CZAS OCZEKIWANIA

oczekiwanie
Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
czwartek
30 września 2021
info@terezjanki.org

GRATIA ET PAX CHRISTI!

Drodzy Przyjaciele,
wrzesień okazał się czasem oczekiwania. Czekaliśmy na nowy plan pracy w szkole i uczelni, ustalenie nowych grafików w pracy po powrocie z urlopów. Jako społeczeństwo czekaliśmy na uroczystość beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Róży Czackiej.
Ostatnie dni września były czasem oczekiwania na deszcz róż św. Teresy od Dzieciątka Jezus podczas nowenny odprawianej przez Jej wstawiennictwo. Rozważania do nowenny dla dorosłych przygotowała w tym roku s. Dawida Prusińska CST, natomiast interaktywną nowennę dla dzieci zaprojektowała s. Bogumiła Ptasińska CST. Można się z nimi zapoznać w naszym biuletynie.
Oczekiwanie na to, co nowe towarzyszyło również naszej rodzinie zakonnej. Spowodowane było zmianami personalnymi w naszych wspólnotach oraz koniecznością zamknięcia placówki w Olsztynie, o czym również możecie przeczytać w biuletynie.
Zachęcamy do uważnej lektury wrześniowego newsletteru, ponieważ znajdziecie w nim wiele ciekawych artykułów, m.in o Słudze Bożym biskupie Szelążku.
Poza tym w biuletynie opisane są inicjatywy apostolskie podjęte przez siostry Terezjanki w nowym roku formacyjnym oraz umieszczone najnowsze informacje misyjne z Oruro. Czekają na was nowe filmy animowane, podcasty oraz terezjańskie perełki i katechezy. Nie zabraknie również najnowszych przepisów kulinarnych przygotowanych przez s. Goretti Rogowską CST.

Zapraszam do lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

Zamknięcie placówki w Olsztynie

Zamknięcie placówki

W niedzielę, 29 sierpnia 2021 r., w parafii Miłosierdzia Bożego w Olsztynie, parafianie dziękowali Bogu za 19-letnią pracę Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Ksiądz Proboszcz Józef Romanowski sprawował Eucharystię dziękczynną za siostry posługujące przy parafii.

więcej »
Jubileusz 25-lecia s-Klary (6)

Jubileusz s. Klary Krupa

Dzień 4 września br. dla wspólnoty sióstr w Ścinawce Dolnej, a szczególnie dla siostry Klary Krupa był dniem pełnym radości i wdzięczności za dar powołania. W tym dniu siostra obchodziła Jubileusz 25-lecia ślubów zakonnych.

więcej »
zapraszamy

Zapraszamy do Założyciela

Doczesne szczątki biskupa Adolfa Piotra spoczywają w bocznej nawie kościoła. Każdy może nawiedzić sarkofag Sługi Bożego i pomodlić się za Jego wstawiennictwem. Biskup Adolf Piotr był wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka oraz troszczył się o duchowe potrzeby wiernych. Prośmy Boga o łaski przez Jego wstawiennictwo.

więcej »
Beatyfikacja-Warszawa (5)

Terezjanki na beatyfikacji

Dnia 12 września 2021 roku sześć sióstr z domu w Podkowie Leśnej oraz dwie siostry z naszego Zgromadzenia wzięły udział w beatyfikacji. Jeden duch i jedno serce połączyły wszystkich zebranych w Świątyni i na placu, aby wielbić Boga za polskich błogosławionych, tak bardzo potrzebnych naszej umiłowanej Ojczyźnie.

więcej »
piknik

Rodzinny piknik dla scholi

W sobotę 4 września 2021 roku schola „Boże Nutki” działająca przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu rozpoczęła nowy rok formacyjno-katechetyczny od pikniku. Rodzice przygotowali dla dzieci poczęstunek, a siostra Bogumiła Ptasińska przygotowała gry i zabawy. Gościem honorowym był ks. proboszcz Andrzej Kowalski.

