DESZCZ RÓŻ

obrazek wyróżniający
Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
niedziela
31 października 2021
info@terezjanki.org

GRATIA ET PAX CHRISTI!

Drodzy Przyjaciele,
październik jest dla nas wyjątkowym miesiącem w roku z wielu powodów. Przede wszystkim jednak ze względu na Uroczystość Patronalną, którą świętujemy we wspólnotach z radością i nadzieją w sercu na obiecany deszcz różanych łask św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Nasza Patronka nie zawiodła nas! Wiele wspaniałych i dobrych rzeczy wydarzyło się w ostatnim czasie. Chcemy podzielić się z Wami tymi radosnymi informacjami poprzez nasz terezjański biuletyn.
Przede wszystkim ogromnie cieszymy się z przyjęcia do nowicjatu Moniki Siedlanowskiej, która otrzymała imię siostra Marianna oraz Leny Tymoszczuk, która została siostrą Oleną. O nowym etapie formacyjnym najmłodszych sióstr napisała tekst siostra Lura Michalak CST - mistrzyni nowicjatu.
Terezjanki z Misją obchodziły w październiku 5-lecie swojego pobytu w Boliwii. Zapraszamy do przeczytania relacji z tego wydarzenia, jak również artykułów na temat akcji misyjnych podjętych przez siostry Terezjanki w tygodniu misyjnym.
Zachęcamy również do zapoznania się, a być może zakupienia, rozważań tajemnic różańcowych opartych na nauczaniu Sługi Bożego biskupa A. P. Szelążka, który nie wyobrażał sobie drogi do Boga bez Maryi.
Nowością na naszej stronie internetowej jest cykl tekstów formacyjnych napisanych w oparciu o listy św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Terezjańska korespondencja może być cenną pomocą dla wszystkich małych dusz podążających do nieba drogą dziecięctwa duchowego.
W biuletynie znajdziecie również najnowsze perełki, liczne artykuły na temat bieżących wydarzeń z życia Kościoła oraz nowe przepisy kulinarne.
Zapraszam do lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

obrazek wyróżniający (6)

Uroczystość Patronalna

Pius XI zachwycony duchowością św. Teresy zapytał: „Czym byłoby życie rodzinne, czym by się stało życie społeczne, gdyby lekcja Teresy była zrozumianą przez wszystkich? Gdyby ta przejrzystość ducha, umysłu i serca stanowiła podstawę stosunków narodowych! Gdyby powrócono do prostoty ewangelicznej, jakimże pięknym by było przeistoczenie świata!”.

więcej »
obrazek wyróżniający - bp Szelążek i różaniec

Różaniec ze Sługą Bożym

Podstawowym źródłem, z którego czerpiemy, rozważając poszczególne tajemnice różańca są niewątpliwie słowa Pisma św. Można jednak posłużyć się innymi tekstami. Obecne wydanie zebranych refleksji nad tajemnicami różańca świętego, stanowi zaproszenie do modlitwy razem ze Sługą Bożym biskupem A. P. Szelążkiem, który nie wyobrażał sobie drogi do Boga bez Maryi.

więcej »
Przyjécie do Nowicjatu (2)

Przyjęcie do Nowicjatu

Nasza Terezjańska rodzina przeżywa radość. Jest ona związana z przyjęciem do nowicjatu. 15 października we wspomnienie św. Teresy z Avila nowicjat rozpoczęły Monika Siedlanowska otrzymując imię s. Marianna oraz Lena Tymoszczuk jako s. Olena.

więcej »
wszystko oddał Bogu

Wszystko oddał Bogu

W sobotę 9 października 2021 roku w kościele św. Jakuba w Toruniu celebrowana była Msza święta w intencji beatyfikacji Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka. Głównym celebransem Mszy świętej był proboszcz parafii św. Jakuba ksiądz Wojciech Kiedrowicz.

więcej »
obrazek-wyrozniajacy-5-1536x864

Radosne świętowanie

Uroczystość Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus wypada 1 października, gdy w całym Kościele powszechnym wspominamy w liturgii Teresę z Lisieux. Nasza wspólnota rozpoczęła duchowe przygotowanie do uroczystości odmawiając w kaplicy Nowennę róż przez wstawiennictwo św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

więcej »
różaniec - schola

Pod opieką Matki Bożej

W sobotę 2 października 2021 r. schola Boże Nutki zgromadziła się w salce katechetycznej na październikowym spotkaniu formacyjnym połączonym z warsztatami plastycznymi. Spotkanie poświęcone było refleksji nad naszą osobistą relacją z Maryją. Dzieci otrzymały na spotkaniu różańce, które własnoręcznie dla nich zrobiła s. Wioletta Pietrewicz CST.

więcej »
obrazek wyróżniający

Nie lękajcie się!

