PODSUMOWANIE I PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

obrazek wyróżniający_biuletyn XII
Siostry-Terezjanki-LOGO_300x300_px
piątek
31 grudnia 2021
info@terezjanki.org

GRATIA ET MISERICORDIA!

Drodzy Przyjaciele,
w ostatnim dniu roku kalendarzowego przesyłamy Wam nasz terezjański biuletyn, a w nim opis bieżących wydarzeń.
W grudniowym biuletynie szczególnie zachęcamy do zapoznania się z dwoma artykułami opisującymi złoty jubileusz ślubów zakonnych siostry Heleny Olszyńskiej CST, który celebrowany był w Podkowie Leśnej.
Warto zwrócić również uwagę na tekst, który opisuje ważne dla nas wydarzenie nadania Słudze Bożemu biskupowi Szelążkowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Stoczek Łukowski.
Siostry misjonarki podzieliły się z nami wszystkimi radosną relacją boliwijskich tańców przy figurze Dzieciątka Jezus, a siostra Hiacynta Augustynowicz CST napisała artykuł o corocznym Zjeździe Sióstr Przełożonych w Domu Generalnym w Podkowie Leśnej.
Gorąco zachęcamy do wypróbowania nowych przepisów kulinarnych przygotowanych przez siostrę Goretti Rogowską CST.
Zapraszamy również do lektury tekstów formacyjnych opracowanych na podstawie listów św. Teresy od Dzieciatka Jezus oraz pism Sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka, a także do zapoznania się z nowymi terezjańskimi perełkami.
Mamy nadzieję, że przesyłany w ciągu roku biuletyn skutecznie przybliżył Wam naszą Terezjańską Rodzinę oraz pozwolił lepiej poznać duchowość małej drogi. W przyszłym roku A.D. 2022 planujemy kontynuację dzielenia się z innymi bogactwem naszego charyzmatu w przestrzeni wirtualnej. Będzie nam bardzo miło, jeśli podzielicie się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat naszej strony internetowej oraz biuletynu. Napiszcie swoje sugestie pod adres: info@terezjanki.org.

Życzę błogosławieństwa Bożego w Nowym Roku
oraz miłej lektury biuletynu,
s. Bogumiła Ptasińska CST

Z ŻYCIA ZGROMADZENIA

Koniec Roku 2021

Dziękujemy, że jesteście z nami!

Nieubłaganym krokiem zbliża się koniec roku. Sprzyja on różnym podsumowaniom i ocenom tego, co udało nam się w mijających miesiącach dokonać. Być może sięgamy do notatek z zapisanymi postanowieniami, aby teraz umieć je ocenić i wyciągnąć wnioski. Kończący się rok, to również dobry moment, aby stanąć przed sobą w prawdzie i ocenić podejmowane zadania na rzecz wspólnoty, rodziny czy społeczeństwa.

więcej »
Jubileusz s (3)

Jubileusz s. Heleny Olszyńskiej

W dniu 5 grudnia 2021 roku odbył się jubileusz 50-lecia ślubów zakonnych siostry Heleny Olszyńskiej. Jubileuszową Mszę św. w parafii pw. św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej sprawowało czterech kapłanów: ksiądz proboszcz Wojciech Osial, ojciec Krzysztof Piskorz OCD, ks. Krzysztof Adamski i ks. Jerzy Sokołowski.

więcej »
Jubileusz-50-lecia-s.Heleny-1536x864

50 lat profesji zakonnej

Dnia 5 grudnia 2021 r. siostra Helena Olszyńska ponowiła śluby zakonne i dziękowała Panu Bogu za przeżyte lata w łasce powołania w Zgromadzeniu. Na uroczystość przybyła rodzina s. Heleny. Ze wspólnoty w Ostródzie udział, w tym niezwykłym wydarzeniu wzięły: siostra Aniela Śniadkowska i Dawida Prusińska CST.

więcej »
Stoczek-Lukowski

Honorowy Obywatel

Dania 4 grudnia 2021 roku w Stoczku Łukowskim miała miejsce niecodzienna uroczystość. Rada Miasta podjęła Uchwałę o nadaniu pośmiertnie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Stoczek Łukowski Słudze Bożemu biskupowi Adolfowi Piotrowi Szelążkowi.
więcej »
obrazek wyróżniający

Wyjątkowy Ordynariusz

W dniu 14 grudnia 1925 roku ks. biskup Adolf Piotr Szelążek objął diecezję łucką na Wołyniu. Ingres ks. biskupa Szelążka odbył się 24 lutego 1926 roku. Adolf Piotr miał 60 lat, gdy Stolica Apostolska powierzyła jego opiece społeczeństwo na Kresach.
więcej »
obrazek wyróżniający

