PERSPEKTYWA WIECZNOŚCI

obrazek wyróżniający
Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
niedziela
28 listopada 2021
info@terezjanki.org

GRATIA ET PAX CHRISTI!

Drodzy Przyjaciele,
kończący się miesiąc skłania nas do refleksji nad zagadnieniem wieczności. Listopadowa modlitwa za zmarłych oraz śmierć s. Albiny Wysockiej CST, przypominają nam o tym, jak kruche jest ludzkie życie na ziemi. Św. Teresa od Dzieciątka Jezus napisała: Życie mija... wieczność zbliża się szybkimi krokami... wkrótce będziemy żyć życiem Jezusa. Warto pamiętać o tych słowach i dobrze wykorzystać ofiarowany nam przez Boga czas. Zatem zapraszamy do lektury naszego terezjańskiego biuletynu.
Znajdziecie w nim zaproszenie do zapoznania się z nową stroną internetową poświęconą Założycielowi Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Mamy nadzieję, że dzięki treściom zawartym w nowej witrynie Sługa Boży biskup Adolf Piotr Szelążek stanie się jeszcze bardziej znaną i cenioną postacią.
Zapraszamy serdecznie do lektury tekstów formacyjnych, w których przeczytacie o tym, jak nasza Patronka św. Teresa z Lisieux radziła sobie z doświadczeniem cierpienia oraz o jej wielkiej tęsknocie za niebem.
Warto zobaczyć materiały z misji, które przygotowały siostry pracujące w Boliwii. Szczególnie polecamy waszej uwadze projekt: Przygarnij mnie! Liczymy na waszą współpracę i pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.
Poza tym, w biuletynie czekają na was nowe perełki, podcasty oraz ciekawe filmy i różnorodne artykuły.

Zapraszam do lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

Biskup Szelążek - zapowiedź

Nowa strona o biskupie Adolfie Piotrze Szelążku

Z wielką radością oddajemy do Waszej dyspozycji nową stronę internetową poświęconą Słudze Bożemu Adolfowi Piotrowi Szelążkowi, Założycielowi Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Prezentuje ona życie, posługę i działalność biskupa Adolfa Piotra Szelążka. Są w niej publikowane materiały archiwalne, zdjęcia, nagrania filmowe i podcasty. Na szczególną uwagę zasługuje udostępniony, bogaty w treść Zespół archiwalny Akt Sługi Bożego i Sala pamięci, znajdująca się w domu generalnym w Podkowie Leśnej. Zapraszamy i zachęcamy do korzystania ze strony, która wspomina wyjątkowego kapłana i męża stanu, wiernego Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.
więcej »
s-Albina Wysocka-wpis o śmierci

Życie jest tylko chwilą

Koniec ziemskiego pielgrzymowania zakończył się dla naszej siostry Albiny Łucji Wysockiej, która przeżywszy 87 lat, odeszła do Domu Ojca. Odchodzi bogata osobowość naszego Zgromadzenia, historia, która nie powtórzy się nigdy więcej.

więcej »
9.11 a

Modlitewne czuwanie

W kościele św. Jakuba w Toruniu 9 listopada 2021 roku celebrowana była Msza święta w intencji beatyfikacji Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka. Eucharystie celebrował ks. Arkadiusz Sobociński. We Mszy świętej uczestniczyli parafianie oraz siostry Terezjanki.

więcej »
Toruń - artukuł

Dzień radości i odpoczynku

W Uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada 2021 roku toruńska wspólnota sióstr Terezjanek udała się na Mszę świętą do kościoła św. Jakuba w Toruniu. Potem siostry udały się na spacer uliczkami toruńskiej Starówki oraz nawiedziły cmentarz komunalny przy ul. Antczaka, gdzie pochowani zostali kapłani Diecezji Łuckiej.

więcej »
Św.Cecylia

Psalmy Panu śpiewać

Co roku, w dniu 22 listopada obchodzimy w Kościele wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Należy ona do najsłynniejszych męczennic Kościoła rzymskiego. Żyła na przełomie II i III w. Była olśniewająco piękna. Pochodziła ze znakomitej rzymskiej rodziny. Jako młoda dziewczyna złożyła Bogu ślub czystości.