W Dniu Papieskim 10 października 2021 roku w parafii pw. św. Aleksandra w Suwałkach, uczniowie klasy trzeciej i czwartej pod kierunkiem s. Teresy Kalskiej CST, zaprezentowali program artystyczny pod nazwą "Miłość mi wszystko wyjaśniła".

więcej »
warsztaty1

Jesienne warsztaty

W sobotę 16 października, w naszym domu zakonnym w Suwałkach przy ul. Artyleryjskiej miały miejsce Jesienne Warsztaty dla dzieci. Zajęcia skierowane były dla chętnych uczniów, którzy w tym roku przygotowują się do przyjęcia Pierwszej Komunii świętej.

więcej »
opowieść Łucji

Opowieść Łucji dos Santos

W niedzielę 10 października 2021 roku nasza wspólnota udała się do kina na najnowszy film o objawieniach maryjnych w Fatimie. Historia Pastuszków z Fatimy po raz pierwszy opowiedziana jest z perspektywy bezpośredniego świadka tych wydarzeń - Łucji dos Santos.

więcej »
Teresa z Avila

Uroczystość św. Teresy z Avila

Z racji przynależności do Rodziny Karmelitańskiej, nasze zgromadzenie uroczyście obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Teresy z Avila. W tym dniu mamy możliwość uzyskania odpust zupełny oraz sprawowania Liturgii Godzin w randze uroczystości.

więcej »
obrazek wyróżniający

Pielgrzymka do Wigier

Dnia 16 października 2021 roku z parafii pw. św. Aleksandra w Suwałkach wyruszyła po raz kolejny piesza pielgrzymka do najpiękniejszego miejsca naszej diecezji - do Klasztoru Pokamedulskiego w Wigrach. W pątniczym zamyśleniu z relikwiami św. Jana Pawła II i św. Teresy od Dzieciątka Jezus, powierzaliśmy Panu Bogu nasze intencje.

więcej »
10

Przekazanie relikwii św. Teresy

W niedzielę misyjną Ad Gentes 24 października 2021 roku na Wigrach miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Siostry Terezjanki przekazały do parafii Niepokalanego Poczęcia NMP relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. dr Jacek Nogowski.

więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Dzień Papieski

XXI Dzień Papieski

Starsze pokolenie doskonale pamięta ten szczególny dzień 16 października 1978 r. gdy na balkonie w Watykanie pojawiła się znana nam postać kardynała Karola Wojtyły. W czasie uroczystej Mszy św. inaugurującej pontyfikat papież wygłosił swoją programową homilię, której słowa: Non abiate paura! - Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi, obiegły cały świat.

więcej »
obrazek wyróżniający

Dzień Papieski a dzieci

W niedziele 10 października po raz kolejny będziemy obchodzić Dzień Papieski. Z tego tytułu w wielu szkołach są podejmowane różne aktywności przybliżające postać św. Jana Pawła II. Nauczyciele religii z dziećmi przeprowadzają tematyczne katechezy, przygotowują apele szkolne, wykonują gazetki, wyświetlają filmy o życiu i działalności naszego Rodaka.

więcej »
Synod Biskupów

Synod Biskupów w Rzymie

„Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” - to temat zbliżającego się synodu biskupów, którego otwarcie przez papieża Franciszka nastąpiło 9 i 10 października w Rzymie. Pierwszy etap synodu, realizowany na poziomie diecezjalnym, potem nastąpi etap kontynentalny, a wreszcie ogólnokościelny, który zakończy się w Rzymie w 2023 r.

więcej »
Ad limina Apostolorum

Ad limina Apostolorum

Bp Jerzy Mazur po wizycie ad limina powiedział, że „w ocenie papieża Kościół w naszej ojczyźnie idzie w dobrym kierunku podejmując działania wyjaśniania spraw, pomocy ofiarom oraz przeciwdziałania dalszym wykroczeniom”. Rozmowy w czasie wizyty pokazały mi jak ważna jest wspólnota, wspólnota rodzinna i parafialna, jej codzienne zaangażowanie.

więcej »
Oto ja poślij mnie

Oto ja, poślij mnie

Z danych wynika, że formację do kapłaństwa rozpoczęło w tym roku 356 kandydatów. W ubiegłym roku było ich 441. Formację diecezjalną zaczyna 242 kleryków, a zakonną - 114 kandydatów. Największą popularnością wśród kandydatów do zakonu cieszą się franciszkanie.