Adwentowa modlitwa

W czwartek 9 grudnia 2021 roku w kościele św. Jakuba w Toruniu celebrowana była Msza święta w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka. Siostry Terezjanki uczestniczyły w liturgii Mszy świętej razem z wiernymi parafii świętego Jakuba Apostoła.

więcej »
Adwent-w-naszej-wspolnocie-1-1536x864

Adwent w naszej wspólnocie

Kończący się już okres Adwentu, to szczególny czas dla naszej ostródzkiej wspólnoty, ale myślę, że również dla każdej Terezjanki. Droga dziecięctwa duchowego, którą kroczymy jako wspólnota Terezjanek odwołują się do duchowej drogi św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

więcej »
ostróda schola

Terezjańska formacja i wypieki

Kolejne spotkanie formacyjne dla dziewcząt ze scholi odbyło się 11 grudnia br. w domu zakonnym. Połączone było z warsztatem pieczenia świątecznych pierników. Spotkanie rozpoczęliśmy w kaplicy zakonnej, aby podziękować Bogu za kolejny Adwent w naszym życiu i naszych rodzin. Powierzaliśmy cały miniony tydzień, aby z nowymi siłami wejść w kolejny.
więcej »
schola - Toruń

Adwentowe spotkanie scholi

Schola Boże Nutki spotkała się w domu sióstr Terezjanek, by kontynuować cykl zaplanowanych spotkań formacyjno-warsztatowych. Najpierw dzieci wysłuchały katechezy na temat Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Po części modlitewnej spotkania grupa udała się do salki, by rozpocząć pracę plastyczną. Tym razem dzieci wykonywały ptaki cudaki z kolorowego papieru i piórek.
więcej »
obrazek wyróżniający - 27 kroków

27 małych kroków

W czasie duchowego przygotowywania się do świat Bożego Narodzenia na mediach społecznościowych sióstr Terezjanek pojawił się cykl perełek 27 MAŁYCH KROKÓW, który prezentował myśli św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka. Codziennie na Twitterze, Facebooku i Instagramie umieszczana była nowa perełka.

więcej »
adwentowe czuwania

Adwentowe czuwania

W kościele Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu ksiądz diakon Tomasz Gutowski zainspirował adwentowe czuwania liturgiczne. Siostra Mariola Lewicka CST systematycznie uczestniczyła w próbach scholi i razem z innymi śpiewała psalmy i hymny. Natomiast s. Paulina Klejny CST podczas pierwszego czuwania odczytała fragment Słowa Bożego.

więcej »
Zapowiedź

Nowenna do Dzieciątka Jezus

W dniach od 16-24 grudnia trwała Nowenna do Dzieciątka Jezus przygotowująca nas bezpośrednio do uroczystości Bożego Narodzenia. Wraz z Maryją uwielbialiśmy przychodzącego Jezusa w Tajemnicy Wcielenia. Przez dziewięć kolejnych dni prezentowana była grafika z krótkim rozważaniem opracowanym w oparciu tekst ks. Tarsycjusza Sinka CM.

więcej »
Boże Narodzenie - Toruń

Dziecię nam się narodziło!

W Kościele katolickim Boże Narodzenie jest drugim co do ważności świętem po Wielkanocy. Każda rodzina i każda wspólnota ma swoje indywidualne zwyczaje związane ze świętowaniem przyjścia Jezusa Chrystusa na ziemię. Nasza wspólnota zakonna w Toruniu święta Bożego Narodzenia rozpoczęła od spotkania w kaplicy.

więcej »
obrazek wyróżniający

Taniec dla Dzieciątka Jezus

W ostatnią sobotę przed Bożym Narodzeniem, jak każe tutejszy zwyczaj, odbyła się CHOCOLATADA dla dzieci i rodzin z naszego Centrum Pastoralnego oraz dla dzieci z okolicznego barrio – dzielnicy. Gościłyśmy około 170 osób, które mogły tradycyjnie po odtańczonym tańcu przed Dzieciątkiem Jezus wypić ciepłą czekoladę oraz zjeść buniuelo.

więcej »
Zjazd sióstr Przełożonych (3)

Zjazd Sióstr Przełożonych

U progu kończącego się roku 2021 w domu generalnym Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Podkowie Leśnej odbyło się spotkanie sióstr przełożonych poszczególnych wspólnot z m. Lucyną Lubińską – przełożoną generalną. Siostry przybyły dnia 28 grudnia ze wszystkich domów zakonnych w Polsce oraz jedna z sióstr przyleciała z Włoch.

więcej »

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA

Niepokalanie Poczęta

Nowenna przed NPNMP

Po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi 8 grudnia 1854, bł. Pius IX ustanowił ten dzień uroczystością Niepokalanego Poczęcia. „Najświętsza Maryja Dziewica od pierwszej chwili swego poczęcia, przez łaskę i szczególny przywilej Boga, na mocy przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, została zachowana czysta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego”.

