CZAS PRÓBY

s.Brygida-na-modlitwie
Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
poniedziałek
28 lutego 2022
info@terezjanki.org

GRATIA ET PAX CHRISTI!

Drodzy Przyjaciele,
wybuch wojny na Ukrainie wstrząsnął całym światem i pokazał nam wszystkim, jak delikatny i ulotny może być pokój na świecie. Wobec trudnych i nieprzewidywalnych wydarzeń powinniśmy przyjąć postawę modlitwy i zawierzenia. W tym wyjątkowym czasie próby, jesteśmy wezwani, by dawać świadectwo wiary, nadziei, a przede wszystkim miłości do drugiego człowieka, który potrzebuje naszej pomocy.
W naszym najnowszym biuletynie znajdziecie informacje na temat sytuacji sióstr Terezjanek pracujących na Ukrainie, które przygotowała siostra Dawida Prusińska CST przy współpracy z siostrami z Łucka i Berdyczowa.
W biuletynie umieszczona jest również relacja z obchodów 72. rocznicy śmierci Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka oraz opis jubileuszowych uroczystości 50-lecia ślubów zakonnych siostry Aleksandry Harmuszkiewicz i Serafiny Jankowskiej CST.
Warto przeczytać artykuł przygotowany przez siostrę Joannę Olszewską CST na temat najnowszych wydarzeń w Oruro, a także relacje z prowadzonych przez zgromadzenie działań w ramach Terezjańskiego Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży.
Polecamy gorąco najnowsze filmy na temat zakonnego powołania, podcasty, felietony, kulinarne przepisy siostry Goretti Rogowskiej CST oraz terezjańskie perełki.

Zapraszam do lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

POMOC FINANSOWA

Wsparcie na Ukrainę

Wsparcie na Ukrainę

W obliczu toczącej się wojny na Ukrainie, siostry Terezjanki posługujące w Łucku i Berdyczowie przychodzą z pomocą swoim braciom i siostrom cierpiącym i potrzebującym w wyniku rosyjskiej agresji. Ich domy stają się tymczasowym mieszkaniem dla wielu osób, a one same dzielą z nimi ich ból, cierpienie i niepewność.

więcej »

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

Pogotowie Opoka

Nowa strona naszej placówki

Prace nad ujednolicaniem stron terezjańskich trwają. Dziś mamy przyjemność zaprezentować Wam nową odsłonę Pogotowia Opiekuńczego "Opoka" w Wasilkowie. Pogotowie jest całodobową placówką opiekuńczo – wychowawczą. Przeznaczona jest dla dzieci, które pochodzą z rodzin wychowawczo niewydolnych i znajdują się w sytuacji kryzysowej.

więcej »
Czas dawania świadectw

Czas dawania świadectwa

Wczesnym rankiem 24 lutego 2022 r. rosyjskie wojska wkroczyły na terytorium Ukrainy ze wszystkich stron, również z terytorium Białorusi. W czwartkowy poranek strzały było słychać praktycznie w całej Ukrainie. Informacja wstrząsnęła całym światem. Łuck i Berdyczów, tam gdzie posługują nasze siostry jest w miarę spokojny, słychać jedynie syreny alarmowe.

więcej »
obrazek wyróżniający -6 II 2022

72. rocznica śmierci Założyciela

W niedzielę 6 lutego 2022 roku w kościele św. Jakuba w Toruniu w o godz. 11.30 celebrowana była uroczysta msza święta z okazji 72. rocznicy śmierci Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka. Na Eucharystii zgromadzeni byli wierni parafii św. Jakuba oraz liczna delegacja sióstr Terezjanek na czele z Przełożoną Generalną siostrą Lucyną Lubińską CST.

więcej »
Ostróda - jubileusz 6.II.2022

Rocznica śmierci bp Szelążka

Każdego roku, w rocznicę śmierci biskupa Adolfa Piotra Szelążka (9 lutego 1950) siostry ze wszystkich wspólnot gromadzą się przy grobie swego Założyciela w Toruniu. Zazwyczaj rocznicowa Msza św. odprawiana jest w niedzielę, w okolicy daty śmierci biskupa, aby wspólnie z parafianami kościoła św. Jakuba modlić się o łaskę beatyfikacji Sługi Bożego.