więcej »
Spotkanie formacyjne z dziećmi przed beatyfikacją (9)

Budować lepszą przyszłość

Gdy spojrzymy na życie błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego zauważymy realizowany w jego życiu wyjątkowy program oparty na zasadzie chrześcijańskiej miłości. Program ten został nazwany: ABC Społecznej Krucjaty Miłości. Prymas Polski napisał go w liście pasterskim na Wielki Post w 1967 r.

więcej »
obrazek wyróżniający

Misyjne fotografie - katedra

Siostra Joanna Olszewska i Elżbieta Puchalska głoszą Dobrą Nowinę mieszkańcom Oruro położonego wysoko w Andach. Ich praca misyjna związana jest z konkretnymi miejscami i osobami, które spotykają. Pobyt sióstr w Ameryce Południowej udokumentowany jest licznymi fotografiami.

więcej »
3

Misyjne informacje z Oruro

Nieustannie pracujemy w Centrum Pastoralnym głosząc Dobrą Nowinę. Zawarłyśmy porozumienie z tutejszym Uniwersytetem i zdecydowaliśmy się, przyjąć na praktykę kilku studentów, co nas niesamowicie cieszy. Dzieci będą miały zapewnioną jeszcze lepszą opiekę i pomoc w nauce.

więcej »
obrazek-wyrozniajacy-schola

Wrześniowe spotkanie scholi

Spotkanie formacyjne dla dzieci ze scholi odbyło się w sobotę 18 września 2021 w domu katechetycznym. Wzięło w nim udział 16 osób. Na początku grupa modliła się w kaplicy sióstr Terezjanek zawierzając Dobremu Bogu intencje swoich serc, a następnie dzieci przemieściły się do salki na warsztaty plastyczne.

więcej »
toruń - wpis

Wyjątkowa rekreacja

W niedzielne popołudnie 19 września 2021 r. nasza wspólnota w ramach rekreacji wybrała się do kina. Oglądałyśmy zapowiadany w mediach film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" w reżyserii Tadeusza Syski. Fabuła filmu koncentruje się na losach wojennych księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego.

więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Beatyfikacja-Msza św.

Nowi Błogosławieni

"Niech nowi Błogosławieni będą potężnymi orędownikami dla tego zasłużonego Narodu, niech będą światłem dla władz państwowych i samorządowych oraz niech wspomagają Kościół w Polsce w ciągłej wierności Ewangelii Chrystusa" – powiedział kard. Marcello Semeraro.

więcej »
11_tydzien_wychowania_2021

XI Tydzień Wychowania

W dniach od 12 do 18 września 2021 roku, przeżywaliśmy XI Tydzień Wychowania w Polsce. Jest to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. Biskupi z tej okazji wystosowali specjalne listy pasterskie.

więcej »
Beatyfikacja

Duchowe przesłanie

W tym roku 12 września przeżywamy bardzo ważne wydarzenie dla Kościoła w Polsce, a nawet można powiedzieć w Europie i świecie. Papież wyniesie na ołtarze kard. Stefana Wyszyńskiego i Elżbietę Różę Czacką. Kardynał Wyszyński nazywany Prymasem Tysiąclecia wywarł wpływ nie tylko na losy Kościoła w Polsce i naszego Narodu, ale pośrednio również na losy Europy.

więcej »
wspomnienia błogosławionych

Daty wspomnień

Podczas konferencji prasowej przed beatyfikacją Róży Marii Czackiej i prymasa Stefana Wyszyńskiego kard. Kazimierz Nycz poinformował o ustanowieniu dni wspomnień obojga tych zasłużonych dla Kościoła osób. Jednocześnie przypomniano, że upamiętnienie zakłada "dobrowolność lokalną" - o tym czy będzie obchodzone, będą decydować biskupi.