więcej »
Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Kościół na Wschodzie

W II niedziele Adwentu, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski obchodzimy już po raz 22. Dzień Modlitw i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Wybudowanie kościoła dziś jest stosunkowo proste, wystarczy mieć odpowiednie fundusze, ale wybudowanie świątyni ducha wymaga wielkiego wysiłku i zaangażowania, a na tę budowlę niewątpliwie czeka Bóg.

więcej »
godzina_laski

Godzina łaski

Nabożeństwo zwane “Godziną łaski dla świata” przypada w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia, od godziny 12.00 do 13.00. U jego początków są objawienia prywatne Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari.

więcej »
Posługa kobiet w Kościele

Posługa kobiet

12 grudnia 2021 roku zacznie obowiązywać dekret, który dopuszcza kobiety do urzędowej posługi lektoratu i akolitatu. Dokument dotyczy osób, które nie są kandydatami do święceń - poinformowało w piątek biuro prasowe Komisji Episkopatu Polski.

więcej »
Zapomniane zwyczaje adwentowe

Zapomniany zwyczaj

Przygotowanie kalendarza adwentowego, wieńca i lampionu na roraty to w wielu rodzinach “pewniaki” na czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Są jednak też zwyczaje mniej znane - jak np. “szara godzina”.

więcej »
Misjonarka zza krat

Św. Teresa - misjonarka zza krat

14 grudnia, wspominamy 94. rocznicę ogłoszenia św. Teresy z Lisieux patronką Misji. Tytuł ten nadał jej papież Pius XI w 1927 roku. Jest on wynikiem analizy jakości i misyjnej świadomości życia św. Teresy.

więcej »
Relikwiarz św. Teresy

UNESCO promuje św. Teresę

Dzięki inicjatywie UNESCO przesłanie św. Teresy od Dzieciątka Jezus będzie mogło dotrzeć do nowych środowisk, również do niewierzących – zauważa rektor sanktuarium w Lisieux. Na wniosek Francji i przy poparciu Włoch i Belgii Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury wpisała 150-lecie urodzin świętej karmelitanki na listę rocznic, które będą obchodzone w ciągu najbliższych dwóch lat.

więcej »
roraty Toruń

Roraty i geografia biblijna

W parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu Msza święta roratnia dla dzieci i dorosłych celebrowana była codziennie o godz. 6.30. W powszednie dni tegorocznego Adwentu wraz z Maryją i Józefem uczestnicy mszy świętej wędrowali z Nazaretu do Betlejem. Małych i dużych parafian prowadził anioł Gabriel. Szlak wędrówki dokumentowany był na mapie Ziemi Świętej, która stanowiła dekorację adwentową.

więcej »

TEREZJAŃSKIE PEREŁKI

Perełki to złote myśli świętej Teresy z Lisieux,
a także innych mistrzów życia duchowego, które mogą być inspiracją
w podejmowaniu rozmaitych życiowych decyzji.

TEREZJAŃSKA FORMACJA

Cykl artykułów przedstawiający wybrane listy św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
Każdy list opatrzony jest komentarzem o charakterze formacyjnym,
który pomaga lepiej poznać duchowość świętej Karmelitanki z Lisieux.

Wołanie Małego Jezusa

Wołanie Małego Jezusa

W liście z dnia 16 grudnia 1887 roku Teresa jeszcze raz z pokorą prosi księdza biskupa o pozwolenie na wstąpienie do Karmelu. Podkreśla, iż dogłębnie rozeznała wolę Jezusa i jest pewna, iż Mały Jezus pragnie jej wstąpienia do zakonu przed Bożym Narodzeniem. Św. Teresa odwołała się do ojcowskiej dobroci biskupa i zaręczyła, że wyrażenie zgody będzie dla niej wielką łaską oraz urzeczywistnieniem Bożych obietnic.

więcej »
Piłeczka Jezusa

Piłeczka Jezusa

Św. Teresa w liście do matki Agnieszki podkreśliła, że jest piłeczką Dzieciątka Jezus. Od dawna chciała być zabawką małego Jezusa, z którą może zrobić co tylko zechce. Mały Jezus może bawić się nią do woli, a ona pozostanie Jemu wierna w każdej sytuacji. Zarówno wtedy, gdy będzie przytulał ją do serca, jak również w sytuacji, gdy porzuci swoją piłeczkę, gdy znudzi Mu się zabawa.

więcej »

PISMA SŁUGI BOŻEGO

Pisma Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka
ukazują jego bogatą osobowość, niezwykłą duchowość i inteligencję.
Pomagają lepiej poznać jego myśli i zrozumieć jego przesłanie.

kazanie

Jezus znakiem sprzeciwu

Chrześcijanin bowiem oddaje moc rozumu swego pod światło wiary, która jest wynikiem Boskiej mądrości. Miło mu jest, że Bóg jest większy nad Jego pojęcie i im mniej rzeczy Boskich pojmuje tym bardziej Jego możność uwielbia. Wiara rodzi nadzieję, nadzieja wznieca zakochanie się w tym Bogu, w którego on wierzy, miłość zaś wzmacniając wiarę i nadzieję nad samą śmierć mocniejsza się staje, a w takim położeniu czegóż w nim nie dokaże wiara?