więcej »
Rekolekcje Gorzędziej

Rekolekcje w Gorzędzieju

Potrzebujemy procesu Bożego leczenia naszego wnętrza. Potrzebujemy, aby Jezus Chrystus wyrywał z nas tę mroczną siłę, potrzebujemy wybawienia z jej mocy. Ważnym krokiem na drodze do tego wyzwolenia może być udział w rekolekcjach.

więcej »
List Pasterski-Synod

Synod, nasza wspólna droga

Tydzień temu papież Franciszek rozpoczął uroczyście XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. Synod to narzędzie, którym Kościół posługuje się praktycznie od swoich początków. Apostołowie zbierali się razem, aby podejmować decyzje pod tchnieniem Bożego Ducha.

więcej »
Światowy Dzień Misyjny

Światowy Dzień Misyjny

Tegoroczny Tydzień Misyjny obchodzimy pod hasłem: „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy”. Warto sobie uświadomić, że, jest to dzień solidarności misyjnej z całym Kościołem powszechnym, w którego obchody angażują się wszyscy katolicy. W taki sposób wyrażamy naszą troskę o ludzi, którzy nie mieli okazji doświadczyć Bożej miłości.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux,
a także innych mistrzów życia duchowego, które mogą być inspiracją
w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

TEREZJAŃSKA FORMACJA

obrazek wyróżniający - terezjańska korespondencja

Terezjańska korespondencja

Czy chcielibyście zapoznać się z niezwykłymi listami, które powstały 140 lat temu? Czy chcielibyście przeczytać listy napisane przez świętą Teresę od Dzieciątka Jezus? Listy, które wprawdzie skierowane są do bliskich i przyjaciół, ale które mogą być odczytywane, jako zaadresowane do małych dusz podążających drogą duchowego dziecięctwa? Zapraszamy do lektury terezjańskiej korespondencji.
więcej »
mały cień

Mały cień Jezusa

Św. Teresa podkreśla w swoim liście, że Celina powinna być małym cieniem Jezusa. Uwidacznia się tutaj ważny element jej duchowej doktryny, maleńkość. Wobec Boga należy zawsze pozostać małym dzieckiem i całkowicie powierzać się Jego opiece i prowadzeniu. Nie trzeba szukać tego, co wielkie i może przerastać nasze siły. Mamy zaufać Jezusowi i skupić się na małych uczynkach miłości.
więcej »
list 2

Jezus jest wszystkim

Słabość i poczucie nicości jest atutem na małej drodze do nieba, nie przeszkodą. Św. Teresa wyjaśnia Marii, że Jezus jest wszystkim, czyli doskonałą pełnią w wymiarze bóstwa i człowieczeństwa. On sam jest odpowiedzią na każde nasze pragnienie, niedostatek, czy niedoskonałość. Swoją miłością może wypełnić wszystkie pustki naszego spragnionego czułości serca. Może dać nam pełnię szczęścia.

więcej »
list 3

Jedyne lekarstwo

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus żyła w cieniu doktryny jansenizmu, która pomimo odrzucenia jej przez Ojca Świętego, przez wiele lat nadal funkcjonowała w sercach i umysłach wiernych Kościoła Katolickiego, powodując wiele zamętu i duchowych szkód. Łaska Boża przeniknęła jednak umysł i serce św. Teresy z Lisieux. Zrozumiała ona zamysł Boży i z dziecięcą prostotą oparła się błędnemu myśleniu.

więcej »

TEREZJANKI Z MISJĄ

obrazek wyróżniający - album widoków

Misyjne fotografie - widoki

Oglądając album misyjnych fotografii można na chwilę w wyobraźni, przenieść się do Ameryki Południowej i zobaczyć, jak wyglądają boliwijskie miasta i ich mieszkańcy, targowisko oraz tamtejsze widoki. Zapraszamy do zapoznania się z albumem zdjęć, których autorem jest s. Dawida Prusińska CST.

więcej »
7

Aniversario

Centrum świętowania odbyło się 3 X 2021 roku. Uczciliśmy naszą 5-letnią posługę w boliwijskim Oruro. Rano o godzinie 9.00 celebrowana była Msza św. pod przewodnictwem Wikariusza Generalnego Diecezji Oruro ks. Ludgardo Ortiz, a po południu o godzinie 16.00 przybyły wszystkie osoby związane z Centrum Pastoralnym.

więcej »
Przygarnij mnie-plansza

Przygarnij Mnie!