więcej »
Inwestuj w młodych

Inwestycja w młodych

Kilka lat temu ktoś wyliczył, że wychowanie trójki dzieci kosztuje tyle, co wybudowanie domu. Jeśli ktoś ma trójkę dzieci, doprowadzenie ich z sukcesem do dorosłości teoretycznie pozbawia go jednej nieruchomości. A mimo to rodzice bez zastanowienia dzielą się zyskiem, jaki wypracowują, ze swoimi dziećmi.

więcej »
Nowy rok szkolny

Słowo na nowy rok szkolny

„Niech połączy nas wzajemna życzliwość, zaufanie i solidna pracaˮ – napisał bp Wojciech Osial w słowie z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego. W imieniu Komisji życzył uczniom, nauczycielom i wychowawcom, by Chrystus „Nauczyciel nauczycieli”, obdarzał wszystkich potrzebnymi łaskami.

więcej »
Stefania Łącka

Anioł z Auschwitz

W Tarnowie otworzono proces beatyfikacyjny Stefanii Łąckiej. Więźniarka Auschwitz narażała swoje życie dla innych, była także gotowa oddać życie za współwięźniarkę. Zmarła w opinii świętości 7 listopada 1946 r., w wieku 33 lat. Nazywana jest „Aniołem z Auschwitz”.

więcej »
Dzień Środków Społecznego Przekazu

Środki Społecznego Przekazu

19 września 2021 r. obchodziliśmy w Polsce 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu pod hasłem są słowa: „«Chodź i zobacz». Jest to inicjatywa podjęta przez Kościół Rzymskokatolicki, a zaproponowana przez Sobór Watykański II.

więcej »
Katechiści

Papież do katechetów

Dnia 17 września br. w watykańskim Pałacu Apostolskim Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji uczestników spotkania promowanego przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji na temat "Katecheza i katecheci dla nowej ewangelizacji".

więcej »
Dzień Uchodźcy

Dzień Migranta i Uchodźcy

Na Światowy Dzień Migranta i Uchodźczy, papież Franciszek napisał specjalne Orędzie, w którym podkreśla znaczenie miłości ewangelicznej do ludzi z całego świata. Tylko miłość, napisał papież Franciszek, pomaga przekraczać granice geografii i przestrzeni ludzkich serc.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux,
a także innych mistrzów życia duchowego, które mogą być inspiracją
w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

TEREZJAŃSKA FORMACJA

Nowenna-Zapowiedź

Z Teresą w moją codzienność

Ważne wydarzenia w naszym życiu wymagają specjalnego przygotowania, zatrzymania się, refleksji, czy przysłowiowej pustyni. Takim wydarzeniem jest liturgiczne wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która jest nauczycielką małej drogi oraz świętą znaną na całym świecie.

więcej »
obrazek wyróżniający

Kult św. Teresy w diecezji łuckiej

Sługa Boży biskup Adolf Piotr Szelążek był przekonany, że w dobie szeroko posuniętej laicyzacji oraz walki z religią, św. Teresa zwycięży w walce duchowej o sprawiedliwość i właściwe poszanowanie praw Chrystusowych. Ksiądz Biskup wierzył, że za wstawiennictwem Małej Świętej ludzie powrócą do Boga.

więcej »

WARTO PRZECZYTAĆ

W drodze do Zamku Bierzgłowskiego
Dk. Waldemar Rozynkowski

W drodze do Bierzgłowa

Prawdopodobnie dnia 10 sierpnia 1946 roku biskup Szelążek opuścił gościnne progi domu biskupa Kaczmarka. Udał się w drogę do położonej niedaleko Torunia miejscowości Zamek Bierzgłowski, która pod względem diecezjalnym znajdowała się w granicach diecezji chełmińskiej.

Przeczytaj »
Rocznica profesji Teresy-131
s. Dawida Prusińska CST

Rocznica profesji św. Teresy

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny 8 września 1890 Teresa złożyła profesję. Napisała wówczas: "Maleńka Najświętsza Dziewica ofiarowała swój mały kwiatek małemu Jezusowi". W dzień profesji oddała się bez reszty Jezusowi jako całopalna ofiara.

