KOLĘDOWANIE I ZIMOWY WYPOCZYNEK

biuletyn - styczeń 2022
Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
niedziela
30 stycznia 2022
info@terezjanki.org

GRATIA ET PAX CHRISTI!

Drodzy Przyjaciele,
zapraszamy serdecznie do lektury naszego terezjańskiego biuletynu. Znajdziecie w nim informacje na temat spotkań kolędowych w naszych wspólnotach oraz informacje o nowych inicjatywach na naszej stronie internetowej: kalendarzu wydarzeń oraz biskupiej "skarbonce".
Poza tym w biuletynie umieszczone zostały ciekawe artykuły dotyczące życia Kościoła. Szczególnie polecamy tekst s. Danieli Pruszyńskiej CST na temat Światowego Dnia Chorych na Trąd.
W bieżącym biuletynie znajdziecie również teksty formacyjne, czyli komentarze do listów św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz nowe wypowiedzi sióstr Terezjanek na temat swoich zakonnych predykatów.
Na pewno warto zobaczyć filmy, w których s. Agnieszka Jaworska i Bonifacja Śliżewska CST opowiadają o swojej drodze rozeznawania powołania do życia zakonnego.
Osobom, które rozpoczynają ferie zimowe życzymy miłego wypoczynku. Tym, którzy wypoczęci wracają w najbliższych dniach do szkoły i pracy, życzymy wytrwałości i zapału.

Pozdrawiam i zapraszam do lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

Wesprzyj dzieło-czarny

Biskupia "skarbonka"

W ramach działań związanych z procesem beatyfikacyjnym podejmowane są różne inicjatywy generujące mniejsze i większe koszty: spotkania, publikacje, ofiarowane Msze Święte, tłumaczenia, opracowania dokumentów itp. Dlatego z początkiem roku została uruchomiona internetowa możliwość płatności, pozwalająca na bezpośrednie dokonanie wpłat w celu wsparcia prac procesowych.

więcej »
Kalendarz wydarzeń

Kalendarz wydarzeń

Uruchomiona w maju 2021 roku nowa strona Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus zyskuje wielu sympatyków. Cieszymy się, że możemy dla Was tworzyć tę przestrzeń i dzielić się budującymi treściami. Jest nam niezmiernie miło, że terezjańska duchowość jest Wam bliska, a wydarzenia z życia naszych wspólnot Was interesują. Takie zainteresowanie mobilizuje nas do ciągłego udoskonalania naszej strony.

więcej »
1

Msza św. o rychłą beatyfikację

W niedzielę Chrztu Pańskiego 9 stycznia 2022 roku w kościele św. Jakuba w Toruniu celebrowana była Msza święta o łaskę rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka, w której uczestniczyły siostry Terezjanki: Paulina Klejny, Bogumiła Ptasińska, Ludmiła Wojtkiewicz oraz Mariola Lewica. Eucharystia rozpoczęła się o godz. 10.00. Głównym celebransem był ksiądz proboszcz Wojciech Kiedrowicz.

więcej »
Toruń - kolęda

Wizyta duszpasterska

W Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 2022 roku nasz dom zakonny odwiedzili kapłani z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu w ramach wizyty duszpasterskiej, czyli kolędy. Najpierw w kaplicy wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę Przybieżeli do Betlejem pasterze, a następnie ksiądz proboszcz Andrzej Kowalski pobłogosławił nas i nasz dom oraz poświęcił wszystkie pomieszczenia.

więcej »
Rekreacja-u-Ojcow-2022-1-1536x864

Wspólna rekreacja

Obowiązkowym punktem w programie dnia każdej wspólnoty zakonnej jest tzw. rekreacja, czyli czas, w którym zakonnicy spędzają wspólnie i poświęcają go na jakąś formę rozrywki. Na co dzień są to rozmowy na luźne tematy, wspólne wyjście do kina, na spacer, czasami wyjazd do miejsc ważnych ze względów religijnych lub gry planszowe.

więcej »
Koleda-2022-5-1536x864

Błogosławieństwo domu

Wizyty duszpasterskie to jedna z form duszpasterskich. To zwyczaj popularny w wielu Kościołach chrześcijańskich, nie tylko w Kościele katolickim. Według prawa kanonicznego, zadaniem wizyty duszpasterskiej w Kościele katolickim, jest przede wszystkim poznanie wiernych przez księży posługujących w danej parafii.

więcej »