Pragniemy zaproponować nasz nowy projekt PRZYGARNIJ MNIE. Chcemy rozpocząć DUCHOWĄ ADOPCJĘ SERCA dla naszych dzieci z Centrum Pastoralnego św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Oczywiście nie dla wszystkich, nie chcemy zwalniać rodziców z obowiązku troski o swoje dziecko. Chcemy tym najbardziej potrzebującym poszukać wsparcia.

więcej »
Maria Jesus

Przygarnij mnie! - Maria Jesus

W związku z rozpoczętym projektem: PRZYGARNIJ MNIE, dotyczącym Duchowej Adopcji Serca dla dzieci z Centrum Pastoralnego św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Oruro przedstawiamy Marie Jesus, która ma 6 lat, uwielbia rysować oraz oglądać bajki Disneya, szczególnie te, które opowiadają historie małej Syrenki.

więcej »
obrazek wyróżniający - misje

Propozycja referentki misyjnej

W tym roku Światowy Dzień Misyjny obchodziliśmy 24 października pod hasłem: „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy”. Tego dnia inaugurowany jest tydzień misyjnych aktywności w cały kościele. Pragnę zaproponować nowe zadania, które są możliwe do wykonania przez wszystkich.
więcej »
Przygotowania do Tygodnia Misyjnego (1)

Tydzień Misyjny

Na kilka dni przed Niedzielą Misyjną odbyło się spotkanie dzieci z Misji św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Podkowie Leśnej. Podczas tworzenia okazjonalnego plakatu dzieci miały możliwość rozmowy na temat misji sióstr Terezjanek w Oruro.

więcej »
7

Jak wspierać misjonarzy?

Schola "Boże Nutki" 23 października 2021 roku miała misyjne spotkanie formacyjne. Siostra Bogumiła Ptasińska CST opowiedziała dzieciom, jak misjonarzom pomagała św. Teresa od Dzieciątka Jezus oraz dlaczego papież ogłosił ją Patronką misji i misjonarzy.

więcej »
obrazek wyróżniający

Modlimy się!

W czasie Tygodnia Misyjnego na lekcjach religii uczniowie czwartych klas ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Toruniu zapoznali się z informacjami na temat misjonarek pracujących w Centrum Pastoralnym im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Oruro.

więcej »
11

Integracja na odległość

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Warszawy w Podkowie Leśnej na lekcjach religii mieli możliwość zapoznania się z pracą sióstr Terezjanek i wolontariuszek z Centrum Pastoralnego w Oruro. Z tej okazji bardzo chętnie zaangażowały się w modlitwę różańcową za wylosowaną misjonarkę.

więcej »
9

Przyjaciele z Nigerii

Siostra Aksana Szczypańska CST i Ernest Lesik CST w ramach katechezy parafialnej przy katedrze w Łucku zorganizowały dla dzieci i młodzieży spotkanie misyjne z mieszkańcami Nigerii, którzy opowiedzieli o swoim życiu w Afryce. Katecheza ubogacona była pokazem multimedialnym.

więcej »

WARTO PRZECZYTAĆ

Pomoc sióstr pasterek
Dk Waldemar Rozynkowski

Pomoc sióstr pasterek

Dlaczego właśnie w diecezji chełmińskiej, a dokładnie w Zamku Bierzgłowskim, znalazł gościnne miejsce Biskup Wygnaniec? Dodajmy, że sam się tak niejednokrotnie nazywał. Wydaje się, że było to związane z faktem pobytu w granicach diecezji chełmińskiej księży z diecezji łuckiej. Mamy tu na uwadze szczególnie tych którzy znaleźli schronienie u sióstr pasterek.

Przeczytaj »
Agonia Teresy
M.A. Ostaszewska

Przyjdzie po mnie jak Złodziej

Święta Teresa z Lisieux przez całe swoje życie odkrywała coraz to nowe rzeczywistości związane z eschatologią. Widzi wpływ chwili obecnej na wieczność, gdyż „każda chwila ma swoje konsekwencje w wieczności.” Teresa wie, że Boga nie można uchwycić nigdzie indziej, jak właśnie teraz, a wiecznością jest dla niej życie w osobowej relacji z Bogiem.

Przeczytaj »
Małą drogą - Do nieba
ks. Ludwik Nowakowski

Małą drogą - Do nieba!

Co jakiś czas trzeba nam wracać do podstawowych tematów dotyczących Misji św. Teresy od Dzieciątka Jezus – do naszego powołania, jakim jest modlitwa za kapłanów i duchowości małej drogi, którą powinniśmy żyć. Duchowość, droga duchowa w swej istocie jest po to, aby łatwiej zjednoczyć się z Chrystusem – w naśladowaniu jakiejś cechy Jego człowieczeństwa i w ten sposób podążając za Jezusem do nieba.