więcej »
Jubileusz 50.lecia sióstr Serafiny i Aleksandry

Jubileusz ślubów zakonnych

Uwieńczeniem dni skupienia i wyciszenia był Jubileusz 50-lecia ślubów zakonnych dwóch sióstr: s. Aleksandry Harmuszkiewicz i s. Serafiny Jankowskiej, obchodzony uroczyście. Otoczone modlitwą i siostrzaną życzliwością.

więcej »
Wizytacja-generalna-1536x864

Wizytacja generalna

W dniach 16-20 lutego br. gościłyśmy w naszym domu s. Lucynę Lubińską przełożoną generalną naszego Zgromadzenia, która przyjechała do naszej wspólnoty w ramach przeprowadzanej wizytacji Zgromadzenia.

więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

25.Dzień Życia Konsekrowanego

Dzień Życia Konsekrowanego

2 lutego Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. W ten sposób cały lud Boży przeżywa na nowo to, co wydarzyło się w świątyni Jerozolimskiej - Maryja wraz z Józefem ofiarowała Dzieciątko Jezus Bogu Ojcu, a Symeon ogłosił, że nowo narodzony Syn Boży jest Światłem świata i Zbawieniem narodów. Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

więcej »
Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego

11 lutego 2022 roku po raz kolejny obchodzony był Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go Jan Paweł II dnia 13 maja 1992 r. w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia - kard. Fiorenzo Angeliniego. Wyznaczył wówczas jego datę na 11 lutego - wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.

więcej »
Patron polskich harcerzy

Patron polskich harcerzy

W diecezji toruńskiej 23 lutego obchodzone jest liturgiczne wspomnienie błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego – kapłana i męczennika, który w 2003 roku został ogłoszony patronem polskich harcerzy. Druh Wicek, jak nazywają go harcerze, jest niezwykłą postacią, którą warto poznać, a przede wszystkim naśladować.

więcej »
Papież Franciszek

Jubileusz roku 2025

Odnajdywanie Boga po kryzysie pandemii, modlitwa adoracji i kontemplacji, solidarność z ubogimi, zaangażowanie w drogę synodalną oraz ekologia integralna – to elementy papieskiego programu przygotowań do Jubileuszu Roku 2025. Franciszek zamieścił go w liście skierowanym do abp Rino Fisichelli, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji

więcej »
Kongreagacja Nauki Wiary

Reforma Kongregacji

Papież Franciszek wydał list apostolski w formie „Motu proprio” Fidem servare (Strzec wiary), którym modyfikuje wewnętrzną strukturę działania Kongregacji Nauki Wiary. Odtąd w jej ramach będą istniały dwie niezależne sekcje – doktrynalna i dyscyplinarna.

więcej »
Przewodniczący KEP

Modlitwa w intencji pokoju

O modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie zaapelował abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się do księży z całej Polski z prośbą o poprowadzenie modlitwy w tej intencji i odśpiewanie suplikacji podczas Mszy Świętych.

więcej »
Arbp Gądecki

List do biskupów

Połączmy duchowy wysiłek wyznawców Chrystusa różnych wyznań w Rosji, na Ukrainie i w Polsce, aby zażegnać widmo kolejnej wojny w naszym regionie – zaapelował abp Stanisław Gądecki w liście do biskupów prawosławnych i katolickich Rosji i Ukrainy.

więcej »
Pokój na świecie

Dzień Postu i modlitwy o pokój

Zachęcam wszystkich, aby najbliższa środa drugiego marca, Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju. Zachęcam szczególnie osoby wierzące, aby tego dnia intensywnie poświęciły się modlitwie i postowi – zaapelował papież Franciszek.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux,
a także innych mistrzów życia duchowego, które mogą być inspiracją
w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

TEREZJANKI Z MISJĄ

obrazek wyróżniający

Gwar i radość w Centrum Pastoralnym

Z pierwszymi dniami lutego z nowymi siłami powróciłyśmy do pracy w Centrum Pastoralnym. Zrobiło się ponownie gwarnie i radośnie. Postanowiłyśmy, mimo wciąż trwającej pandemii, pomału wracać do normalności. W tym roku przyjęłyśmy do Centrum około 60-cioro dzieci. Zmniejszyłyśmy liczbę podopiecznych do najbardziej potrzebujących i znajdujących się w sytuacji bardzo trudnej.