TEREZJAŃSKIE APOSTOLSTWO

wyróżanijący

Zimowe warsztaty dla dzieci

W sobotę 15 stycznia 2022 roku w naszym domu zakonnym w Suwałkach przy ul. Artyleryjskiej miały miejsce zimowe warsztaty artystyczno – formacyjne dla dzieci. Dzięki życzliwości siostry Karoliny Śliżewskiej, część zajęć warsztatowych odbyła się w pomieszczeniach Świetlicy im. Dzieciątka Jezus.

więcej »
Lodowisko-2-1536x864

Szaleństwa na lodzie

W niedzielne popołudnie 16 stycznia br. schola parafialna pod opieką s. Dawidy Prusińskiej udała się na lodowisko miejskie w Ostródzie. I choć ferie zimowe w naszym województwie rozpoczną się za tydzień, to już można było zauważyć sporą liczbę amatorów zimowego szaleństwa, pomimo braku śniegu za oknem.

więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

św-Teresa-dziecko

Rocznica urodzin św. Teresy

Maria Franciszka Teresa Martin, przyszła święta Teresa od Dzieciątka Jezus, urodziła się 2 stycznia 1873 roku w Alencon. O narodzinach ostatniej córki rodziny Martin, Teresy, dowiadujemy się z korespondencji rodzinnej, zwłaszcza listów Zelii Martin. W korespondencji znajdujemy wiele szczegółów z pierwszych chwil życia Teresy.

więcej »
Obłóczyny Teresy Martin

Rocznica obłóczyn św. Teresy

Dzień obłóczyn Teresy Martin zaplanowano na październik 1888 r., ale ze względu na stan zdrowia Ludwika Martin (ojca Teresy) opóźniono obłóczyny o trzy miesiące, do 10 stycznia 1889 r. W tym czasie oczekiwania Teresa przeżyje pierwsze Boże Narodzenie w karmelu jako postulantka, wspominając drugą rocznicę swego "nawrócenia" - łaskę Bożego Narodzenia.

więcej »
swięto Chrztu Pańskiego

Rocznica Chrztu Pańskiego

W pierwszą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) wspominamy chrzest Chrystusa w Jordanie. W czasie swojego chrztu Jezus objawił się Izraelitom jako prawdziwy Mesjasz namaszczony Duchem Świętym. Od tego momentu rozpoczyna On swoja publiczną działalność.
więcej »
Kresy (2)

Depatrianci z Wołynia

W sobotę 15 stycznia br. w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostródzie była sprawowana uroczysta Eucharystia w intencji mieszkańców ziemi ostródzkiej pochodzących z Wileńszczyzny, Wołynia i Polesia. Spotkali się aby wspólnie modlić się o opiekę Bożą w Nowym Roku.
więcej »
Dzień Judaizmu (1)

Ogólnopolski Dzień Judaizmu

Mottem jubileuszowych obchodów 25. Dnia Judaizmu są słowa proroka Izajasza: „Moje myśli nie są myślami waszymi” (Iz 55,8). Z mediów społecznościowych dowiadujemy się, że tegoroczne obchody miały wiele ciekawych inicjatyw. Aby dobrze zrozumieć i dobrze przeżyć ten dzień warto przyjrzeć się głównym celom obchodu tego dnia.
więcej »
Apostolstwo w drodze (3)

Apostolstwo w drodze

15 stycznia 2022r. ,w trzecią sobotę miesiąca, z parafii pw. św. Aleksandra w Suwałkach wyruszyła po raz kolejny piesza pielgrzymka do parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi w Wigrach. W pątniczym zamyśleniu modliliśmy się o nowe powołania kapłańskie, zakonne, misyjne i do sakramentalnego związku małżeńskiego.

więcej »
Koledowanie-parafialne-2022-2-1536x864

Parafialne kolędowanie

W uroczystość Chrztu Pańskiego, wspaniałym akcentem dopełnienia czasu bożonarodzeniowego, było wspólne parafialne śpiewanie kolęd, zainicjowane przez proboszcza parafii o. Roberta Twardokusa. Kolędy łączą ludzi, dlatego też tak wiele osób skorzystało z zaproszenia i przybyło do kościoła, aby wspólnym śpiewem uczcić Boskie Dziecię.

więcej »
s.Teresa-Warka

Święci małżonkowie

W niedzielę Słowa Bożego, 23 stycznia 2202 r., w parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Warce siostra Teresa Kalska CST przybliżyła wiernym życie codzienne świętych Ludwika i Zelii Martin, Rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Święci małżonkowie na pierwszym miejscu w swoim życiu postawili Pana Boga. Słowo Boże wypełniało ich codzienność i kształtowało ducha.