więcej »
obrazek wyróżniający

Modlitwa, zabawa i warsztaty

W sobotę 20 listopada 2021 roku schola Boże Nutki miała kolejne spotkanie formacyjne połączone z warsztatami. Dzieci modliły się w kaplicy sióstr Terezjanek, szczególnie polecając wszystkie osoby chore i odizolowane z powodu pandemii. W części warsztatowej grupa robiła śmieszne gąsienice biegające po liściu.

więcej »
Spotkanie formacyjne u sióstr (3)

Poznajemy św. Teresę

Schola parafialna przy parafii św. Franciszka z Asyżu w Ostródzie od września spotyka się na cotygodniowych próbach prowadzonych przez siostrę Dawidę Prusińską. Śpiew scholi dziecięcej podczas Mszy świętej niedzielnej z udziałem dzieci, jest posługą, która pozwala pięknie i pełniej przeżywać Eucharystię.

więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Orszak Wszystkich Świętych (1)

Orszak Wszystkich Świętych

Zamiast świętowania Halloween, Kościół katolicki zachęca do organizowania marszy i korowodów, podczas których wierni przebierają się za swoich ulubionych świętych. W wielu miastach i parafiach dzieci, zanim włożą na siebie strój swego ulubionego Patrona wcześniej zapoznają się z jego życiorysem i towarzyszącymi mu atrybutami.

więcej »
7

Każdy może być święty!

W niedzielę 31 października 2021 roku w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu na Mszę świętą o godz. 11.00 najmłodsi parafianie przybyli przebrani za swoich ulubionych świętych lub w aureoli na głowie. W ten sposób rozpoczęliśmy świętowanie Uroczystości Wszystkich Świętych. Przebrane były również siostry Terezjanki.

więcej »
Światowe Dni Młodzieży

Światowe Dni Młodzieży

21 listopada w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata przypadają diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży. Bp Marek Solarczyk wyraził nadzieję, że „lokalne obchody pozwolą dobrze przygotować się do spotkania młodzieży całego świata w Lizbonie w 2023 roku”.

więcej »
Bazylika Laterańska

Bazylika Laterańska

Jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym jest przypadająca 9 listopada rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. Doniosłe znaczenie tego dnia wypływa z roli, którą rzymska świątynia odegrała w historii chrześcijaństwa.

więcej »
Film o bracie Albercie

Film o św. Bracie Albercie

Fundacja Lux Veritatis zrealizowała film biograficzny, poświęcony św. Albertowi Chmielowskiemu pt.: „Nędzarz i Madame”. Film wejdzie do kin w dniu 12 listopada br., w 32. rocznicę kanonizacji brata Alberta, której dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II.

więcej »
Światowy Dzień Ubogich

Światowy dzień Ubogich

Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony przez papieża Franciszka i ogłoszony Listem Apostolskim „Misericordia et misera” w dniu 20 listopada 2016 r. Z okazji tego dnia Ojciec święty wydał Orędzie pod hasłem: „Ubogich zawsze macie u siebie”.

więcej »
Kapelani wojskowi

Wspierają żołnierzy na granicy

Do tej pory na terenie przygranicznym z żołnierzami, w sposób rotacyjny, przebywało 25 kapelanów wojskowych. Kapelan nie zastąpi żołnierza w jego obowiązkach, ale może mu pomóc w ich wypełnianiu – mówi ks. płk Straży Granicznej dr Zbigniew Kępa.

więcej »
Światowy Dzień Życia KOntemplacyjnego

Dzień Życia Kontemplacyjnego

W święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny obchodzimy w Kościele Światowy Dzień Życia Kontemplacyjnego. Tego dnia modlimy się za siostry, które podjęły życie w zakonach klauzurowych. W tym dniu dziękują one za dar powołania i proszą o nowe zastępy dusz.

więcej »
1

Jezus jest naszym Królem!

W Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata na Mszę świętą o godz. 11.00 dzieci przyszły do toruńskiego kościoła Matki Bożej Królowej Polski w koronach na głowie, by wszystkim zebranym w świątyni przypomnieć, że jesteśmy dziećmi Najwyższego Króla Królów!

więcej »
wyróżaniający

Dni Młodzieży w Zambrowie

Dnia 20 listopada 2021 w Zambrowie w Diecezji Łomżyńskiej miały miejsce 35. Światowe Dni Młodzieży. Młodzież uczestniczyła we wspólnej modlitwie, śpiewie oraz konferencjach. Na spotkaniu obecna siostra Nikodema Czerniecka - terezjańska referentka powołaniowa.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux,
a także innych mistrzów życia duchowego, które mogą być inspiracją
w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

TEREZJAŃSKA FORMACJA

Cykl artykułów przedstawiający wybrane listy św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
Każdy list opatrzony jest komentarzem o charakterze formacyjnym,
który pomaga lepiej poznać duchowość świętej Karmelitanki z Lisieux.
cierpienie - list

Uwielbiać Boga w cierpieniu

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech chrześcijaństwa jest troska o chorych, słabych i potrzebujących opieki. Osoba wierząca nigdy nie powinna przechodzić obojętnie obok osoby potrzebującej wsparcia. Nie zawsze możemy pomóc bezpośrednio cierpiącemu, jak św. Teresa nie mogła być przy swoim chorym ojcu. Małe dusze mogą jednak w każdej sytuacji ofiarować chorym i cierpiącym dar swojej modlitwy.

więcej »
wszystko przeminie

Wszystko przeminie!

Św. Teresa w liście do Celiny, napisanym w marcu 1889 roku, stara się podnieść na duchu swoją siostrę i w obliczu cierpienia wskazuje jej perspektywę życia wiecznego. Podkreśla, że życie przemija, a wraz z nim przeminą ich udręki i przykrości. Ich męczeństwo wkrótce się skończy. Otworzy się przed nimi niebo, gdzie spotkają się z Jezusem. Tam doświadczą rozkoszy i radości bez granic.

więcej »

TEREZJANKI Z MISJĄ

obrazek wyróżniający - misyjne fotografie

Misyjne fotografie - ogród

Siostry Terezjanki w obrębie swojego domu mają szklarnie, gdzie hodują warzywa, a przed domem mają ogród, w którym znajdują się rośliny ozdobne. Najwięcej jest oczywiście kaktusów. Zapraszamy do obejrzenia albumu misyjnych fotografii, w którym zaprezentowane zostały zdjęcia ogrodu sióstr misjonarek. Autorem fotografii jest s. Elżbieta Puchalska CST.

więcej »
obrazek wyróżniający

Dar łaski Bożej

Ostatnie dwa tygodnie obfitowały dla nas w ważne wydarzenia, które są kluczowe dla naszej misyjnej pracy. Mogliśmy przeżyć Pierwszą Komunię świętą ośmiorga naszych wychowanków, oraz chrzest święty, do którego przystąpiło dziesięcioro naszych dzieciaków. To głównie te uroczystości wieńczą naszą katechetyczną posługę. Było bardzo uroczyście i radośnie!

więcej »
Damaris

Przygarnij mnie! - Damaris

Przedstawiamy kolejną dziewczynkę: Damaris, która ma już swoich duchowych opiekunów, jednak każde dziecko to oddzielna historia, warta opowiedzenia. Damaris ma 6 lat i lubi bawić się lalką, lubi biegać i uwielbia zwierzęta, szczególnie swoje dwa koty. Chciałaby w przyszłości zostać pielęgniarką albo nauczycielką matematyki.

więcej »
Celeste

Przygarnij mnie! - Celeste

Przedstawiamy Wam naszą wychowankę: Celeste, która ma 11 lat i bardzo chce być weterynarzem albo lekarzem. Bardzo lubi się uczyć. Jest bardzo społeczna, otwarta na kontakt, uwielbia bawić się ze swoimi siostrzeńcem lalkami oraz kotami. Lubi poznawać historię i interesują ją stare rzeczy.

