 20 lat od uroczystego aktu zawierzenia świata Miłosierdziu Bożemu i konsekracji łagiewnickiej bazyliki w Krakowie przez św. Jana Pawła II. Z tej okazji Instytut Dialogu JP2 przygotował krótki reportaż na temat tych wydarzeń i tej Niezwykłej Tajemnicy, która stanowiła tak ważny punkt w nauczaniu Ojca Świętego.

Zobacz »

WARTO POSŁUCHAĆ

Zobacza Posłuchaj

Zawsze byłeś Ty

Utwór Iwony Pietrala z nowej płyty "Jesteś Królem". Piosenka jest wyrazem wdzięczności Bogu za Jego nieustanną i czułą opiekę. Teledysk do utworu został nakręcony w Californii na Malibu Beach!

Posłuchaj »

OGŁOSZENIA

wyróżniający na stronę internetową

Zaproszenie na dzień skupienia

Serdecznie zapraszamy na dzień skupienia do wspólnoty sióstr Terezjanek w Ścinawce Dolnej. Zaproszenie kierujemy do wszystkich młodych osób, które chciałyby przeżyć ten dzień razem z siostrami, biorąc udział we wspólnych modlitwach, pracy i rekreacji.

więcej »

Subskrybuj nasz biuletyn!

koperta - poprzednia
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook twitter youtube instagram website email 
Email Marketing Powered by MailPoet