Przeczytaj »
Biskup podczas wizyty duszpasterskiej
Emilia Pałysa

Recepta na szczęście

Czy biskup Szelążek był szczęśliwy? Wszystkie jego zapiski oraz biografia potwierdzają, że cieszył się z takiego życia, był szczęśliwy że może pomagać. Nawet gdy został aresztowany, powiedział: „Teraz rozumiem, dlaczego przypadła mi w udziale Diecezja Łucka, abym mógł cierpieć dla Chrystusa”.

Przeczytaj »
Biskup Jarecki
Bp Piotr Jarecki

Społeczna krucjata miłości

Misja Kościoła nie może być równoległa do misji świata, ale powinna przenikać rzeczywistość tego świata. I kardynał Wyszyński właśnie o tym dziś nam przypomina – mówi w wywiadzie dla KAI bp Jarecki, znawca katolickiej nauki społecznej. Rozmowa jest próbą odczytania aktualności społecznego nauczania kard. Wyszyńskiego.

Przeczytaj »
Matka Czacka
Marta Łysek

Trzy dary od matki Czackiej

Hrabianka, tercjarka, niewidoma. Róża Czacka, od teraz – błogosławiona. Co jest w niej takiego, że została darem dla polskiego Kościoła w 2021 roku, choć urodziła się 145 lat temu? Dziewiętnastowieczna hrabianka z dobrego rodu, która w wieku 22 lat straciła wzrok. Jej beatyfikacja przynosi nam dary, które pomogą nam lepiej żyć.

Przeczytaj »
Kierunek-Rodzina-Po prostu bądź
Anna Maria Patejuk

Po prostu bądź!

Czasami zdaje nam się, że powiedzenie komuś bliskiemu, że go kochamy jest odpowiedzią na wszystko i wytłumaczeniem naszego postępowania wobec drugiej osoby. Jak gniewamy się na współmałżonka czy karcimy dzieci to uznajemy, że robimy to z troski i dla ich dobra. Nie zauważamy, że nasze uczynki, zachowania, ton głosu wcale o tym nie świadczą.

Przeczytaj »

WARTO POSŁUCHAĆ

Zobacza Posłuchaj Założyciel

Sylwetka duchowa biskupa Szelążka

Nowy podcast na temat duchowej sylwetki Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka opracowanych na podstawie książki siostry Beniaminy Karwowskiej CST "Ks. Bp Adolf Piotr Szelążek. Wierny świadek Chrystusa".

Posłuchaj »
5

Skarby Kościoła

Podcast o św. Teresie od Dzieciątka Jezus, którego autorem jest ksiądz Przemysław Krakowczyk SAC oraz Jakub Rutkowski. Przypomina słuchaczom postać i życiorys świętej Karmelitanki z Lisieux. Projekt został zrealizowany przez Fundację Misericordia.

Posłuchaj »
Zobacza Posłuchaj

Czas to miłość

Piosenka powstała z tekstów i fragmentów wypowiedzi Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Opracowana i zaśpiewana przez Gabrielę Gąsior, która jest znaną wokalistką, autorką różnorodnych tekstów i muzyki oraz instruktorem gospel i nauczycielem śpiewu.

Posłuchaj »

TEREZJAŃSKIE TAJEMNICE WIARY

Terezjańskie tajemnice wiary to cykl wypowiedzi sióstr Terezjanek
o swoich predykatach, które otrzymały podczas składanych ślubów wieczystych.
siostra Daniela
s. Daniela Pruszyńska CST

Służyć Bogu i ludziom

Od początku, gdy w moim sercu rodziło się powołanie, pragnieniem moim było służyć Bogu i ludziom. Moją miłość do Boga pragnęłam realizować służąc bliźnim, zwłaszcza tym najuboższym, cierpiącym. Św. Teresa od Dzieciątka Jezus mówiła, że: "wszak po to przyszłam do Karmelu: przyszłam ratować dusze a przede wszystkim modlić się za kapłanów”

Przeczytaj »
siostra Paulina
s. Paulina Klejny CST

Obietnica małego dziecka

Tajemnica Jezusa cierpiącego towarzyszyła mi od dzieciństwa. W moim pokoju wisiał obraz przedstawiający umęczone Oblicze Jezusa w koronie cierniowej na głowie. Jezus miał przymknięte powieki spod których wypływała „ogromna” łza. Codziennie zadawałam Jezusowi te same pytania: Dlaczego płaczesz? Czy nie ma nikogo kto by Cię pocieszył?