więcej »
Niedziela Słowa Bożego

Niedziela Słowa Bożego

Kościół otrzymał wielki dar, jakim jest Słowo Boże. Niedziela Słowa Bożego została ustanowiona przez papieża Franciszka na mocy Listu apostolskiego w formie motu proprio „Aperuit illis” wydanego 30 września 2019 r. Odbywa się co roku w trzecią niedzielę okresu zwykłego.

więcej »
Gioia-del-Colle_08_siostry-w-szpitalu

Dzień Chorych na Trąd

Od kilkudziesięciu lat podejmujemy posługę w szpitalu dla chorych na trąd w Gioia del Colle we Włoszech. Dla wielu osób dotkniętych trądem, szpital Colonia Hanseniana stał się drugim domem, ponieważ przebywają tam od wczesnej młodości aż do śmierci.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux,
a także innych mistrzów życia duchowego, które mogą być inspiracją
w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

TEREZJAŃSKA FORMACJA

Cykl artykułów przedstawiający wybrane listy św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
Każdy list opatrzony jest komentarzem o charakterze formacyjnym,
który pomaga lepiej poznać duchowość świętej Karmelitanki z Lisieux.

obrazek wyróżniający - list 1889 r.

Nie traćmy czasu!

Dzięki treściom zawartym w liście poznajemy św. Teresę pogodzoną z rzeczywistością i całym sercem zwróconą ku Bogu. Przewodniczka na małej drodze uczy nas zaangażowania w sprawy Boże, przenikliwości i czujności. W nowym roku powinna towarzyszyć nam wdzięczność i otwartość na Boże dary, także te trudne. Poza tym św. Teresa od Dzieciątka Jezus zachęca nas do wytrwałej pracy duchowej oraz modlitwy za kapłanów. Zatem, jak napisała: Nie traćmy czasu!

więcej »
nie traćmy czasu

Maleńka kropla rosy

Jezus nie powołuje wszystkich dusz do życia za klauzurą. Tylko Ci, którzy otrzymali dar powołania w zakonie klauzurowym, będą tam naprawdę szczęśliwi. Jezus pragnie jednak, aby każdy z nas, w jakimś stopniu, stał się małą kroplą rosy. Zaprasza każdego człowieka do intymnej i wyjątkowej relacji ze sobą. Zaprasza do bliskości i głębokiego życia w wierze oraz miłości. Wszyscy możemy kontemplować oblicze Jezusa Chrystusa.

więcej »

TEREZJANKI Z MISJĄ

3

Wakacje w Boliwii

Styczeń to czas odpoczynku od typowej pracy w Centrum Pastoralnym, ale również czas wytężonego wysiłku, by zaplanować nowe projekty, które mogą pomóc rozwinąć naszą misję. To czas planowania, sprzątania, a szczególnie wyciągania wniosków co nie działało i jak sprawić, by mogło wreszcie zafunkcjonować.

więcej »
Wdzięczne kolędowanie (2)

Wdzięczne kolędowanie

Okres Świąt Bożego Narodzenia i początek Nowego Roku jest dobrym czasem na wspólne kolędowanie. Śpiew kolęd jest wyrazem wdzięczności Bogu za Jego narodzenie. To właśnie w tę radość styczniowego kolędowania wpisało się spotkanie z Przyjaciółmi Dzieła Misji w Oruro.

więcej »
Kolędnicy Misyjni

Światowy Dzień Misyjny Dzieci

Każdego roku na przełomie grudnia i stycznia dzieci należące do Papieskich Dzieł Misyjnych podejmują wysiłek „kolędowania” w swoich szkołach, parafiach i miejscowościach. Czynią to, by nieść pomoc swoim rówieśnikom mieszkającym w Kazachstanie, Kirgistanie, Uzbekistanie.

więcej »
Kolędnicy misyjni (3)

Radość misyjna

W niedzielę, 16 stycznia w parafii pw. św. Aleksandra w Suwałkach podczas pięciu Mszy świętych uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Suwałkach im. Aleksandry Piłsudskiej pod kierunkiem s. Teresy Kalskiej zaprezentowali program słowno - muzyczny pt. "Radość misyjna".

więcej »

WARTO PRZECZYTAĆ

Przyjaciel ks. Jan Szych(1)
Dk. Waldemar Rozynkowski

Przyjaciel ks. Jan Szych

Na uwagę zasługuje wielka przyjaźń jaka dała się zauważyć pomiędzy Biskupem i kanclerzem Szychem. Te dwie osoby kochały się jak Ojciec z Synem. Toteż bardzo boleśnie przeżył Ks. Biskup śmierć księdza Szycha. Po śmierci swego ukochanego Przyjaciela zdrowie Biskupa zaczęło coraz bardziej podupadać.

