NIEZWYKŁA TEREZJANKA

obrazek wyróżniający - biuletyn
Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
piątek
18 lutego 2022
info@terezjanki.org

GRATIA ET PAX CHRISTI!

Drodzy Przyjaciele,
w naszej terezjańskiej rodzinie 29 stycznia 2022 roku obchodziłyśmy 55. rocznicę śmierci matki Bernardy Nakonowskiej CST, która w 1947 roku podczas II Kapituły Generalnej została wybrana na Przełożoną Generalną.
W czasie pełnionego przez matkę Bernardę urzędu dokonała się duchowa i liczebna odnowa Zgromadzenia. Matka Bernarda z wielką troską zadbała o duchową formację sióstr, zjednoczyła wspólnoty i żarliwie zachęcała do naśladowania św. Teresy z Lisieux.
Wiele sióstr do dnia dzisiejszego modli się w różnych intencjach przez wstawiennictwo matki Bernardy, a jej nauka i duchowe wskazówki są nadal aktualne.
Na naszej stronie internetowej udostępniłyśmy archiwalne materiały dotyczące matki Bernardy Nakonowskiej. Rys biograficzny opracowany przez s. Bernardę Karasińską CST oraz wspomnienia sióstr osobiście znających matkę Bernardę Nakonowską.
Mamy nadzieję, że popularyzacja postaci tej niezwykłej Terezjanki, ukaże nadzwyczajne bogactwo jej osobowości i pobożności oraz zachęci do życia w duchowej gorliwości.

Zapraszam do lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

BIOGRAFIA MATKI BERNARDY

m. Bernarda

Dzieciństwo i młodość

O dzieciństwie i młodości matki Bernardy wiemy niewiele i to głównie dzięki spisanemu świadectwu jej młodszej siostry Heleny. Helena i Karol byli rodzeństwem z drugiego małżeństwa pana Franciszka Nakonowskiego. Genowefa jednak całym sercem kochała i szanowała zarówno swą drugą matkę, jak i młodsze rodzeństwo.

Przeczytaj »

Rozeznanie powołania

Droga, którą Jezus prowadził m. Bernardę do siebie nie była łatwa i prosta. Gdy Genowefa podjęła decyzję o wstąpieniu do zakonu (miały to być prawdopodobnie Siostry Magdalenki w Krakowie) i wyjechała z domu, została w drodze okradziona ze wszystkich pieniędzy. W wyniku tego przykrego doświadczenia musiała zmienić plany i podjęć pracę.

Przeczytaj »

Życie zakonne

Siostra Bernarda zawsze chętnie podejmowała wszystkie zlecone jej prace od tych najprostszych w kuchni, domu i ogrodzie, aż po organizowanie pracy na nowych placówkach. Dzięki zaletom jej serca i umysłu połączonym z wybitnym zmysłem organizacyjnym wielokrotnie pełniła funkcje Przełożonej domu.

Przeczytaj »

Służebna posługa

Matka Bernarda głęboko wierzyła, że tam gdzie zawodzą ludzie, Bóg zawieść nie może i na pewno przyjdzie z pomocą. Dlatego była człowiekiem pełnym wewnętrznego pokoju i otwarcia na sprawy innych, nieustannie zabiegającym o prawdziwą jedność i zgodę w powierzonych sobie wspólnotach.

Przeczytaj »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux,
a także innych mistrzów życia duchowego, które mogą być inspiracją
w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

WSPOMNIENIA O MATCE BERNARDZIE

m. Bernarda - uzdrowienie_biuletyn
s. Klemensa Czerwińska CST

Cudowne uzdrowienie

Matka Bernarda zasnęła w czasie modlitwy. Miała wówczas sen. Stanęły przy jej łóżku dwie zakonnice, jedną z nich była św. Teresa z Lisieux i powiedziała do Matki Bernardy: “Wstań i chodź!” Nie mogę wstać i chodzić, bo mam przykurczoną nogę, odpowiedziała Matka Bernarda. Święta Teresa powtórzyła jeszcze dwa razy polecenie i z uśmiechem odeszła.