Przeczytaj »
Mała droga
ks. Ludwik Nowakowski

Mała droga wobec świata

Często w oczach świata ludzie religijni traktowani są jako słabi, naiwni, łatwowierni, zacofani, nie dostosowani życiowo, odstający od tego świata. Łatwo ich oszukać, wykorzystać, a potem wyśmiać. Żyją oni miłością do Boga i bliźnich, a świat coraz mniej rozumie, zna i ceni prawdziwą miłość. Świat sprowadza miłość do przemijającego, często chwilowego uczucia, które w najlepszym wypadku jest dodatkiem do życia.

Przeczytaj »
Warto być dzieckiem
ks. Bartosz Rajewski

Warto być dzieckiem

W życiu każdego z nas przychodzi taka chwila, w której człowiek zaczyna świadomie lub podświadomie zaglądać za drugą stronę sceny. Coraz częściej pyta, czy aby na pewno tam jest życie? Gdy nabywa przekonania co do jego istnienia, zadaje sobie pytanie, jak tam dojść.

Przeczytaj »
Kierunek-Rodzina-Pomoc z nieba
Anna Maria Patejuk

Pomoc z nieba

Kiedy patrzymy na obrazy i rzeźby świętych w kościołach, kiedy słyszymy o czynach, których dokonali, a które wydają się być po ludzku szalone i niedostępne przeciętnemu śmiertelnikowi, wtedy dopada nas poczucie zwątpienia – czy i ja mogę być święty?

Przeczytaj »

WARTO ZOBACZYĆ

Zobacza Posłuchaj

Terezjanki z Misją

Siostra Joanna Olszewska CST misjonarka z Oruro z okazji Światowego Dnia Misji wyraża swoje podziękowanie dla wszystkich osób, dzięki którym misja w Boliwii może być realizowana.

Zobacz »
Zobacza Posłuchaj

Misje Karmelitańskie

Obejrzyj reportaż Ojców Karmelitów z budowy domów w wiosce Cani w Burundi i zobacz, jak krycie dachu blachą może odmienić życie wielu ludzi.

Zobacz »

WARTO POSŁUCHAĆ

Zobacza Posłuchaj Założyciel

Męstwo w cierpieniu

Kolejny podcast opracowanych na podstawie książki: “Ksiądz Biskup Adolf Piotr Szelążek. Wierny świadek Chrystusa” - autorstwa siostry dr Beniaminy Karwowskiej CST, ukazujący słuchaczom, w jaki sposób biskup Szelążek przyjmował cierpienie.

Posłuchaj »
Zobacza Posłuchaj

Gratia Plena

Film to nie tylko obraz, ale również dialogi i muzyka. Warto posłuchać pięknego utworu skomponowanego specjalnie do filmu "Fatima". Kompozytorem muzyki i tekstu jest Paolo Buonvino, a wykonawcą Andrea Bocelli wraz z chórem dziecięcym.

Posłuchaj »
Zobacza Posłuchaj (2)

Jestem Twoja

Fragment poezji jednej z największych mistyczek w historii Kościoła, św. Teresy z Avila, opracowanym muzycznie w klasztorze Sióstr Karmelitanek na Islandii. Opowiada o tym, Karmelitanka nie ma innej troski ponad tę, by spełniać pragnienia swego Oblubieńca - Boga.

Posłuchaj »

Z KUCHNI SIOSTRY GORETTI

s. Goretti Rogowska CST od ponad dwudziestu lat przebywa we Włoszech i zarządza kuchnią w Domu Generalnym ojców Salwatorianów w Rzymie. Kuchni włoskiej siostra Goretti nauczyła się z biegiem czasu, korzystając z książek, pobierając naukę u mistrza Lorenzo (emerytowanego szefa kuchni w renomowanym rzymskim hotelu), a także pytając i słuchając porad. Dziś dzieli się z nami sekretami ze swojej kuchni.

Sałatka z granatem

salatka_z_granatem-1410x600
Zobacz przepis »

Ryż z warzywami po indyjsku

Ryz-z-warzywami-po-indyjsku-1410x600
Zobacz przepis »
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania bloga kulinarnego siostry Goretti Rogowskiej CST, w którym znajdziecie wiele przypisów kulinarnych zaczerpniętych z włoskiej kuchni. Prezentowane na blogu przepisy pochodzą z książki siostry Goretti pt. "Włoskie smaki na polskim stole" i wszystkie mogą być bez trudu wykorzystane w warunkach polskich.

Subskrybuj nasz biuletyn!

koperta - poprzednia
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook twitter youtube instagram website email 
Email Marketing Powered by MailPoet