Przeczytaj »
Łódź
ks. Ludwik Nowakowski

Nowe prawo chrześcijan

Nieumiarkowana konsumpcja i zawrotne tępo życia wcześniej czy później zniszczą duchowość. Trzeba klęknąć w ubogiej stajence przy żłóbku Pana Jezusa. On wielu rzeczy nie miał, ale nie brakowało Mu miłości najbliższych. Ewangeliczne ubóstwo stanowi zabezpieczenie dla miłości.Przeczytaj »
Synod
ks. Ludwik Nowakowski

Synodalność w wymiarze parafii

W niniejszej katechezie chcemy spojrzeć na Synod szczególnie w kontekście parafii. Parafia stanowi pierwszą terytorialną strukturę Kościoła. To w niej dokonuje się pierwsze, codzienne spotkanie i współpraca świeckich i duchownych. Dlatego można powiedzieć, że od oblicza parafii zależy proces synodalny, o którym mówi Papież.

Przeczytaj »
matka Bernarda Nakonowska
s. Dawida Prusińska CST

Charyzmatyczna m. Bernarda

Ważnym wydarzeniem w życiu Zgromadzenia była II Kapituła Generalna, która odbyła się 30 grudnia 1947 r. w Ścinawce Dolnej. Na urząd przełożonej generalnej została wybrana matka Bernarda Nakonowska, która głębokim życiem wewnętrznym, gorliwością o zbawienie dusz, prostotą i dziecięcą szczerością wobec Boga, była żywym przykładem terezjańskich cnót.

Przeczytaj »

TEREZJAŃSKIE TAJEMNICE WIARY

Terezjańskie tajemnice wiary to cykl wypowiedzi sióstr Terezjanek
o swoich predykatach, które otrzymały podczas składanych ślubów wieczystych.

siostra Weronika

Kontemplacja Boskiego Oblicza

Predykat od Najświętszego Oblicza otrzymałam z racji imienia zakonnego. Jeśli Weronika, to koniecznie od Najświętszego Oblicza. Wcześniej jednak nie miałam szczególnego nabożeństwa do Najświętszego Oblicza.
Przeczytaj »
siostra Natanaela

Cała Twoja

Wezwanie do Zgromadzenia Sióstr Św. Teresy od Dzieciątka Jezus usłyszałam w roku 2005, w roku śmierci św. Jana Pawła II. To wtedy w moim sercu mocno wybrzmiewały słowa zawierzenia naszego Świętego Papieża: „Totus Tuus” - Cały Twój, Maryjo.
Przeczytaj »
siostra Teresa

Mały pomocnik Jezusa

Tajemnica Jezusa Mistrza Apostołów była mi zawsze bliska. Modliłam się nieustannie za kapłanów, prosząc, by byli podobni do Niego. Jeszcze większą gorliwość i troskę o dusze kapłanów wzbudziła we mnie św. Teresa od Dzieciątka Jezus.
Przeczytaj »

WARTO ZOBACZYĆ

Zobacza Posłuchaj - Idę małą dogą

Idę małą drogą

Siostra Agnieszka Jaworska CST opowiada o swojej drodze rozeznawania powołania do życia zakonnego. W Zgromadzeniu Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus pełni posługę katechetki. Jest cenionym nauczycielem i pedagogiem.

Zobacz »
Bonifacja3

Św. Teresa jest ze mną zawsze

Siostra Bonifacja Śliżewska CST opowiada historię swojego powołania. W Zgromadzeniu Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus pełniła posługi: katechetki, przełożonej domu, mistrzyni nowicjatu. Obecnie posługuje we wspólnocie w Berdyczowie na Ukrainie.

Zobacz »

ZAPROSZENIE

dof podkowa facebook

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

na dzień skupienia do Domu Generalnego w Podkowie Leśnej

wszystkie młode osoby, które chciałyby spotkać się

Z SIOSTRAMI TEREZJANKAMI,

poznać charyzmat ich zgromadzenia

oraz dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat małej drogi,

którą kroczą razem ze św. Teresą od Dzieciątka Jezus.

Dzień Otwartej Furty zaplanowany został na dzień

12 lutego 2022 roku w godz. 9 - 17.

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z s. Franciszką Cejrowską CST.

Subskrybuj nasz biuletyn!

koperta - poprzednia
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook twitter youtube instagram website email 
Email Marketing Powered by MailPoet