więcej »

TEREZJAŃSKIE DUSZPASTERSTWO

DOF Podkowa Leśna (4)

Dzień Otwartej Furty

Dzień Otwartej Furty był osadzony w rytmie codziennym naszej wspólnoty. Młodzi wzięli z nami udział w modlitwie brewiarzowej w południe i w nieszporach. Po strawie dla ducha czekała na nas kolacja. Nasyceni wszelkimi dobrami podsumowaliśmy dzień, dzieląc się owocami tego czasu. Każdy ruszył w drogę powrotną, w swoje strony.

więcej »
Modlitwa dzieci za Ukrainę (6)

Wydawać dobre owoce

W sobotę 26 lutego br., w Podkowie Leśnej odbyło się spotkanie dzieci należących do Misji św. Teresy od Dzieciątka Jezus i scholi. W tym dniu dzieci modliły się za Ukrainę. Treść odczytanej Ewangelii z niedzieli: o niewidomym, który potrzebuje przewodnika, o uczniu, który nie przewyższa nauczyciela, zachęciła wszystkich do czynienia dobrych uczynków.

więcej »
Warsztaty-pizzy-Ostróda

Dla ducha i dla ciała

W sobotę 19 lutego br. w domu zakonnym w Ostródzie odbyło się kolejne spotkanie formacyjne scholi parafialnej. Spotkanie połączone było z warsztatem kulinarnym, na którym dziewczęta uczyły się robić włoską pizzę. W tajniki włoskiej kuchni wprowadziła siostra Aleksandra Harmuszkiewicz.

więcej »
schola - Toruń

Kreatywne spotkanie scholi

Nasza schola nie tylko śpiewa w kościele podczas Eucharystii, ale jest prawdziwą terezjańską wspólnotą osób, które razem kroczą małą drogą do nieba. Wspólna modlitwa oraz twórcze zajęcia umacniają i jednoczą naszą grupę. Pomiędzy uczestnikami spotkań wytwarzają się więzi przyjaźni i życzliwości.

więcej »

WARTO PRZECZYTAĆ

Kuria Biskupia Łucka w Zamku Bierzgłowskim
Dk. Waldemar Rozynkowski

Kuria Biskupia w Bierzgłowie

Od momentu przybycia biskupa łuckiego do Zamku Bierzgłowskiego miejsce, które wcześniej kojarzone było głównie z domem rekolekcyjnym oraz domem wypoczynkowym dla księży, nabrało innego charakteru. Przede wszystkim stało się siedzibą nieformalnej łuckiej kurii diecezjalnej.

Przeczytaj »
Objawienie Jezusa w Kanie Galilejskiej
ks. Ludwik Nowakowski

Objawienie Jezusa w Kanie

Pierwszy znak uczyniony przez Chrystusa w Kanie Galilejskiej duchowo wiąże się z Uroczystością Objawienia Pańskiego i Świętem Chrztu Pana Jezusa w Jordanie. Wydarzenia z początku Jego ziemskiego życia i publicznej działalności objawiają kim jest Jezus.

Przeczytaj »
Kierunek-Rodzina-Bądź wdzięczny!
Anna Maria Patejuk

Bądź wdzięczny!

Nowy rok to dla większość z nas czas pewnych rozliczeń z naszego życia przez ostatni rok. Rozmyślamy nad tym co było dobre, a co niekoniecznie. Co udało się nam zrealizować, zmienić, wdrożyć w swoją codzienność. Z kim w danym roku byliśmy blisko, a z kim nasza relacja się po prostu zerwała, a może którą relację zaniedbaliśmy.

Przeczytaj »
obrazek wyróżniający - m. Bernarda
s. Klemensa Czerwińska CST

Uratowane powołanie

W nowicjacie zrodziły się trudności w moim powołaniu i postanowiłam odejść. Wkrótce przyszła do mnie Matka Bernarda na rozmowę odnośnie mojego postanowienia. Kiedy wyjawiłam jej swoje wątpliwości, które mnie dręczyły, powiedziała mi ze spokojem: Niech siostra najpierw odprawi nowennę do Najświętszego Serca Pana Jezusa, prosząc o światło.