Przeczytaj »
wzór do świętości
s. Bronisława Ziuzia CST

Wzór w dążeniu do świętości

W ciągu pobytu Matki Bernardy w Stawiskach uczyłam się od niej cichości, pokory, pracowitości, umartwienia i ducha modlitwy - w czym Matka Bernarda zawsze przewodniczyła i była wzorem. Umiała każdego zrozumieć, pocieszyć, wspomóc, podtrzymać na duchu, pouczać delikatnie i zachęcić do wytrwałej miłości Pana Jezusa. Zawsze dawała przykład własnym życiem.

Przeczytaj »
m. Bernarda - bądź dobrą
s. Albina Wysocka CST

Bądź dobrą zakonnicą!

Wielką dobroć i ustawiczną gotowość do dialogu z siostrami Matka Bernarda potrafiła godzić ze stanowczością i nazywaniem spraw po imieniu. Żadne poważne uchybienie nie uszło uwagi Matki Bernardy. Z wielką delikatnością pytała, wyjaśniała, prostowała, udzielała nagan i pokut. Wszystko to było opromienione ciepłem, serdecznością i miłością.

Przeczytaj »
m. Bernarda - prawdziwa miłość
s. Gerarda Czachor CST

Prawdziwa miłość

Od pierwszego spotkania cała postawa Matki zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Matka Bernarda była pełna powagi, ale nie przytłaczającej, lecz promiennej, majestatycznej, a przy tym bardzo naturalnej. W Matce Bernardzie nie było pozy, lecz wielka prostota. Twarz Matki promieniała dobrocią i szczęściem, chociaż czasem odbijało się na niej cierpienie.

Przeczytaj »
m. Bernarda - wierność
s. Kinga Całka CST

On ma wzrastać

Matka Bernarda była człowiekiem, którego nie można było nie kochać i nie szanować. Słowem i przykładem podtrzymywała na duchu. Scalała i umacniała więzi między starszymi i młodszymi siostrami. To jaka była w znacznej mierze wynikało z modlitwy. Matka Bernarda często powtarzała, że modlitwa kształtuje postawę człowieka.

Przeczytaj »
m. Bernarda - troskliwa matka
s. Leonia Jończyk CST

Zawsze się uśmiechała

Matkę Bernardę pamiętam z Rychnowa. Przyjechałam tam, gdy zlikwidowano Dom Dziecka w Parczewie. Dom Główny był wtedy w Ostródzie. Matka Bernarda przyjeżdżała do Rychnowa bardzo często. Kiedy przyjeżdżała zawsze uśmiechała się do sióstr. Z pewnością miała różne troski na urzędzie, ale nie okazywała bólu, choć siostry i tak go dostrzegały.

Przeczytaj »
m. Bernarda_ wspomnienie
s. Sabina Gumkowska CST

Po prostu matka

Wyobrażałam sobie Przełożoną Generalną, jako niezwykłą osobę – pełną powagi i majestatu. Z całego zachowania Matki i jej postawy wyczułam, że jest matka w ścisłym tego słowa znaczeniu. Mówiły o tym jej oczy pełne macierzyńskiego spojrzenia, jej uśmiech życzliwy i cała jej postawa. Co więcej, o prawdziwym macierzyństwie mówiło jej serce pełne dobroci.

Przeczytaj »
m. Bernarda_ rany Jezusa
s. Bogusława Sawicka CST

Matka od Ran Pana Jezusa

Matce Bernardzie zależało bardzo na dobru zgromadzenia i poszczególnej siostry. Często widziałam Matkę, jak długimi godzinami trwała na modlitwie, a także leżącą krzyżem. Kiedy byłyśmy w nowicjacie Matka Bernarda każdą z nas polecała Panu Jezusowi umieszczając nas w Ranach Pana Jezusa. Ja byłam w Ranie Ramienia Pana Jezusa dźwigającego krzyż.

Przeczytaj »

Subskrybuj nasz biuletyn!

koperta - poprzednia
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook twitter youtube instagram website email 
Email Marketing Powered by MailPoet