Przeczytaj »

TEREZJAŃSKA KATECHEZA

Zobacza Posłuchaj
s. Bogumiła Ptasińska CST

Dziecięca nowenna do św. Teresy

Interaktywna nowenna do św. Teresy od Dzieciątka Jezus przygotowana specjalnie dla najmłodszych. Pozwala lepiej poznać postać św. Teresy z Lisieux oraz Jej małą drogę. Przede wszystkim jednak uczy modlitwy. Może być wykorzystana zarówno przez katechetów, jak i rodziców.
Zobacz »
historia
s. Krystyna Nowakowska CST

Jaka to historia?

Interaktywna zabawa „Jaka to historia?” zawiera 17 zagadek dotyczących historii biblijnych. Obrazki odsłaniają się po najechaniu kursorem lub za pomocą dotyku na tablicy interaktywnej. Pomoc dydaktyczna przeznaczona dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej.

Zobacz »

TEREZJAŃSKIE Q&A

s. Bogumiła Ptasińska CST jest autorem krótkich, animowanych filmów będących odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania przez dzieci, dotyczące św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka oraz sióstr Terezjanek. Filmy można wykorzystać na katechezie lub spotkaniach formacyjnych. Przeznaczone są dla najmłodszych, ale skorzystać z nich może każdy, nawet dorośli.
dziecko

Czy Tereska była grzecznym dzieckiem?

Każdy może być świętym! Bóg nie zraża się naszymi wadami, czy słabościami. Mocą swojej łaski potrafi przemienić każdego grzesznika w wielkiego świętego.

Zobacz odpowiedź »
uczennica

Czy św. Teresa lubiła się uczyć?

Istnieją różne sposoby zdobywania informacji o otaczającym nas świecie. W dzieciństwie większość z nas poszerzała swoją wiedzę przez edukację w szkole.

Zobacz odpowiedź »
WYPOCZYNEK

Jak Teresa wypoczywała podczas wakacji?

Każdy człowiek potrzebuje chwili wytchnienia i odpoczynku. Święta Teresa od Dzieciątka Jezus lubiła wakacje, które zawsze spędzała w towarzystwie najbliższych.

Zobacz odpowiedź »

Z KUCHNI SIOSTRY GORETTI

s. Goretti Rogowska CST od ponad dwudziestu lat przebywa we Włoszech i zarządza kuchnią w Domu Generalnym ojców Salwatorianów w Rzymie. Kuchni włoskiej siostra Goretti nauczyła się z biegiem czasu, korzystając z książek, pobierając naukę u mistrza Lorenzo (emerytowanego szefa kuchni w renomowanym rzymskim hotelu), a także pytając i słuchając porad. Dziś dzieli się z nami sekretami ze swojej kuchni.

Tartine z łososiem

Przystawka-z-lososiem-450x300
Zobacz przepis »

Tartine ziołowe

Tartine-ziolowe-450x300
Zobacz przepis »
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania bloga kulinarnego siostry Goretti Rogowskiej CST, w którym znajdziecie wiele przypisów kulinarnych zaczerpniętych z włoskiej kuchni. Prezentowane na blogu przepisy pochodzą z książki siostry Goretti pt. "Włoskie smaki na polskim stole" i wszystkie mogą być bez trudu wykorzystane w warunkach polskich.

Subskrybuj nasz biuletyn!

koperta - poprzednia
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook twitter youtube instagram website email 
Email Marketing Powered by MailPoet