więcej »

TEREZJAŃSKIE TAJEMNICE WIARY

Terezjańskie tajemnice wiary to cykl wypowiedzi sióstr Terezjanek
o swoich predykatach, które otrzymały podczas ślubów wieczystych.
siostra Rafaela

Miłość i Miłosierdzie

Jak sięgnę pamięcią do czasu, kiedy zastanawiałam się nad wyborem predykatu, to przypominam sobie, że będąc zafascynowana pojmowaniem miłości u Teresy chciałam podobnie żyć miłością i dla Miłości. Święta Karmelitanka korzystała ze wszystkich najdrobniejszych rzeczy, aby robić je z miłości do Jezusa, aby sprawić Jemu przyjemność.

więcej »
siostra Antonina

Nieustanna obecność Maryi

Kiedy przyszedł czas wyboru predykatu przed ślubami wieczystymi wiedziałam, że musi być on związany z Matką Bożą, ze względu na szczególną obecność Maryi w moim życiu. Dlatego też wybrałam tajemnicę Matki Bożej z Góry Karmel, Tej, która jest potężną Twierdzą i Obroną wśród nawałnic tego świata. Jej zawierzyłam swoją drogę powołania.

więcej »

PISMA SŁUGI BOŻEGO

Pisma Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka
ukazują jego bogatą osobowość, niezwykłą duchowość i inteligencję.
Pomagają lepiej poznać jego myśli i zrozumieć jego przesłanie.
kazanie

Jezus najwyższym Kapłanem

Wszystkie tajemnice życia Pana Jezusa były wyrażone w obrzędach religijnych Starego Zakonu. Przypatrzmy się właśnie jednej takiej ceremonii, która była figurą, czyli wyobrażeniem Wniebowstąpienia Pańskiego, dla nas zaś, posłuży ona do zrozumienia tej prawdy, że Pan Jezus wstąpił do Nieba przede wszystkim jako Kapłan Nowego Zakonu.

Przeczytaj »
pisma

Kościół a nauka

Czym świat jest dla oka człowieka, tym Jezus dla oka chrześcijanina; Jego osoba i życie, Jego czyny i słowa stanowią niezgłębioną skarbnicę nauki dla wszystkich wieków. Powiadam, że osoba Chrystusa Pana, stanowi niezgłębioną skarbnicę nauki na wszystkie wieki, bo Chrystus, żyje, żyć chce widzialny w kapłanach swoich.Przeczytaj »

WARTO PRZECZYTAĆ

Głoszenie słowa Bożego
ks. Ludwik Nowakowski

Konieczność głoszenia słowa

W Prologu Ewangelii według św. Jana znajduje się Hymn o Słowie Bożym. Syn Boży nazwany jest Słowem Bożym. Zatem bycie Słowem Ojca stanowi niejako istotę Jego istnienia i działania. Przedwieczny Ojciec wypowiada Słowo, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przez to Słowo Ojca wszystko się stało – bez Niego nic się nie stało, co się stało.
Przeczytaj »
Związki z parafią św. Jakuba Apostoła w Toruniu
Dk Waldemar Rozynkowski

Związki z parafią św. Jakuba

Zamieszkanie biskupa Szelążka w Zamku Bierzgłowskim znalazło swoje echo w parafii św. Jakuba w Toruniu. Jak już wspomniano to właśnie ta parafia została wyznaczona jako uposażenie dla niego, jak i księży kapituły łuckiej. Pierwszym kapłanem łuckim, który jako administrator objął parafię świętojakubską, był ks. prałat Jan Szych.

Przeczytaj »
s-Albina i dzieci

Praca z najmłodszymi

Siostry z Ostródy poznałam w 1950 roku. Mając 16 lat brałam udział w sześciotygodniowym kursie katechetycznym w Ostródzie. Wówczas zetknęłam się z Siostrami Terezjankami. W jedną z niedziel sierpnia z dziewczętami z kursu, udałam się do Rychnowa. Po uczestnictwie w Eucharystii siostry zaprosiły nas na obiad.