Przeczytaj »

TEREZJAŃSKIE TAJEMNICE WIARY

Terezjańskie tajemnice wiary to cykl wypowiedzi sióstr Terezjanek
o swoich predykatach, które otrzymały podczas składanych ślubów wieczystych.
matka Lucyna
s. Lucyna Lubińska CST

Oblubienica Wiecznego Króla

Królowanie Chrystusa, w moim odczuciu, wyraża się przez potęgę Jego miłosiernej miłości. Chrystus jako Król i Pan czasu i wieczności, nieustannie pragnie obdarzać miłością mnie – biedną istotę … Więcej! On pragnie mojej miłości. Jako oblubienica Chrystusa Wiecznego Króla noszę obrączkę – znak zaślubin i wierności.

Przeczytaj »
siostra Goretti
s. Goretti Rogowska CST

Miłość miłosierna w praktyce

Predykat od Matki Bożej Miłosierdzia wiążę z tajemnicą i osobą Matki Bożej Miłosierdzia, która jest nadzieją dla mnie, Zgromadzenia i świata. Miłość Miłosierną rozumiem jako uobecnienie Boga pełnego miłości, przebaczenia i pomocnej dłoni, a dzieje się to przez moją modlitwę, słowo i pracę w kuchni.

Przeczytaj »

WARTO ZOBACZYĆ

s. Modesta

Wdzięczność niejedno ma imię

Siostra Modesta Ostrowska CST jest najstarszą siostrą w Zgromadzeniu Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Ma 92 lata. Pełna ducha apostolskiego i energii opowiada o swojej drodze rozeznania powołania do zgromadzenia.

Zobacz »
Nikodema 1200x1200

Zostałam ofiarowana Bogu

Siostra Nikodema Czerniecka CST w Zgromadzeniu jest katechetką oraz odpowiada za Duszpasterstwo Młodzieży i Powołań. Troszczy się o powołania do życia konsekrowanego służąc swoim doświadczeniem w sprawach rozeznania Bożego głosu w sercu.

Zobacz »

WARTO POSŁUCHAĆ

Zobacza Posłuchaj Założyciel

Ufność i zawierzenie Opatrzności

Kolejny rozdział prezentowanych podcastów duchowej sylwetki biskupa Adolfa Piotra Szelążka, autorstwa s. dr Beniaminy Karwowskiej CST, ukazuje nam postawę ufność i zawierzenia Opatrzności biskupa.

Posłuchaj »
ks.-Maciej-Jaszczołt

Komentarze biblijne

Zapraszamy do wysłuchania komentarzy biblijnych, których autorem jest ks. Maciej Jaszczołt. Na naszej stronie internetowej publikujemy komentarze ks. Macieja do każdej niedzieli roku liturgicznego, by pomogły nam lepiej zrozumieć Słowo Boże.

Posłuchaj »

Z KUCHNI SIOSTRY GORETTI

s. Goretti Rogowska CST od ponad dwudziestu lat przebywa we Włoszech i zarządza kuchnią w Domu Generalnym ojców Salwatorianów w Rzymie. Kuchni włoskiej siostra Goretti nauczyła się z biegiem czasu, korzystając z książek, pobierając naukę u mistrza Lorenzo (emerytowanego szefa kuchni w renomowanym rzymskim hotelu), a także pytając i słuchając porad. Dziś dzieli się z nami sekretami ze swojej kuchni.

Makaron z pomidorkami i sosem

przepis 1
Zobacz przepis »

Pasta z kiełbasą

przepis 2
Zobacz przepis »

Spagetti alla punttanesca

przepis 3
Zobacz przepis »

Makaron z oliwkami

przepis 4
Zobacz przepis »
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania bloga kulinarnego siostry Goretti Rogowskiej CST, w którym znajdziecie wiele przypisów kulinarnych zaczerpniętych z włoskiej kuchni. Prezentowane na blogu przepisy pochodzą z książki siostry Goretti pt. "Włoskie smaki na polskim stole" i wszystkie mogą być bez trudu wykorzystane w warunkach polskich.

Subskrybuj nasz biuletyn!

koperta - poprzednia
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook twitter youtube instagram website email 
Email Marketing Powered by MailPoet