Przeczytaj »
artykul-1

O wypoczynku niedzielnym

Życie człowieka dzieli się na dwie odrębne części: materialną i duchową, nieśmiertelną. Człowiek ma prawo i obowiązek utrzymywania, rozwijania, udoskonalania jednej i drugiej części. Przez sześć dni ma zdobywać środki niezbędne do ziemskiego istnienia, środki zapewniające mu zachowanie godności człowieczej, przez przemienianie materii w dobrobyt ludzki, którym jest życie wyższe, duchowe, moralne. Niedziela to dzień wypoczynku dla ciała, dzień pracy dla duszy.

Przeczytaj »

WARTO PRZECZYTAĆ

Podobieństwo duszy do Chrystusa
ks. Ludwik Nowakowski

Podobieństwo do Chrystusa

Jednym z podstawowych pytań człowieka w refleksji nad sobą samym, jest problem własnej tożsamości – pytanie: kim jestem? W odpowiedzi na to pytanie zawarty jest sens ludzkiego życia, źródło pochodzenia człowieka – skąd się wziął na ziemi i ostateczny cel jego istnienia.

Przeczytaj »
Teresa i Zelia Martin
s. Dawida Prusińska CST

Tajemnica Maryi

Kościół katolicki 8 grudnia obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wspominając tak ważną uroczystość w życiu Kościoła, trudno nie odwołać się do życia św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która na wskroś była przeniknięta maryjnością.

Przeczytaj »
Obecność sióstr franciszkanek
Dk Waldemar Rozynkowski

Obecność sióstr franciszkanek

W czasie pobytu biskupa Szelążka w Zamku Bierzgłowskim prowadzenie domu i bezpośrednia opieka nad nim spoczywała w rękach sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej. To siostrom franciszkankom zawdzięczamy niezwykle cennych wspomnień o biskupie Adolfie Piotrze Szelążku.

Przeczytaj »
Co z tym adwentem
Anna Maria Patejuk

Co z tym Adwentem?

Adwent to szczególny dla mnie czas. To moment nie tylko przygotowań do świąt, które pomimo trudów, czasem trudnych emocji, sprawiają nam wiele satysfakcji i radości. Raz, że oczekujemy przyjścia Kogoś, kto tak wiele w naszym życiu działa, choć czasem go wcale nie doceniamy. A po drugie, bo to czas spotkań rodzinnych, atmosfery świątecznej, wspólnego kolędowania.

Przeczytaj »

Z KUCHNI SIOSTRY GORETTI

s. Goretti Rogowska CST od ponad dwudziestu lat przebywa we Włoszech i zarządza kuchnią w Domu Generalnym ojców Salwatorianów w Rzymie. Kuchni włoskiej siostra Goretti nauczyła się z biegiem czasu, korzystając z książek, pobierając naukę u mistrza Lorenzo (emerytowanego szefa kuchni w renomowanym rzymskim hotelu), a także pytając i słuchając porad. Dziś dzieli się z nami sekretami ze swojej kuchni.

Indywia belgijska

Indywia_belgijska_faszerowana-1410x600
Zobacz przepis »

Zupa portugalska

1_Zupa_portugalska_prosta-1410x600
Zobacz przepis »
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania bloga kulinarnego siostry Goretti Rogowskiej CST, w którym znajdziecie wiele przypisów kulinarnych zaczerpniętych z włoskiej kuchni. Prezentowane na blogu przepisy pochodzą z książki siostry Goretti pt. "Włoskie smaki na polskim stole" i wszystkie mogą być bez trudu wykorzystane w warunkach polskich.

Subskrybuj nasz biuletyn!

koperta - poprzednia
Otrzymuj bieżące informacje o życiu sióstr Terezjanek oraz aktualności z życia wspólnoty Kościoła Katolickiego. Nasz biuletyn ukazuje się raz w miesiącu oraz w miarę potrzeby. Twoich danych nikomu nie udostępniamy. Wystarczy, że podasz tylko swój adres email. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji i samodzielnie się wypisać.
Archiwalne edycje biuletynu »
Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. Ejsmonda 17, 05-807 Podkowa Leśna
facebook twitter youtube instagram website email 
Email Marketing Powered by MailPoet