Przeczytaj »
Kierunek-Rodzina-Istota miłości małżeńskiej

Istota miłości małżeńskiej

Obietnica małżeńska jest czymś więcej niż pewnym sformalizowaniem związku czy przystaniem na tradycję, bo zawiera w sobie ciągłość i chęć do stałego rozwoju. Aczkolwiek nadanie małżeństwu statusu formalnego z pewnymi zobowiązaniami, podkreśla jego znaczenie.

Przeczytaj »

WARTO ZOBACZYĆ

Zobacza Posłuchaj

Przyjęcie do Nowicjatu

Film zrealizowany przez s. Monikę Siemionko CST, który relacjonuje radosne wydarzenie z dnia 15 X 2021 roku, kiedy to w domu zakonnym w Mońkach, odbyło się przyjęcie dwóch postulantek do Nowicjatu.
Zobacz »
Zobacza Posłuchaj

Fasadowość życia

Rozważania na cztery niedziele Adwentu przygotowane przez księdza Rektora Akademii Katolickiej w Warszawie. Ksiądz Krzysztof Pawlina w pierwszej części krótkich rekolekcji opowiada o trudzie remontowania domu własnego serca.

Zobacz »
MJ

Światła w ciemności

Propozycja na Adwent przygotowana przez ks. Macieja Jaszczołt. Każdego dnia przedstawiona będzie inna postać ze Starego Testamentu, by poprzez medytację Słowa Bożego lepiej przygotować się na spotkanie z przychodzącym Jezusem.

Zobacz »

WARTO POSŁUCHAĆ

Zobacza Posłuchaj Założyciel

Pokora i prostota

Pokora idzie w parze z miłością. Nie jest ona słabością duszy, ale służbą prawdzie, ofiarności, oddania i poświęcenia. Posłuchaj nowego podcastu na temat duchowej sylwetki Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka.

Posłuchaj »
Zobacza Posłuchaj

Terapia dla duszy

Publikacja Joëla Pralong, w której opowiada o drodze dziecięctwa duchowego. Drodze, która zwraca nas ku Ojcu, by Jemu oddać trudności danej chwili, nie po to, by zrzucić z siebie odpowiedzialność, lecz by stawić im czoła wspólnie z Nim. Tekst książki czyta s. Monika Siemionko CST.

Posłuchaj »
Zobacza Posłuchaj

Ty umiłowałeś mnie

Piosenka, będąca modlitwą uwielbienia Boga, który jest Miłością. Autorem słów i muzyki jest Dorota Korotkiewicz, która poszła za głosem Pana i zaczęła dla Niego i z Nim tworzyć.

Posłuchaj »

TEREZJAŃSKIE Q&A

s. Bogumiła Ptasińska CST jest autorem krótkich, animowanych filmów będących odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania przez dzieci, dotyczące św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka oraz sióstr Terezjanek. Filmy można wykorzystać na katechezie lub spotkaniach formacyjnych. Przeznaczone są dla najmłodszych, ale skorzystać z nich może każdy, nawet dorośli.
Zabawy z dziecinstwa

Jakie zabawy lubiła w dzieciństwie Tereska?

Dzieciństwo kojarzy się nam zazwyczaj z radością, szczęściem i zabawą. Św. Teresa od Dzieciątka Jezus, jak każde dziecko, w dzieciństwie miała swoje ulubione zabawy.

Zobacz odpowiedź »
Terezjanki - sport

Czy siostry Terezjanki uprawiają sport?

Sport to wszelkie formy aktywności fizycznej, które wpływają na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej człowieka. Często jest podejmowany w celu wypoczynku i rozrywki.

Zobacz odpowiedź »

Subskrybuj nasz biuletyn!

koperta - poprzednia
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook twitter youtube instagram website email 
Email Marketing Powered by MailPoet